Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
13. 1. 2003 Globaluna (3917 bralcev)
Ponedeljek, 13. 1. 2003
MarioB



V drugi oddaji smo glavnino prostora namenili trem kompilacijam – Global Soul, Global Soul, ovitek
Latin Groove ter 100 % Italika –, s katerih smo zavrteli nekaj novejših kubanskih, brazilskih, kamerunskih, argentinskih in italijanskih izvajalcev, ki etno mešajo s soulom, rapom, elektroniko idr.
Drugo oddajo Globalune smo začeli z znanim ruskim ciganskim komadom "Ljuba" v izvedbi Sandy Lopicic Orkestra, mešane druščine nemških glasbenikov in tistih, ki prihajajo iz nekdanje Jugoslavije. Naslov njihovega albuma Border Confusion ne le, da odraža glasbo, ki jo igra več kot desetčlanska razposajena zasedba, temveč se prilega tudi motu naše oddaje.

Nadaljevali smo v duhu danes vseprisotne, vsesplošne zmede okrog meja – tako žanrovskih kot geografskih – ter z nekaj komadi predstavili dve novi Putumayevi kompilaciji (prav pred kratkim je izšel dober ducat novih zbirk iz te pisane serije). Odličen album Global Soul, ki je izšel prejšnji teden, vsebuje trinajst izvajalcev iz različnih dežel, katerih skupni imenovalec je, da prepevajo – seveda, zelo pogojno rečeno – soul glasbo, vendar vedno v nekem svojem geografsko obarvanem ključu.

Če povem, da je najbolj znano ime s tega albuma Neneh Cherry, drugi izvajalci pa prihajajo iz Francije, Kameruna, Brazilije, Italije, Senegala in tako naprej, vam je najbrž jasno, da teh komadov ne boste slišali na MTV. No, zato pa imamo Globaluno!

Z albuma Global Soul smo slišali dve pevki: Brazilko Fernando Abreu s skladbo "Eu quero sol", za njo pa še kamerunsko pevko Kaïsso z bolj razigranim, a vseeno liričnim komadom "Nika pata lambo".

Druga nova Putumayeva kompilacija se imenuje Latin Groove (z nje smo zadnjič zavrteli moderno, z rapom ozaljšano in zelo nalezljivo inačico komada Chan Chan) in ponuja odličen vpogled v novo generacijo bandov, ki latinoameriške dediščine igra na moderen način, z obilo soula, funka, elektronike in rapa. Privoščili smo si dva posnetka. Prvi je bil komad "Salsita" kubanske skupine Sin palabras, zatem pa "Cumbia de los muertos" argentinskega kolektiva Ozomatli.

Z naslednjima komadoma smo ostali v latinskem svetu, vendar smo se preselili v nam bližnjo Italijo. Tamkajšnja zelo razvejana in raznovrstna scena je pri nas po krivici vse premalo znana. Italija ima obilo bandov, ki preigravajo, gnetejo in redefinirajo tradicijo. Veliko je zasedb, ki se navezujejo tako na balkanske kot tudi, predvsem na jugu Italije, na orientalske in arabske motive.
Italijanske bande bomo v Globaluni še posebej predstavljali. Danes smo si za ilustracijo zarolali dva komada z zelo dobre kompilacije 100 % Italika.

Najprej smo prisluhnili zelo uveljavljeni zasedbi Acquaragia Drom in njenemu komadu Saltarello Neforaro. Komad kaže na brezhibno zlivanje italijanskega in balkanskega melosa, saj je tipičen italijanski ples saltarello prežet s ponavljajočim se balkanskim motivom, s katerim Acquaragia Drom tudi udarno zaključijo komad.

Za Acquaragia Drom smo si zavrteli še band Rosapaeda s komadom "Ta travudia The Rootsman remix", katerega naslov že namiguje, da gre za mešanje etna in elektronike.

V zaključku oddaje smo s komadom "Follow Us" z albuma Manas napovedali prihajajoči koncert Nina Mureškiča (četrtek, 16. 1. 2003, ob 20.00 v kavarni ljubljanskega hotela Union.)

------------------------------

V 2. Globaluni smo vrteli:
CD Sandy Lopicic Orkestar: Border Confusion/Ljuba
CD Global Soul/Fernanda Abreu: Eu quero sol
CD Global Soul/Kaïssa: Nika pata lambo
CD Latin Groove/Sin palabras: Salsita
CD Latin Groove/Ozomatli: Cumbia de los muertes
CD 100 % Italika/Acquaragia Drom: Saltarello Neforaro
CD 100 % Italika/Rosapaeda: Ta travudia The Rootsman remix

-------------------------------
Spletne povezave:
Sandy Lopicic Orkestar
Založba Putumayo, albuma Global Soul ter Latin Groove
Nino Mureškič


Komentarji
komentiraj >>