Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Moč pesmi: Vi Subversa in Poison Girls (3686 bralcev)
Sreda, 6. 6. 2007
outlaw



Prva sreda v juniju je čas za posebno oddajo Moč pesmi in za obujanje spominov na nadčasne pesmi iz Amerike in okolice. Tokrat smo spet v okolici, v Veliki Britaniji, pri Vi Subversi in zasedbi Poison Girls
1. CD disk ena, 15 (oni) STATE CONTROL poison girls 2.54
State Control, State Control and Rock and roll, Državni nadzor in rock and roll izvajajo prebrisani ljudje, klasična pesem britanske zasedbe Poison Girls, na čelu s pevko Vi Subversa. Ona je ob neki priliki izjavila, da je ta pesem mogoče njihova najbolj označevalna in pomembna. Zdajle smo jo slišali v koncertni izvedbi z nastopa v Edinburgu 1981. leta. Pesem se je prelila v izvedbo še ene značilne pesmi Poison Girls, Bully Boys, ki jo slišite v podlagi mojega govorjenja.
Tole je oddaja Moč pesmi, posebna oddaja o nadčasnih pesmih iz Amerike in okolice v okviru oddaje Izven zakona. Pripravljam jo Milko Poštrak, tudi tokrat s pomočjo Jureta. In, kot smo storili že tolikokrat prej, smo spet v okolici Amerike, pri njenem pudlu, v Veliki Britaniji, pri eni ključnim britanskih glasbenih zasedb druge polovice sedemdesetih in prve polovice osemdesetih. Poison Girls smo resda umeščali v okvir takratnega punka, vendar je skupina, kot še marsikateri drugi veliki ustvarjalec v zgodovini, presegala vsakršne opredelitve. To bomo videli v nadaljevanju, saj skupine tudi z njenim političnim delovanjem ne moremo enostavno umestiti v ta ali oni politični blok.
O skupini Poison Girls bi kajpak lahko naredili tudi kakega Ghosta Radia Študent. S to zamislijo smo se na našem in vašem neodvisnem Radiu Študent že poigravali, jaz sem se pač odločil, da se zasedbe spomnim vsaj s spominsko oddajo Moč pesmi. Kaže, da zasedba ne bo več nastopala, nenazadnje je njena pevka Vi Subversa sedaj stara že kakih dvainsedemdeset let. Pred tremi desetletji, ko je bila stara dvainštitrideset let, pa je s skupino Poison Girls posnela tole pesem z naslovom Revenge, Maščevanje.
2. isti CD, 1 (oni) REVENGE poison girls 2.10
CD bill frisell, 8 (on) OUTLAWS bill frisell 4.19
Tale poskusni posnetek pesmi Revenge, narejen 1977. leta, ni bil objavljen na nobeni redni plošči Poison Girls. Pojavil se je slabi dve desetletji kasneje na zbirki štirih CDjev z naslovom Statement. Drugo pesem, posneto istega dne, Cats Eye, je odpel kitarist Richard Famous. V zasedbi so bili takrat še basistka, imenovana Bella Donna, in bobnar Lance D'Boyde. Kasneje se je zvrstilo še več basistov, en bolj stalnih je bil Bernhardt Rebours.
Prvi nastop je imela zasedba Poison Girls februarja 1977. Vi Subversa pa je prvič javno zapela septembra 1975 v okviru predstave The Body Show. V tistem času so bili še, kot sami pravijo, hipiji, ki so se počasi navezovali na prihajajoče punkovsko dogajanje. Vi Subversa je v zvezi s tem izjavila, da ji je punk sinonim za stanje duha in življenjsko držo.
Vi Subversa se je rodila v Londonu 1935. leta. Njena starša sta bila poljska Žida. V šestdesetih letih je dve leti živela v Izraelu, nato se je vrnila v Veliko Britanijo. Tam je opravljala več poklicev, med drugim tudi kot tajnica pri glasbenem časopisu New Musical Express. Ima dva otroka, Dana in Gemmo, ki sta konec sedemdesetih in v začetku osemdesetih igrala v več glasbenih skupinah, od Fatal Microbes, preko Omega Tribe do Rubella Ballet. Vi Subversa in oče njunih otrok sta se razšla sredi sedemdesetih, 1975. leta pa se je preselila v Brighton. Richard Famous je igral v raznih zasedbah od začetka sedemdesetih, Lance D'Boyde pa je bil menda novinar pri anarhističnih časopisih. Z razmeroma rednimi nastopi so Poison Girls začeli konec 1977 in v začetku 1978. leta. Tudi v okviru deklarirano odprtega punka so bili nenavadna pojava, deležni raznih, tudi seksističnih opazk. Pri lastni založbi Xntrix so objavili prvi EP s pesmijo Piano Lessons, ki jo bomo zaradi pomanjkanja časa preskočili. Konec 1978. leta so začeli sodelovati z istomišljeniki The Crass, anarhistično punk zasedbo, ki je na svojih ploščah objavljala tudi obširne politične manifeste.
Oktobra 1979. leta je izšla prva plošča z naslovom Hex. Z nje zgolj za vzorec poslušajmo zaključno pesem z naslovom Reality Attack, ki je izšla tudi na mali plošči.
3. isti CD, 13 (oni) REALITY ATTACK poison girls 5.25
V tistem času so Poison Girls doživljali prav zanimive dogodke. Po eni strani jih menda britanske feministke niso sprejele, čeprav je imela Vi Subversa, mati samohranilka, v svojih pesmih veliko za povedati o svojih ženskih pogledih na moški svet. Sama je v zvezi z zavračanjem feministk pripomnila, da zasedbe Poison Girls niso marale, ker je izvajala glasno rock and roll glasbo, ki je značilno moška, da ne rečem mačistična. Tudi levičarska opcija znotraj punka in novega vala, manifestirana skozi gibanje Rock against Racism, ni točno vedela, kaj početi s Poison Girls. Menda so jim RARovci pred nekim nastopom na eni od prireditev RARa predlagali, da ne izvajajo svojih najbolj skrajnih pesmi, da ne bi koga vznemirili. Poison Girls so se vprašali, koga bi naj vznemirili in za koga so njihove pesmi skrajne, nato pa so se odpovedali nastopu. Po drugi strani so jih na nekem koncertu napadli pripadniki desničarske falange, imenovane British Movement. Bobnar Lance D'Boyde in en od roadiejev sta pristala v bolnišnici. V uvodu oddaje ste v podlagi slišali pesem Bully Boys ki je menda vznemirila tako levičarsko Delavsko stranko, kot desničarski nacistični National Front, ki se je prepoznal v sporočilu pesmi.
Ob pesmi State Control je še ena ključnih pesmi Poison Girls Persons Unknown. Izšla je na skupni mali plošči z zasedbo Crass, ki je prispevala Bloody Revolution. Pesem Persons Unknown, Neznane osebe, je dobila naslov po organizaciji, ki je podpirala anarhista Iris Mills in Ronana Bennetta, ki sta se znašla na sodišču pod obtožbo, da sta »z drugimi neznanimi osebami« načrtovala rope.
4. isti CD, 14 (oni) PERSONS UNKNOWN poison girls 7.14
Poison Girls lahko upravičeno označimo tudi kot politično glasbeno zasedbo. Vendar moramo ob tem takoj pripomniti, da niso bili politični v smislu delovanja političnih strank, temveč v smislu, da je politika pravzaprav del našega vsakdanjega življenja. Kot so sami poudarjali, so igrali skupaj in ustvarjali glasbo, ker so ob tem uživali. V pesmih so govorili o vsebinah, pomembnih za njihova življenja, t.i. politični vidiki so bili del tega. 1980. leta so začeli objavljati časopis The Impossible Dream. Na svetovnem spletu boste našli osnutek strani, posvečene Poison Girls, ki ima prav tako naslov The Impossible Dream. Vendar je stran še vedno v stanju zametka.
Naslednji album Chappaquidick Bridge je izšel pri založbi Crass 1980. leta. Z njega poslušajmo studijsko različico klasike State Control.
5. CD disk dve, 2 (oni) STATE CONTROL poison girls 3.28
Gotovo se kdo od vas, spoštovane poslušalke in poslušalci Radia Študent, še spomnite neopisljivega nastopa skupine Poison Girls v mali dvorani Menze v Študentskem naselju enkrat v drugi polovici osemdesetih v organizaciji FVja. Takrat je izšla tudi kaseta v nizu Živi v Ljubljani, ki pa na žalost, zaradi kakovosti posnetka, niti približno ni mogla dokumentirati izjemnosti dogodka. Zame še vedno en najboljših nastopov neke rock and roll skupine, kar sem jim bil kdajkoli priča. Tudi izvedba pesmi State Control je bila veličastna.
No, 1982. leta so Poison Girls sodelovali na zbirki Wargasm. Pesem je imela naslov Statement, Stališče.
6. isti CD, 13 (oni) STATEMENT poison girls 5.07
Pesem Statement se je že prej v nekoliko drugačni različici pojavila na flexi disku, dodanem albumu Chappaquiddick Bridge. 1981. leta je pri založbi Crass izšla mala plošča All Systems Go!, nato pa, spet pri lastni založbi skupine Poison Girls, Xntrix Records, koncertni album Total Exposure. Sledila je naslednja studijska plošča Where's the Pleasure. Z nje poslušajmo najprej pesem Done it all Before.
7. CD disk tri, 3 (oni) DONE IT ALL BEFORE poison girls 3.18
Medtem so se na glasbenem prizorišču ne le v Veliki Britaniji že dogajale velike spremembe. Nekateri so govorili o tem, kako se je punk prodal, malo kasneje, da je mrtev in podobno. Zasedba Crass se je navezovala na izročilo britanskih delavskih pesmi iz ljudskega izročila, tudi zasedba Poison Girls je še poglabljala in razširjala svoj ustvarjalni izraz. Poslušajmo a capella mirovniško naravnano pesem Take The Toys.
8. isti CD, 6 (oni) TAKE THE TOYS poison girls 2.23
Where's The Pleasure je ena od epohalnih plošč britanskega rock and rolla nasploh, ne zgolj ena od najboljših plošč leta 1982. Zaključuje se s pesmijo Fear of Freedom, Strah pred svobodo, jaz pa si ne morem kaj, da zdajle – za svojo dušo - ne bi predvajal pesmi Cry No More.
9. isti CD, 11 (oni) CRY NO MORE poison girls 3.15
Pesem Cry No More se je, kot še nekatere druge, ki smo jih poslušali doslej, pojavila tudi na eni od zbirk zasedbe Poison Girls, Seven Years Scratch, ki je izšla 1984. leta pri njihovi založbi, ali natančneje, v samozaložbi pri Xntrix Records. Pred tem, 1983. leta, sta izšli mali plošči One Good Reason in Are You Happy Now, 1985. leta pa album Songs of Praise. Uvodna pesem je Real Woman.
10. CD disk štiri, 1 (oni) REAL WOMAN poison girls 3.43
Real Woman, še ena ponosna izjava ženske, ki bo imela spolne odnose le, ko bo razpoložena, saj ni limona, ki bi jo kar tako stiskali.
Ena od meni najljubših pesmi na tej plošči in nasploh najljubših pesmi Poison Girls je Desperate Days.
11. isti CD, 5 (oni) DESPERATE DAYS poison girls 6.17
Leta 1985 je Vi Subversa slavila petdeseti rojstni dan. To je bil hkrati vrhunec zasedbe Poison Girls in začetek njenega konca. Nastopali so na velikih festivalih, podpisali pogodbo za objavo plošč na ameriškem tržišču, delali še par let, vendar so se stvari počasi iztekale. 1986. leta so objavili EP The Price of Grain and the Price of Blood, Cena žita in cena krvi, ki je bil na nek način tudi odgovor na korporativni rock in na poskuse, kakršni je bil Live Aid 1985. leta. Tu je naslovna pesem Price of Grain.
12. isti CD, 11 (oni) PRICE OF GRAIN poison girls 2.44
Zadnji nastop je skupina Poison Girls odigrala 15. novembra 1989. leta v Univerzitetnem študentskem centru v Zagrebu. Enega od nastopov so imeli tudi v klubu Kob Cafe v Berlinu, ki so ga posneli, vendar nisem nikjer zasledil, da bi plošča s tistega nastopa, vsaj uradno, kdajkoli izšla.
Z Epja The Price of Grain and the Price of Blood poslušajmo še pesem z naslovom Jenny.
13. isti CD, 13 (oni) JENNY poison girls 3.44
Poison Girls so menda zatem nastopili le še enkrat, na koncertu ob šestdesetletnici Vi Subverse 1995. leta v londonski dvorani London Astoria Two. Istega leta je izšla zbirka štirih CDjev z naslovom Statement, na kateri je še nekaj do takrat neobjavljenih posnetkov, ki so jih od 1986 do 1989. leta posneli v lastnem Xntrix Studiu. Vi Subversa je zatem nekaj časa živela v Španiji, z Richardom Famousom sta nastopala kot kabaret pod imenom That Famous Subversa, Richard Famous pa bi naj delal kot slikar in dekorater. Obstajalo bi naj tudi kup pesmi, Richard Famous je govoril o dvajsetih do tridesetih, ki bi jih naj Poison Girls izvajali le na koncertih in nikoli posneli v studiju. Zaenkrat nimam podatkov, da bi se katere od njih kje pojavile. V obtoku sta vsaj še dve zbirki, Poisonous in pa Real Woman, ki je v bistvu povzetek omenjene zbirke štirih CDjev Statement.
Poslušajmo še ustrezno poslovilno pesem All The Way, Vso pot.
14. isti CD, 19 (oni) ALL THE WAY poison girls 4.56
Posebne oddaje Moč pesmi, posvečene Vi Subversi in zasedbi Poison Girls, je konec. Naslednji teden v redni oddaji Izven zakona priprave na bližnji ljubljanski koncert ameriške zasedbe Me First and the Gimme Gimmes. Milko Poštrak vas do takrat lepo pozdravljam z zaključnim glasbenim drobcem zasedbe Poison Girls na zbirki Statement, State Control v banjo izvedbi.
15. isti CD, 20 (oni) STATE CONTROL poison girls 0.22



Komentarji
komentiraj >>