Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Offropa brez glasu... (3129 bralcev)
Četrtek, 14. 12. 2006
Seku



Kaj sem pa kriva???

... Rusija noče mesa iz Unije ...

... Rusija z EU o energetskem sodelovanju ...

... Rusija v bližnjevzhodni četverici ...

...Rusija, Rusija, Rusija ...
Evropska unija je bila v preteklem tednu, kako ironično, v znamenju Rusije in Turčije. Pod pritiski Evropske unije, ki jim grozi z zamrznitvijo pristopnih pogajanj, so se Turki kot kaže vendarle odločili sprejeti kompromis, po katerem bodo odprli po eno svoje pristanišče in letališče za promet iz Cipra. Predstavnik finskega predsedstva Unije še ni potrdil dogovora, prav tako pa naj ne bi bile znane podrobnosti, kot na primer katere prometne povezave s Ciprom naj bi bile odprte in kdaj. Znano pa je, da Turčija za izpolnitev enega izmed pogojev pristopa k povezavi zahteva določene protiusluge. Te se nanašajo na prekinitev izolacije turškega Severnega Cipra s strani Evropske unije, kar bi omogočilo promet in trgovanje preko tamkajšnjega letališča Ercan in pristanišča Famagusta. Ciper je že dal vedeti, da ni pripravljen na tovrstno recipročno izpolnjevanje zahtev.

Uporna Rusija pa je dokazala Evropski uniji svoj prav, ko je s 1. januarjem napovedala prepoved uvoza mesnih in mlečnih izdelkov iz Evropske unije zaradi pomanjkljivih sanitarnih in zdravstvenih standardov Romunije in Bolgarije. Da pa ruske trditve le niso bile tako zelo iz trte izvite, potrjuje novica, da se je za prepoved izvoza mleka in mesa v druge člance Unije ter v tretje države odločila tudi Evropska komisija. Ni pa še znano, ali bo to prepričalo Rusijo, da bo popustila in omilila prepoved uvoza iz celotnega območja Evropske unije.

Rusija se je z Evropsko unijo pogovarjala tudi o vprašanjih energije. Udeleženci sestanka v Moskvi so poudarili pomen izboljševanja medsebojnega zaupanja pri energetskih vprašanjih. Trenutni zapleteni odnosi, ki vladajo med Unijo un Rusijo na področju energetike so predvsem posledica Polske blokade pogajanj med Unijo in Rusijo, ter Ruskega zavračanja podpisa mednarodne energetske listine.

Je pa Poljska zunanja ministrica Anna Fotyga na nedavnem obisku v Estoniji dejala, da je Poljska pripravljena umakniti svoj veto na začetek pogajanj o novem sporazumu o partnerstvu in sodelovanju med Unijo in Rusijo. Seveda pod določenimi pogoji. Prvi in najpomembnejši je ta, da bo rusija morala v 50 dneh od začetka pogajanj umakniti svoj embargo na uvoz poljske govedine. Varšava in Moskva svoje zgodovinske zamere očitno rešujeta z obmetavanjem z veti.


Nikakršnih zadrškov do odpiranja in uvažanja pa ne kaže Slovenija, ki bo sprostila trg dela za Romunijo in Bolgarijo. Naša rodna gruda bo tako ena redkih držav Unije, ki bo odprla možnosti za delo romunski in bolgarski delovni sili. Po besedah vlade pretok delavcev iz teh dveh držav ne bo ogrozil slovenskega trga dela. Romuni in Bolgari nas bodo, tako kot evro, preplavili od 1. januarja 2007.

Liberalizacija poštnih storitev znotraj Evropske unije pa je očitno še daleč. Na zasedanju minitrov, pristojnih za telekomunikacije v Bruslju, je več držav članic izrazilo svoje pomisleke glede liberalizacije poštnh storitev. Večina držav se namreč boji odprtja poštnega trga konkurenci in zahtevajo zagotovila za ohranitev obveznosti zagotavljanja univerzalnosti soritve.Najbolj glasna je bila Francija, ki je zahtevala ohranitev univerzalne storitve visoke kakovosti.

Kakovostno pa naj bi bilo tudi nadaljnje sodelovanje med Evropsko unijo in Kitajsko. Zunanji ministri Unije so v Bruslju podprli predloge komisije za tesnejše strateško partnerstvo s Kitajsko. Slednje mora biti uravnoteženo ter v obojestransko korist. Otroci na Kitajskem bodo tako še bolj garali v korist vsesplošne globalizacije trga.

Medtem, ko se je Unija vsesplošno ukvarjala z Rusijo se je nemška kanclerka Merkel zavzela za oživitev bližnjevzhodne četverice. Za nemško predsedovanje Uniji, ki se bo zgodilo v prvi polovici leta 2007, je napovedala prizadevanja za oživitev dela četverice, ki jo sestavljajo Unija, ZDA, Rusija in Združeni narodi. Kako se Merklova predstavlja sinhrono delovanje organizacij, ki se vsaka zase ubada z notranjimi kaotičnimi razmerami, ni znano. Njen predlog pa ni naletel na kašne konkretne odzive. Svet pač čaka.

Nič pa niso čakali privrženci desničarskih strank ki so v Bologni pričakali Romana Prodija in ga zasuli s točo močnih kletvic in sloganov. Italijanski premier se je namreč udeležil tamkajšnjega avtomobilskega sejma, za dobrodošlico pa je bil deležen fašističnih pozdravov. Po mnenju protestnikov levosredinski Prodi uničuje Italijo. Kot da bi bila bilanca velikega Dučeja tako briljantna.

Svojo bilanco pa ima tudi splošna stavka v Grčiji, ki je povzročila prometni kaos v Atenah. Stavkali so predvsem zaposleni v javnem sektorju, in sicer zaradi proračunskega predloga vlade za leto 2007. Predlog grške konzervativne oblasti za proračun naslednje leto je bolj strog, kar pomeni tudi večjo privatizacijo državnih podjetij. Grčija ima sicer probleme s proračunskim primankljajem, saj tudi Evropska unija določa limit višine primankljaja, ki ga lahko članica unije ima.


ODPOVED: Offropo sem skupaj zlepil Seku.


Komentarji
komentiraj >>