Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Vremensko čemerni OFF (3805 bralcev)
Torek, 23. 1. 2007
tomazza



Klikni za veliko sliko:
... Somalija se s hvaležnostjo poslavlja od etiopskih vojaških sil ...

... v Libanonu blokada cest, splošna stavka in protivladni protesti ...

... direktorji desetih ameriških korporacij za zakonsko omejitev izpustov toplogrednih plinov ...

... Matjaž Hanžek oznanil nezakonit policijski nadzor družine Strojan v Postojni ...

... Sindikat kmetov za gradnjo nadomestne veletržnice v Ljubljani ...



Slovenija je bila nekoč dežela, v kateri je smučalo staro in mlado. V zadnjem času so nam sicer status smučarske velesile prevzeli v sosednji Hrvaški, toda v uteho domačim ljubiteljem bele simfonije so vsaj uspehi v boardanju. Tako smučarjem kot boarderjem pa je zimske radosti skazilo za ta letni čas res nenavadno toplo vreme, proti kateremu so nemočni tudi snežni topovi.

Toda na smučanje in boardanje prisegajočim Kranjcem naj bi se vremena zjasnila že jutri popoldne, ko naj bi se meja sneženja iz današnjih 1400 metrov spustila do nižin v notranjosti države. Kar pa le pomeni, da se bodo v belo obelila tudi nižjeležeča smučišča in da bo prva beseda mladih Slovencev spet - ne 'mama' - ampak 'Elan'.

Povsem diametralno nasprotne preglavice pa vreme povzroča v puščavah ameriške zvezne države Arizona. Če se pri nas sprašujemo, ali je to nemara začetek toplogrednega pregrevanja ozračja, se v osrednjem in vzhodnem delu Združenih držav Amerike te dni sprašujejo, ali niso priča začetku nove ledene dobe. Tudi po puščavah Arizone sicer smučajo, toda do včeraj so to počeli zgolj po toplem puščavskem pesku. Toda ledeni orkani in nevihte so s štiri centimetrsko snežno odejo prekrili celo puščave okoli Phoenixa in Tuscona, v severnem delu Arizone pa je navrglo tudi po dobrih 30 centimetrov snega.

Poslušate do sedanjega lika in dela Zorana Predina ter prihajajoče bele simfonije skeptični Off program Radia Študent!


Somalija naj bi v kratkem vsaj na prvi pogled spet postala suverena država, saj so etiopske vojaške sile začele s postopnim umikom iz te države. V državo so sicer res vkorakale na povabilo somalijske vlade, ki jim je za pomoč pri zmagi nad Zvezo islamskih sodišč za razliko od večine Somalijcev hvaležna. Etiopski vojaški škorenj je islamiste pomagal pregnati celo iz prestolnice Mogadiš, po celotni državi pa naj bi jih nadomestilo 8000 do zob oboroženih mirovnih sil Afriške Unije. Ker so bile njihove mirovne misije do sedaj praviloma neuspešne, so v mednarodni skupnosti nad prihodnjo stabilnostjo Somalije še naprej skeptični, so pa zunanji ministri Evropske Unije v imenu narodne sprave v Somaliji pripravljeni prispevati 15 milijonov evrov. O morebitnem umiku ameriških letalonosilk iz somalijskih teritorijalnih voda in ameriških marincev iz same države pa zaenkrat še ni slišati nič.

V milijonih, pa pravzaprav vseeno katere valute, bo gotovo zapisana tudi končna bilanca škode splošne stavke v več libanonskih mestih, h kateri je pozvala libanonska opozicija pod vodstvom Hezbolaha. Stavka se je sicer sprevrgla tudi v nasilne proteste proti vladi Fuada Siniore, katere ključni problem je po opozicijskem mnenju to, da ni narodno enotna. Da pa bi število potencialnih štrajkbreherjev zmanjšali na minimum, so stavkajoči protestniki z zažiganjem avtomobilskih pnevmatik in starih avtomobilov blokirali ves promet in vse ceste v državi. Policija zaenkrat še ni posredovala, do posameznih strelskih obračunov pa prihaja med tistimi, ki ceste zapirajo, in tistimi, ki po njih želijo kam priti. To pa je tako ali tako težko, ker je vidljivost v Bejrutu in drugih libanonskih mestih slaba, saj se dušijo v gostih oblakih dima in smoga.

Da pa je poskrbela, da se je s sestrelitvijo zastarelega vremenskega satelita malo pokadilo tam nekje v vesolju, pa je naposled tudi uradno priznala Kitajska. Ker gre za prvi uspešno izvedeni primer v zgodovini, da je z Zemlje izstreljena raketa uničila satelit v orbiti, so se lasje pokonci dvignili oblastnikom v Beli hiši, Kanadi, Avstraliji in Japonski, saj so med drugim po novem v nevarnosti tudi vsi okoli zemlje krožeči vohunski sateliti. Prav nič pa jih ni pomiril kitajski pudarek, da se je uradni Peking vedno zavzemal za miroljuben razvoj vesoljske tehnologije in da oboroževalni tekmi v vesolju nasprotuje, kar pa res ni ne vem kako težko glede na to, da se podobna sestrelitev do sedaj še ni posrečila nobeni drugi državi.

Toda George Bush se bo s vesoljem ukvarjal nekoliko kasneje, saj ima večje težave na domačem planetu. Danes sicer še vadi govor o položaju v državi, v katerem bo jutri zjutraj ob 3h po našem času spregovoril o svojih uspehih minulega leta. Koncentracijo pa mu kvari dejstvo, da njegove strategije za Irak ne podpira vedno več republikanskih senatorjev in da se ji preko internetnega video posnetka celo posmehuje drugi bradatež Al Kaide Ajman al Zavahiri. Vrhunec zasmeha predstavlja poziv Bushu mlajšemu, da naj v Irak pošlje kar vso ameriško vojsko, da jo bodo lahko mudžahidi brez potih listov na kraju samem uničili in odrešili svet ameriške zlobe.

Brez potnih listov pa se v domovino brez težav ne bodo mogli vrniti ameriški državljani, ki so se arizonskemu snegu izognili s popotovanjem v Mehiko, Kanado ali na Karibe. Zaenkrat bodo morali potne liste poiskati samo letalski potniki, od januarja leta 2008 pa bodo potni listi nujni tudi pri prehodu meje po morju in kopnem. Pravila seveda ne veljajo za pripadnike ameriške vojske, ker pa ima potne liste manj kot četrtina državljanov ZDA, se na uradih State Departmenta utapljajo v delu. Samo letos naj bi izdali rekordnih 16 milijonov potnih listov.

Za nož v hrbet politiki Georga Busha pa je poskrbelo tudi deset generalnih direktorjev ameriških korporacij. Da se utegne republikancem pri naslednjem potegovanju za Belo hišo slabo pisati, pove podatek, da so se zavzeli za zakonsko obvezno zmanjševanje izpustov, na katerem svojo popolitčno kariero gradi prav od Busha s floridsko volilno prevaro poraženi demokrat Al Gore. Prihodnjo demokratsko kampanjo za naskok Bele hiše bodo med drugim financirale proizvajalke aluminija - Alcoa, kemikalij – Du Pont in težke gradbene opreme Caterpiler ter energetski podjetji General Electric in Duke Energy.

Za eno zadnjih izdajstev domačega naroda in domače vlade Janeza Janše pa je poskrbel poslavljajoči se varuh za človekove pravice Matjaž Hanžek. Na redni tiskovni konferenci je oznanil, da je že v petek na generalno državno tožilko Barbaro Brezigar naslovil dopis, v katerem predlaga, da pregleda zapise, ki se nanašajo na ravnanje policije v primeru Strojan. Povedal je tudi, kaj so odkrili pri pregledu policijskih zapisnikov.

////////////////////////////////////////

Seveda je na eni zadnjih tiskovnih konferenc poslavljajočega se varuha za človekove pravice navzoče novinarje zanimalo, ali so sledili tudi njim in za koliko dni policijskih zapisnikov so v uradu preverili.

////////////////////////////////////////

V domovini pa je za kak siv las slovenskim kmetom poskrbela domača in s strani politične opcije na oblasti dobro podprta avtoprevozniška korporacija Viator Vektor, ki te dni med drugim riše meje po Balkanu, saj je predstavništvo odprla tudi na prihodnji meji med Srbijo in Kosovom. Za morebitni kmečki punt pa so v Viator Vektorju poskrbeli z odločitvijo, da prostore sedanje veletržnice na Rudniku namenijo drugim dejavnostim. Ogorčeno pismo protesta so javnosti in vsem pristojnim naslovili iz Sindikata kmetov Slovenije. Čemu, bo povedal tajnik Jernej Rebek

////////////////////////////////////////

Za večjo rodnost, tudi na slovenskih kmetih, pa bi v inštitutu za starševstvo in družino iz Novega mesta poskrbeli kar s spremembo Ustave. Kako točno, bo povedal njegov predstavnik Anton Bajc.

////////////////////////////////////////


Komentarji
komentiraj >>