Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Praznična poslanica Radia Študent (4852 bralcev)
Sreda, 25. 12. 2002
tomazza



Pozdravljeni verniki radijskega programa na 89,3. Današnji dan, ko katoliško in še kako drugače omračeni umi praznujejo svoj najbolj priljubljeni praznik, izkoriščamo za svojevrstno praznično poslanico Radia Študent.
Praznična poslanica Radia Študent

Pozdravljeni verniki radijskega programa na 89,3. Današnji dan, ko katoliško in še kako drugače omračeni umi praznujejo svoj najbolj priljubljeni praznik, izkoriščamo za svojevrstno praznična poslanico Radia Študent.

Je že tako, da si z dogmo, s katero vsako leto katoliško občestvo izstopi iz eksistencialne resničnosti in se prepusti iluziji, da je današnji dan namenjen obletnici rojstva Jezusa Kristusa, s katerim da se je učlovečil božji sin in Odrešenik, ki je s svojim naukom in kasnejšim žrtvovanjem odrešil človeka, ne moremo prav veliko pomagati. Kakšne večje koristi ne gre pričakovati niti od besed komaj še živega papeža Janeza Pavla drugega, ki je danes v Vatikanu v neposrednem televizijskem zanosu v 62-ih svetovnih jezikih jecljal o božičnem sporočilu miru, ki da naj ga že enkrat sprejme človeštvo. Ob koncu iztekajočega leta 2002 se namreč zdi, da se človeštvo od miru, ki da naj ga današnji praznik zveličuje, vse bolj oddaljuje.

Mir je denimo tudi na Bližnjem vzhodu tako še vedno neka popolnoma abstraktna kategorija. V znak protesta proti izraelski zasedbi so se tako prebivalci Betlehema, v katerem naj bi stale jasli, v katerih je na svet privekal nesojeni odrešenik človeštva, tudi letos odrekli tradicionalni okrasitvi mesta. Razočarani nad prav nič prazničnim izgledom svojih okopov, so se s središča Betlehema vsaj za danes izraelski tanki in gradbeni stroji, ki gradijo izraelske in rušijo palestinske domove po Kristusovi deželi, le umaknili. Nekaj sto fanatično optimističnih vernikov so tako celo pripustili k polnočnici v baziliko Kristusovega rojstva, prav tako kot lani pa so navodila in prepričanja izraelskih agresorjev ostala neomajana. Jaser Arafat, ostarela ikona palestinskega boja za osvoboditev, se božičnih liturgij za mir v naslednjem letu spet ni smel udeležiti.

Ne na mir pač pa na vojno pa se vse bolj očitno pripravljajo tudi v Iraku. Na Georga Busha mlajšega in njegove vojne hujskače, ki jim božično idilo na ranču v Teksasu kazijo snežne nevihte, v katerih je od ponedeljka umrlo že 15 ljudi, se je tako v predbožični poslanici svojemu izvoljenemu ljudstvu obrnil iraški sovrag Sadam Husein. Iz njegovih ust pa niti besede o miru, pač pa, da je pot od odvrnitve nepravičnosti, nasilja in zlobe hudobnih - pot svete vojne in boja.

Za še neodrešeno človeštvo obeh polobel sveta je torej vojna nekaj pravičnega. In če je nasproti vojne mir – potem je na nasproti pravice krivica. In potemtakem je tudi mir lahko povsem legitimno tudi krivica. In vse dokler bodo vojne pravične, bo odrešitev človeštva le neka povsem abstraktna kategorija, na katere puhlih potrošnih vzorcih se dvigujejo bruto družbeni proizvodi vse bolj agresivne svetovne ekonomije.

Po mir pa ni treba daleč. Mir je prav tako kot vojna v vsakem od nas in z njim se je potrebno naučiti živeti. In naj bo to nauk današnje božične poslanice Radia Študent, na dan, ko pogani praznujemo rojstni dan nezmaganega sonca. Mir z vami.

ODPOVED: Današnjo praznično poslanico Radia Študent sem prispeval Tomaž Z.


Komentarji
komentiraj >>