Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
z drogo proti športu in vojni OFF program (3709 bralcev)
Petek, 6. 4. 2007
Maja




... predstavitev ugotovitev OZN-ove skupine za podnebne spremembe prestavljena ...

... proletarci vseh dežel se združujejo – no, za začetek le ameriški in britanski ...

... protesti učiteljev v Argentinski provinci Neuquen so se sprevrgli v nasilje ...

... bivšim floridskim obsojencem bo vrnjena volilna pravica ...

... Britanci bi z novo resolucijo OZN reševali naraščajočo humanitarno krizo v Darfurju ...

Na veliki strogo postni petek, ko se ima vsak bogaboječ prebivalec odreči posvetnim užitkom in ob kruljenju želodca razmišljati o trpljenju, ki naj bi ga za naše grehe prestal odrešenik, se spodobi spomniti na obletnico druge sorte, ki namesto odrekanja prinaša širjenje notranjega doživljanja sveta in zenic. Mineva namreč 69 let, odkar je farmacevt Albert Hoffman v švicarskem laboratoriju Sandoz prvič sintetiziral dietilamid lizergične kisline ali po domače LSD. Preden je LSD postal ilegalna rekreacijska droga je dolga leta fasciniral znanstvenike in psihoterapevte, ki so s kliničnimi poskusi raziskovali njegove zdravstvene učinke. Seveda se kliničnim poskusom s spojino, ki obljublja tako veliko, niso mogli odreči niti vojaški krogi, ki ne zamudijo priložnosti, da bi preskusili kaj novega, ki bi ali povečalo sposobnost njihovih vojakov ali pa onemogočilo nasprotnika. Optimistični britanski projekt, ki je preskušal učinke LSD-ja v bojnem okolju, je bil očitno neuspešen, je pa ostal dokumentiran za zanamce:

//////////////////////////////////////////////////

Vi pa poslušate z drogo proti športu in vojni OFF program Radia Študent.

Več kot 2.500 strokovnjakov je pod okriljem OZN 6 let iskalo znanstveni konsenz glede posledic segrevanja ozračja in navkljub vsem oviram na poti uspelo preseči neskladja ter optimistično napovedalo slavnostno razgrnitev svojih pesimističnih ugotovitev. V zadnjem trenutku pa so se oglasile, ZDA, Kitajska, Savdska Arabija in Rusija ter zahtevale spremembe, kot na primer brisanje besedne zveze »z zelo visoko gotovostjo« ali napovedi resne gospodarske škode v Severni Ameriki. Postranske ugotovitve, povezane s poslabšanjem situacije v že tako obubožanih afriških državah niso bile sporne. Vse kaže, da so znanstveniki v vsej svoji objektivnosti in nekontaminiranosti le popustili pritiskom in popravili sporne odstavke, zato bo poročilo predstavljeno z nekajurno zamudo.

Eden večjih britanskih sindikatov, Amicus, se dogovarja o združitvi z ameriškim jeklarskim sindikatom United Steel Workers, kar bi ustvarilo enega največjih sindikatov na svetu in hkrati prvi mednarodni sindikat s predvidenimi tremi milijoni članov. V dandanašnjem globaliziranem gospodarstvu, kjer lokalni sindikati izgubljajo boj proti globalnim podjetjem, naj bi tako združeni delavci uspešneje pritiskali na delodajalce in izboljšali delovne razmere, pri čemer jim bo v veliko pomoč možnost grožnje z koordiniranimi stavkami.

Seveda se je pozivu Marxovega in Engelsovega Komunističnega manifesta lažje odzivati v državah, kjer sindikalno združevanje ni prepovedano in so javni protesti relativno varen način preživljanja prostega časa, kar pa očitno ne velja za Argentino. V patagonski provinci Neuquen je združenje učiteljev zaradi nizkih plač in slabih delovnih razmer pozvalo svoje člane na ulice, kjer so jih pričakali policisti s solzivcem, ki je zahteval že eno smrtno žrtev. Smrt Carlosa Fuentealba je sprožila še hujše ogorčenje nad razmerami in napovedi generalne stavke učiteljev v državi.

Floridski guverner Charlie Crist je, navkljub svoji republikanski veroizpovedi, prepričal državni odbor za pomilostitve, da bivšim obsojencem, ki so oddelali svoj dolg družbi, avtomatično vrne volilno pravico. Sicer je bivše obsojence čakal dolgotrajen in drag proces, po novem pa naj bi bili takoj upravičeni do politične participacije, ki se v večini primerov nagiba v demokratsko stran. Umik prepovedi bo tudi onemogočil podobne škandale, kot so se dogajali med predsedniškimi volitvami leta 2000, ko so več tisoč – seveda demokratskih volilcev – po krivem opredelili kot bivše zapornike in jim prepovedali volilno udejstvovanje.

Britanski minister za mednarodni razvoj Hilary Benn je, obupan nad nemočjo mednarodne skupnosti, da bi rešila humanitarno krizo v Darfurju, predlagal sprejem nove resolucije OZN, ki bi pritisnila na sudansko vlado in jo prisilila v sodelovanje z misijo Afriške unije in Združenih narodov. Združeni narodi sicer v skupnih deklaracijah ne priznavajo, da je v Darfurju prišlo do genocida, čeprav si ZDA upajo uporabiti ta izraz.

Sicer pa ZDA niso bile vedno tako pripravljene uporabljati izraza genocid, na kar se spomnimo ob 13. obletnici začetka genocida v Ruandi. Pred točno trinajstimi leti je bil namreč sestreljen avion z ruandskim predsednikom Habjarimano in hutujskim predsednikom Burundija Ntarjamiro, ta atentat pa je neposredno vodil v etnično čiščenje, ki je v stotih dneh stalo več kot pol milijona življenj Tutsijev. Ameriška definicija tega nasilja je bila po navodilih predsednika Billa Clintona mnogo bolj mila, kar prikazuje ta posnetek njegove tiskovne predstavnice Christine Shelley:

/////////////////////////////////////////////////

Društvo informacijski center Legebitra je začelo izdajati novo revijo Narobe, ki nam jo bo predstavil vodja projekta Simon Maljevac:

/////////////////////////////////////////////////

ODPOVED: Off je spesnila Maja, sledi poročilo z včerajšnjega predavanja Delavsko-punkerske univerze, nato pa Sekujev Kultivator o neobvezujočih načrtih za gradnjo plinovoda čez Kras. Najprej pa sporočilo iz višjih inštanc:

/////////////////////////////////////////////////





Komentarji
komentiraj >>