Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
antizasebnolastniški OFF (3220 bralcev)
Sreda, 7. 3. 2007
Maja




... na severnem Irskem potekajo volitve, ki naj bi končno vzpostavile delitev oblasti med katoličani in protestanti ...

... več vermontskih občin zahteva odpoklic ameriškega predsednika ...

... ZDA zadovoljne s severnokorejskimi pogajanji, Japonska malo manj ...

... ljubljanski squatterji oproščeni neupravičenega vstopa v tuje stanovanje ...

Državo lahko sesuje veliko notranjih ali zunanjih sovražnikov, zato si ne gre ustvarjati novih, če to ni nujno potrebno, je kitajsko vlado opozorilo vodstvo državnega tobačnega momopolista. Žang Baožen je na poskuse vlade, da bi zaradi zdravstvenih razlogov omejila kajenje, odgovoril z zgodovinsko analogijo: v Sovjetski zvezi so ob razpadu ravno kadilci zasedli ulice, ker niso mogli kupiti cigaret, in Kitajska naj se boji istega razvoja dogodkov, če poostri prepovedi kajenja.

Baožen seveda ni pozabil omeniti ekonomskih učinkov svoje industrije, ki na dan prispeva 10 milijard dolarjev v davčno blagajno, še bolj pa opozarja, da kajenje zdravstvenim posledicam navkljub ohranja družbeno stabilnost. Glede na to, da družbeno stabilnost na Kitajskem ogrožajo številne demonstracije zaradi korupcije, razslojevanja in splošnega omejevanja svoboščin, si komunistična partija pač ne sme privoščiti tudi razjarjenih kadilcev na ulicah.

Vi pa poslušate vsem oblikam rušenja diktatur, četudi na račun lastnega zdravja, naklonjen OFF program.

Na Severnem Irskem potekajo desete volitve po velikonočnem mirovnem sporazumu leta 1998, ki predvideva ustanovitev severnoirske skupščine, v kateri naj bi republikanska-katoliška in unionistična-protestantska stran skupaj vladali z delitvijo oblasti. Zaradi sporov glede predaje orožja Ire in vohunskih škandalov se severnoirski parlament do sedaj še ni sestal, po današnjih volitvah pa bodo imele izvoljene stranke tri tedne časa, da sestavijo nekakšno vlado narodne enotnosti. Če jim to ne bo uspelo, bo tej državi še naprej neposredno vladal London, sicer pa se jim obeta podoben nivo samouprave, kot ga že imata Škotska in Wales.

30 mest v ameriški zvezni državi Vermont, ki je sicer bolj kot po političnem aktivizmu znana po javorjevem sirupu, je sprejelo resolucijo, v kateri zahtevajo odpoklic predsednika Busha in umik ameriških sil iz Iraka. Resolucije so bile sprejete na rednih letnih sestankih, ki ostajajo še iz kolonialnih časov in omogočajo meščanom razpravo o vsem, kar jih teži. Čeprav so resolucije le simbolične in ne morejo prisiliti kongresa k ničemur, naj bi spodbudile razpravo, ki v Washingtonu nima prav veliko podpornikov. Več o dogajanju v ZDA pa nam bo povedala naša redna dopisnica Lidija Poljaček:

//////////////////////////////////////////////

ZDA so uradno izrazile svoj optimizem glede napredka dvostranskih pogajanj s Severno Korejo in resno razmišljajo o umiku države iz seznama držav osi zla in o postopni normalizaciji odnosov med državama. Čeprav ostajajo dvomi o verifikaciji dogovorov predvsem na področju razvoja jedrskega orožja, pomočnik ameriške državne sekretarke Christopher Hill meni, da so severnokorejski pogajalci iskreni in konstruktivni. Japonska pa v svojih dvostranskih pogovorih prihaja do drugačnih zaključkov. Severnokorejski pogajalci so namreč brez obrazložitve odpovedali pogajanja, ki se vrtijo predvsem okoli ugrabitev japonskih državljanov za usposabljanje korejskih vohunov v 70-ih in 80-ih letih. Japonska vztraja, da brez dogovora glede priznanja in odškodnin ne more priti do normalizacije odnosov med državama.

Kot smo poročali včeraj, Gana praznuje 50-letnico osvoboditve izpod britanske kolonialne oblasti, iz njenega glavnega mesta pa se nam javlja Marko Doles:

//////////////////////////////////////////////

Ameriška administracija je v poročilu o človekovih pravicah v Sudanu ponovno zatrdila, da v Darfurju prihaja do genocida, čeprav se večina drugih držav izogiba uporabi tega izraza. Poročilo prihaja teden dni po vložitvi prvih dveh obtožnic proti predstavnikom sudanske vlade in voditelju milice Janjaweed na Mednarodnem kazenskem sodišču, ki pa med zločini proti človečnosti in vojnimi zločini ne omenja obtožbe genocida. ZDA tega istega sodišča ne priznavajo.

Isto poročilo o kršenju človekovih pravic pa je še posebej okrcalo Kazahstan, in sicer zaradi omejevanja svobode govora, ki ga je bil deležen fiktivni kazahstanski novinar Borat. Vlada mu je namreč odvzela internetno domeno .kz, ker je precenila, da je njegova internetna stran žaljiva. Poročilo seveda omenja tdui mučenja, arbitrarne aretacije, omejevanje svobode združevanja in druge kršitve, ki so jih deležni tudi povprečni kazahstanci.

Mešano sodišče za sojenje pripadnikom Rdečih Kmerov, ki ga sestavljajo mednarodni in kamboški sodniki in naj bi letos začelo s prvimi obravnavami, je obstalo. Sodniki se namreč ne morejo odločiti, kateri pravni red ima prednost – mednarodni ali lokalni. Spor zaenkrat izgleda nepremostljiv, vsi pa se strinjajo, da je, če do razrešitve ne bo prišlo kmalu, bolje pozabiti na vse skupaj, ker obtoženci in priče pri svoji starosti ne bodo več dolgo zdržali. Glavni krivec za okoli 2 milijona žrtev, usanovitelj in voditelj Rdečih Kmerov Pol Pot, pa je umrl že leta 1998.

Skupina osmih aktivistov, ki je poleti 2003 v stavbi na ljubljanskih Prulah vzpostavila začasno osvobojeno cono, je dočakala sodno razsodbo. Obtožnica, ki je bila iz nezakonite vselitve prekvalificirana v neupravičen vstop v tuje stanovanje, je bremenila skupino, ki je v dveh poletnih mesecih zgradbo obnovila in v njej organizirala številne kulturne in socialne dogodke, delavnice, predavanja, in dejavnosti za otroke. Vsebino precedenčne razsodbe in njene posledice nam bo predstavil eden od soobtožencev, Mitja:

/////////////////////////////////////////////

Mirovni inštitut danes ob petih v Cankarjevem domu organizira Forum na temo »Pravna država – dosegljiv ideal ali mrtva črka na papirju«. Več nam je povedala organizatorica in moderatorka pogovora, Neža Kogovšek:

/////////////////////////////////////////////

Med osmrtnicami pa se imamo posloviti od 77-letnega Jean-a Baudrillard-a, francoske legende postmodernizma, ki ostaja z nami v hiper-resničnosti.

OFF je spesnila Maja, sledi Tomažev Nevromoment o samozadostnosti naših politikov.


Komentarji
komentiraj >>