Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Pravo na grad – Borba za Cvetni trg v Zagrebu; torek, 6.III.07 ob 16:00 (2996 bralcev)
Torek, 6. 3. 2007
lucija



Včasih so se gradile tovarne v vsaki vasi, danes pa se gradi velike luksuzne relaksacijske centre v samem srcu mesta. Mestna zagrebška oblast in privatni investitor sta se za hrbtom meščanov - brez temu ustrezne procedure in v nasprotju z obstoječimi predpisi - dogovorila, za rušenje stavb na Cvetnem trgu. Gre za podrtje stavb kot sta rojstna hiša pesnika moderne Vidmarja ter znanega kina "Balkan", danes "Evropa". Na njunem mestu pa bo postavljen luksuzni tako imenovani leisure center, ki bo dostopen peščici najbolj situiranih meščanov. Vsekakor gre za nedopusten poseg v kulturno identiteto mesta. Posledice bodo tudi v prometu, ki se bo po domnevah zelo zgostil. Gre seveda za osebne avtomobile, ki bodo nadomestili javni prevoz. Tako bodo posledice tudi ekonomske narave.


Iniciativa "Pravo na grad" in "Zelena akcija" sta 10.februarja pričeli zbirati podpise proti omenjenemu načrtu. Peticijo je prvi dan podpisalo 7000 ljudi. Prav tako so ljudje peticijo lahko podprli na spletu. Zahteve peticije so, da se zaustavi gradnja luksuznega centra na Cvetnem trgu in tudi garažnih hiš, ki so po mestnem urbanističnem načrtu neustrezne; da se zasnuje projekt obnove obstoječih stavb z dolgo tradicijo na Cvetnem trgu ter da se razširi cona za pešce v centru Zagreba.

Na Cvetnem trgu se je 1. februarja zbralo veliko število ljudi, ki so prišli na shod, da bi županu Bandiću pokazali svoj odnos do njegovega, zanje peklenskega, načrta. Na majhnem improviziranem odru so znani hrvaški umetniki - igralci, akademiki in glasbeniki - brali poezijo Vidmarja ter prepevali. Ljudje so skandirali proti rušenju in devastaciji trga in tako odločno pokazali, da še obstaja civilna iniciativa, ki tega ne bo dopustila.

Iniciativa Pravo na grad je sestavljena iz akterjev neodvisne kulture mladih. Vsi člani so zelo angažirani, več informacij o njej pa dobite na spletni strani www.pravonagrad.org . Organizirali so več akcij. Poleg zbiranja podpisov tudi prelepljenje županovih plakatov, zbiranje podpisov razglednic, ki jih bodo županu poslali skupaj s podpisano peticijo, lepljenje kritičnih plakatov "Stop gradnji" ipd.

Župan Bandić je ljudi opozoril, da ne bo odstopil od svojega načrta. Zopet imamo torej opraviti z napuhom oblastnikov, ki takoj, ko prevzamejo vajeti, pozabijo na obljube in lepe besede. V intervjuju, ki ga je imel na Hrvaški nacionalni televiziji, se je izkazal za nediplomatskega, avtoritarnega politika, ki pod sabo vidi zgolj trop ovac, ki naj slepo sledijo. Vsekakor se je v zadnjem mesecu izkazalo, da temu ni tako in da ljudje še vedno razmišljajo s svojo glavo.

Akcija zbiranja podpisov je dobro koordinirana. Center koordinacije je zagrebški internetni center Mama, ki velja za zbirališče alternativcev, večinoma leve ideološke usmeritve. Vnaprej so določeni termini, lokacije ter prostovoljci, tako da vse skupaj poteka gladko, brez težav. Za prostovoljce se ponujajo mladi in stari. Ljudje prihajajo v Mamo in jemljejo peticije, ki jih ponujajo v podpis svojim sodelavcem, kolegom ali prijateljem. Iniciativa je velika. Vedo, da morda ne bodo veliko dosegli, vendar so mnenja, da mora Bandić spoznati, da tovrstno vodenje mestne politike nima prihodnosti in da je njegova osornost ter samohvala presegla meje dobrega okusa. Ljudje na naslednjih volitvah prav gotovo ne bodo tako darežljivi z glasovi, kot so bili pri zadnjem mandatu.

Trend gradnje luksuznih shopping centrov v centrih mest je prisoten že nekaj časa. Če se je včasih gradilo na obrobju, se danes gradnja širi v sam center, kar je nedopustno zaradi posledic, kot so povečanje prometa in s tem tudi onesnaževanja, velika gneča, propad malih trgovcev v celoti in še ostalih. Spreminja se podoba mesta, ki postaja ena sama velika kapitalistična utrdba, ki se bo zadušila v lastnem trošenju. Kultura očitno ni več pomembna in kulturni spomeniki kot so muzeji in rojstne hiše umetnikov so odveč. Namesto tega se bo dneve preživljalo ali v shopping in leasure centrih, v kolikor pa si tega ne moremo privoščiti, bomo doma jedli zelje in krompir ter na tv-ju opazovali, kako se v teh centrih zabavajo ljudje, ki so nekje visoko na družbeni lestvici.

Tako imamo na eni strani potrošniško družbo in njeno krepost, na drugi strani pa nekaj kritične mase, ki opozarja na posledice takšnega nepotrebnega trošenja. Vendar tudi ta kritična masa, glede na odzive in zbrane podpise, vsekakor ni zanemarljiva. Tako bomo torej videli, ali teza Johna Locka in njegove družbene pogodbe, da "ljudstvo lahko odstavi vladarja ter njegove ukrepe, če to ni v skladu z večinskim mnenjem", danes sploh še velja. Zgodilo se je že eno in drugo. Upamo, da vse skupaj le ne bo zaman. Vsem pa, ki akcije organizirajo ter pri njih kakorkoli sodelujejo, izrekamo spoštovanje ter želimo veliko uspeha.

Civilno inciativo je občudovala Lucija.



Komentarji
komentiraj >>