Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
POCENI POPULIZEM OB PETDESETLETNICI RIMSKE POGODBE (4128 bralcev)
Ponedeljek, 2. 4. 2007
Urh



poceni populisti Začetki Evropske unije pravzaprav ne segajo petdeset let nazaj, ampak natančneje v leto 1951, ko je šest držav – Francija, Nizozemska, Belgija, Italija, Nemčija in Luksemburg – ustanovilo Evropsko skupnost za premog in jeklo. Takratna skupnost je bila ustanovljena zaradi proste trgovine z jeklom in premogom, ki ju je najbolj potrebovala vojaška industrija. Nato pa je bila leta 1957 v Rimu ustanovljena še Evropska gospodarska skupnost, ki je prav tako temeljila na prosti trgovini, in pa Evropska skupnost za jedrsko energijo. No, ironično je, da so se petdeset let kasneje na neformalnem vrhu Unije skoraj vsi hvalili z dosežki Evropske unije, da naj bi ta bila trdnjava demokracije, raznolikosti ter sožitja in so podpisali tako imenovano berlinsko izjavo, ki pa se izogne dvema trenutno najbolj perečima notranjima problemoma Unije. To sta Evropska ustava in nadaljnja širitev.

POCENI POPULIZEM OB PETDESETLETNICI RIMSKE POGODBE

Misli nemškega filozofa Johanna Gottfrieda Herderja iz 18. stoletja: »Različne kulture morajo živeti v sožitju, saj to koristi vsem, medtem ko, če močnejša kultura uniči šibkejšo, to škoduje vsem!«

Začetki Evropske unije pravzaprav ne segajo petdeset let nazaj, ampak natančneje v leto 1951, ko je šest držav – Francija, Nizozemska, Belgija, Italija, Nemčija in Luksemburg – ustanovilo Evropsko skupnost za premog in jeklo. Takratna skupnost je bila ustanovljena zaradi proste trgovine z jeklom in premogom, ki ju je najbolj potrebovala vojaška industrija. Nato pa je bila leta 1957 v Rimu ustanovljena še Evropska gospodarska skupnost, ki je prav tako temeljila na prosti trgovini, in pa Evropska skupnost za jedrsko energijo. No, ironično je, da so se petdeset let kasneje na neformalnem vrhu Unije skoraj vsi hvalili z dosežki Evropske unije, da naj bi ta bila trdnjava demokracije, raznolikosti ter sožitja in so podpisali tako imenovano berlinsko izjavo, ki pa se izogne dvema trenutno najbolj perečima notranjima problemoma Unije. To sta Evropska ustava in nadaljnja širitev.

Je pa izjava polna demagoške navlake, ki ji ne moremo pripisati odkritosrčnosti kot tudi tega ne, da bi se Evropska unija zavzemala za stvari, ki so omenjene v berlinski izjavi. Skrajšano, ene in iste floskule, ki se vseskozi kršijo - o nedotakljivem človeškem dostojanstvu in pravicah, o sožitju različnih tradicij, saj naj bi Unija z odprtimi rokami sprejemala drugačnost in bila tolerantna. Torej, misli Herderja. Se pa v izjavi znajde vsaj en stavek, ki okraca Evropsko unijo že iz samega konteksta. To je, da se bomo skupaj borili proti terorizmu, organiziranem kriminalu in nezakonitemu priseljevanju. Kaj naj bi nezakonito priseljevanje imelo skupnega s terorizmom in organiziranim kriminalom, nam iz etičnega stališča ne more biti jasno, ampak lahko to razumemo zgolj skozi gospodarsko prizmo, ki je še vedno primarni razlog Evropske unije in ne človekove pravice ter dostojanstvo, ki sta zgolj krinka, s katero manipulirajo bruseljski tehnokrati in njihovi podaniki z državljani Unije.

Tako so ravno direktive, ki se tičejo priseljevanja v EU, vedno bolj stroge, kar se je pokazalo tudi z lani sprejetim represivnim zakonom o azilantih v Sloveniji, ki je zgolj sledila Evropskim direktivam. Španija, kot ena izmed držav, kamor najprej prispejo 'iskalci kruha', ima ob obali postavljene visoke ograje, medtem ko ob severno-zahodni obali Afrike patruljirajo evropska letala, ki izvajajo tako imenovano 'preventivo'. Da niti ne omenjamo vseh centrov za tujce, kjer se gnete veliko število ljudi, ki jim je odvzeto dostojanstvo, da o pravicah niti ne govorimo. Absurdno je ravno to, da Evropska unija s svojo politiko vzdržuje revščino v tretjem svetu in pospešuje 'ilegalno priseljevanje'. Kot enega primerov lahko poleg svetovnih organizacij tipa WTO in MDS, ki bajno izkoriščajo delovno silo tretjega sveta, da lahko Evropejci lepše živijo, navedemo embargo Evropske unije na živila iz črne celine in pa subvencije lastnim kmetovalcem, zaradi česar so včasih na afriškem trgu evropska živila cenejša od afriških! Zaenkrat nihče od voditeljev EU ne razmišlja, da bi embargo odpravili, čeprav je to ena od poti, ki bi bolj učinkovito zmanjšala revščino kot pa kvazi-humanitarna pomoč. In po Lizbonski strategiji naj bi Evropska unija postala najbolj konkurenčno gospodarstvo na svetu, toda na račun česa? Zagotovo ne zaradi upoštevanja enakosti, človekovih pravic in dostojanstva.

Slednje pa ogrožajo tudi novi protiteroristični zakoni, ki vedno bolj posegajo v zasebnost ljudi in pa, da niti ne omenjamo, da so v Evropi zaradi medijske propagande o terorizmu muslimani vedno bolj demonizirani. Prav tako pa niso priljubljeni Judje, priseljenci in marsikatere druge marginalizirane skupine - Romi!!, za katere Evropska unija naredi malo, deloma tudi zaradi nemoči njenih institucij, kar bi naj izboljšala ustava, a nič ne kaže, da bo ta kmalu sprejeta. Pri nas sta nam znana vsaj dva taka primera. Imamo Izbrisane v Sloveniji, za katere je evidentno, da je država nad njimi izvedla administrativni genocid, a je evropski komisar za pravosodje, varnost in svobodo Franco Franttini izjavil, da je to notranja zadeva Slovenije in ne bo sankcionirana s strani Evropske komisije. Naslednji primer pa je slovenska manjšina na Avstrijskem-koroškem, ki jim Avstrija že več desetletij ni zagotovila pravic, ki ji pripadajo iz 3. odstavka sedmega člena državne pogodbe naše severne sosede. Nekateri Slovenci so naivno pričakovali, da bo z vstopom Slovenije v Unijo končno prišlo do izvršitve omenjenega člena, saj, da smo sedaj enakopravni z vsemi drugimi, a temu ni tako. To pa zato, ker je jasna prioriteta Evropske unije ekonomska rast, nato pa šele pride na vrsto človek in to ne kateri koli človek oziroma nekdo, ki ni iz Evropske unije, da se razumemo.

Razlogi, zakaj je Evropska unija daleč od Herderjevega kozmopolitanstva in demokracije, so večplastni, od gospodarskih pa vse do ideoloških. Ksenofobija, rasizem, pretirano uničevanje narave in ultra-kapitalizem, niso pojavi, ki so nastali čez noč in bi jih lahko v kratkem odpravili, saj spremljajo Evropo že čez celo zgodovino, le da svojih rasističnih čustev in samo-imenovane superiornosti včasih ni skrivala, sedaj pa to zavija pod krinko enakosti in univerzalnih človekovih pravic. In to ne velja samo za evropsko desnico, ampak skoraj v isti meri tudi za levico. Zato se moramo ob petdesetletnici Evropske unije predvsem vprašati, kako se še lahko izognemo poceni populizmu in lažnim besedam dobrote, napredka in sožitja, ko pa pravzaprav sploh nimamo več politične alternative temu hinavskemu populizmu.

ODPOVED: Komentar je pripravil Urh.


Komentarji
komentiraj >>

Re: POCENI POPULIZEM OB PETDESETLETNICI RIMSKE POGODBE
bojan [03/04/2007]

super komentar, samo ena pripomba: Evropski embargo na živila in kmetijske subvencije so v eklatantnem nasprotju s principi WTO. To, da se načela svetovne trgovinske organizacije ne izvajajo kot bi se mogla, pa je seveda v veliki meri krivda EU (in ZDA). Sicer pa pazi pri tej točki, ker svojo kritiko evropskega "ultra-kapitalizma" med drugim razlagaš s tem, da EU ne upošteva pravil svobodnega trga, kar ni ravno najbolj konsistenten argument.
odgovori >>