Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
borzni OFF (3278 bralcev)
Četrtek, 23. 11. 2006
Maja





... guvernerji Mednarodne agencije za jedrsko energijo zavrnili pomoč Iranu, toda ne popolnoma ...

... v Iraku število civilnih žrtev doseglo nov rekord ...

... Mednarodno kazensko sodišče v Haagu le počasi začenja z delom ...

... Bush podpisal sporni trgovinski sporazum s Kolumbijo...

... splošna stavka hrvaških sindikatov vzgoje in izobraževanja ...

Cene na svetovnih trgih ponavadi sicer niso najbolj razburljiva tema, tokrat pa bomo naredili izjemo. Letno poročilo Agencije EU za droge namreč povzema petletne trende kotiranja raznih ilegalnih substanc na ulični borzi. Trend je brez izjeme negativen – oziroma pozitiven – kakor za koga. Hašiš, kokain in amfetamini so padli za približno 20 procentov, presežna ponudba marihuane je malo manjša in njena cena je padla le za 12 odstotkov, medtem ko je heroin dosegel najnižjo ceno, ki je kar za 54 odstotkov nižja kot pred petimi leti. Glede na to, da po poročanju Združenih narodov afganistanski pridelovalci zopet napovedujejo rekordno letino opija je pričakovati, da bo cena heroina še naprej padala, njegova kvaliteta pa naraščala.

Čeprav večja čistost heroina predstavlja nevarnost za neprevidne uživalce, pa samo poročilo evropske agencije za droge nad premikom cen ni preveč zaskrbljeno. V poročilu namreč priznavajo, da po njihovih analizah cena drog ne vpliva na stopnjo uporabe in zlorabe teh substanc. Svobodni trg pač najbolj koristi potrošnikom.
Vi pa poslušate liberalizaciji trga drog povsem naklonjen OFF program.

Svet guvernerjev Mednarodne agencije za jedrsko energijo se je na Dunaju prvič sestal pod novim predsednikom Ernestom Petričem. Med 800 prošnjami za tehnično pomoč iz več kot stotih držav so najbolj sporne prošnje Irana, ki želi pomoč pri osmih jedrskih projektih. Med njimi je problematičen le reaktor na težko vodo v Araku, ki bi po mnenju ameriških diplomatov in njihovih evropskih zaveznikov lahko proizvajal plutonijum, uporaben za vojaške namene. Svet guvernerjev je glede vprašanja močno razdeljen, vendar je hkrati zelo ponosen na svojo kulturo konsenza, zato se navkljub možnosti preglasovanja ni odločilo za neposredno zavrnitev iranskega projekta.

Mednarodni konsenz so guvernerji dosegli tako, da so odločitev o reaktorju v Araku prestavili za nedoločen čas, medtem ko so v zameno za ta kompromis odobrili ostalih sedem iranskih projektov. Iran si glede odločitve agencije ne dela preglavic, saj se bo po besedah zunanjega ministra Manušerja Motakija znašel tudi brez njene pomoči.

Posebno poročilo Združenih narodov ugotavlja, da je oktober predstavljal dosedaj najbolj smrtonosen mesec za iraške civiliste. V preteklem mesecu naj bi bilo med žrtvami upornikov, milic, kriminalnih združb in ne pozabimo seveda zavezniških sil, več kot 3700 iraških civilistov. Iraške oblasti Združene narode obtožujejo, da zavajajo svet s takšnimi poročili, saj je po njihovem štetju žrtev približno štirikrat manj, poleg tega pa naj bi OZN podatke pridobila na ilegalen način. Ilegalno naj bi bilo to, da so podatke o žrtvah pridobivali neposredno od zdravnikov, medicinskih sester in delavcev v mrtvašnicah, namesto da bi pridno sedeli na uradnih tiskovkah in prepisali številke iz vladnega gradiva.

Veliko gradiva in malo akcije pa lepo povzema delovanje Mednarodnega kazenskega sodišča v Haagu, ki v štirih letih in pol po ustanovitvi ni obravnaval niti enega samega primera. Na zasedanju skupščine pogodbenic, med katerimi seveda manjkajo Združene države Amerike, so se lotevali problemov z neplačevanjem prispevkov držav članic in pa s težavami, ki nastajajo, ker sodišče še vedno nima svojih prostorov. Poleg tega večina držav še ni sprejela vseh potrebnih sporazumov, ki bi zagotavljali nemoteno delovanje sodišča. No, ki bi omogočali, da sodišče sploh lahko začne zares delati.
Z delom pa hiti ameriški predsednik Bush, ki mu sredi naslednjega leta poteče pristojnost za hitro sprejemanje gospodarskih sporazumov brez potrditve kongresa. Tako je brez odlašanja sprejel trgovinski sporazum s Kolumbijo, čeprav mu demokratski kongres pri tem nasprotuje. Šlo naj bi za drugi največji ameriški trgovinski pakt po NAFTi, ki bo poleg vsega pripomogel tudi k svetovnemu boju proti terorizmu in trgovini z drogami. Demokrati pa opozarjajo, da sporazum ne varuje mednarodno priznanih pravic delavcev kot je na primer ukinitev otroškega dela, varovanje pred diskriminacijo ali pa pravice do združevanja v sindikate.

Sindikati pa so živi in zdravi na sosednjem Hrvaškem, kjer so se stavki zaposlenih v srednji šolah pridružili tudi zaposleni na osnovnih šolah, jutri pa svojo solidarnost napovedujejo tudi zaposleni na univerzah. V prvi splošni stavki sindikatov izobraževanja 32.000 hrvaških prosvetnikov zahteva zvišanje plač, več o zahtevah stavkajočih pa nam je povedal predsednik Sindikata hrvaških učiteljev Zvonimir Laktašić:

/////////////////////////////////////////////////////////////

Iskanje nadomestne lokacije za družino Strojan pa se očitno še naprej zapleta. Več o dogajanju na začasni lokaciji v nastanitvenem centru v Postojni nam bo povedal leteči poročevalec Boris Vasev:

/////////////////////////////////////////////////////////////

Najnovejša informacija, ki smo jo prejeli pa je, da se Mirko Strojan trenutno nahaja v Ljubljani, kjer se o lokaciji dogovarja z ministrom Zverom.
ODPOVED: OFF je sestavila Maja.




Komentarji
komentiraj >>