Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
strašnognusni OFF (3529 bralcev)
Petek, 17. 8. 2007
Maja



... bivši južnoafriški minister obsojen zaradi načrtovanja umora aktivista proti apartheidu ...

... Rudy Gulliani nasprotuje ustanovitvi palestinske države ...

... v Kazahstanu jutri predčasne volitve po novi ustavi ...

... Kitajski novinarji pretepeni med poročanjem o zrušenem mostu ...

Ameriški letališki predpisi potrjeno ostajajo neusahljiv vir bizarnosti. Tokrat so uvedli posebno usposobljene uradnike za razkrinkavanje obnašanja. Ti bodo viseli na letališču in opazovali mikro-izraze na obrazih potnikov in tako poskušali ugotoviti, ali imajo kakšne nedržavotvorne namene. Behavior detection officerji bodo delovali na podlagi povsem neznanstvene teorije, ki jim nalaga, da so pozorni predvsem na izraze strahu in/ali gnusa na obrazih nadebudnih potnikov. Seveda si vsi lahko predstavljamo številne situacije, ki človeku na obraz zarišejo poteze strahu ali gnusa. Pravzaprav več ali manj vse, kar se ti lahko zgodi na ameriškem letališču, zbuja strah in gnus.

Seveda odpade ideja, da bi hodili po visoko zavarovanih ameriških letališčih z burko in tako zakrili svoj gnus nad njihovimi varnostnimi predpisi. Zato pa so v malenkost manj represivni Veliki Britaniji burke uporabne tudi za kaj drugega. To je ugotovila porotnica muslimanske vere, ki je med dolgočasnim sojenjem pod pokrivalom na skrivaj poslušala svoj iPod. Sodišče jo je sicer vrglo ven iz porote, vendar so se odločili, da je ne bodo obtožili nespoštovanja sodišča. Konec koncev, verjetno med poslušanjem iPoda skoraj stoprocentno ni načrtovala ničesar strašno gnusnega.

Strašno-gnusno grimaso pa ima Off program, ki ga ravnokar poslušate.

Bivši policijski minister Južnoafriške republike Adriaan Volk in štirje visoki funkcionarji so bili obtoženi zaradi načrtovanja umora aktivista proti apartheidu, Franka Chikane. Vseh pet obtožencev je priznalo, da so ga leta 1989 poskušali ubiti tako, da so njegovo spodnje perilo prepojili z nevrološkim strupom. Prejeli so odložene zaporne kazni od 5 do 10 let, Chikane pa jim je dejanje že oprostil, saj naj bi pokazali iskreno obžalovanje. Sicer je v obravnavanju zločinov iz obdobje apartheida v navadi amnestija za storilce, ki dejanja priznajo.

Avstralske oblasti bodo izgnale osem zimbabvejskih študentov, ker so njihovi starši visoki funkcionarji v vladi predsednika Roberta Mugabe. Po besedah zunanjega ministra Alexandra Downerja gre le za razširitev sankcij proti državi zaradi kršenja človekovih pravic, dejanje pa je tudi simbolično, saj želi Avstralija tem osmim študentom preprečiti izobrazbo, ki je Mugabejev režim ne privošči njihovim sovrstnikom doma.

Republikanski predsedniški kandidat in bivši župan New Yorka Rudy Giuliani v nasprotju s siceršnjo ameriško politiko oporeka ustanovitvi palestinske države. Po njegovem ni v interesu ZDA, ki je pod stalnimi terorističnimi grožnjami, da pomaga ustanoviti državo, ki bo podpirala terorizem. Giuliani je svoje mnenje o Palestini izrazil že leta 1995, ko je na praznovanju 50. obletnice Združenih narodov iz slavnostnega koncerta vrgel ven Jaserja Arafata.

Več kitajskih novinarjev, ki so raziskovali posledice zrušitve mostu v južni provinci Henan, je bilo pretepenih med opravljanjem svojega dela. V nesreči je umrlo vsaj 40 ljudi, ko se je še nedokončan most praktično zdrobil v prah. Lokalne novinarje, med njimi tudi novinarja partijskega časopisa, je napadlo sedem moških, ko pa je na kraj dogodka prišla policija, je na postajo odpeljala novinarje, ker naj bi poročali nezakonito. Kitajska se sicer pred prihajajočimi olimpijskimi igrami hvali, da bo ukinila številne omejitve za novinarsko poročanje, vendar bodo ti dobrohotni ukrepi veljali le za tuje novinarje in ne domače.

Ruske oblasti intenzivno nadaljujejo s pritiskom na nevladne organizacije in so zaprle oziroma iz registra izbrisale organizacijo Mednarodno mladinsko gibanje za človekove pravice. Ozadje nam bo predstavil direktor Freedom House Europe Roland Kovats

V skladu z ustavnimi spremembami, ki jih je kazahstanski predsednik Nursultan Nazarbajev uvedel maja, bodo jutri v državi potekale predčasne parlamentarne volitve. Nazarbajev poskuša ustvariti vtis, da bodo spremembe, ki predvidevajo večje število poslancev, izglasovanih na podlagi poslanskih list, predstavljale pomemben korak k demokratizaciji države, kar mu pride prav, ker kandidira za predsedovanje organizaciji OVSE. Vendar ni ostalo neopaženo, da so ustavne spremembe prinesle tudi zvišan prag za vstop v parlament, kar bo opoziciji, ki je imela do sedaj v parlamentu le enega predstavnika, močno otežilo ponovni vstop v parlament. V skladu s splošnim avtokratskim bontonom pa si je Nazarbajev v ustavi omogočil tudi ponovno kandidiranje na vseh naslednjih predsedniških volitvah.

Strokovnjaki opozarjajo, da bi zaradi posledic suše, ki je uničila dobro tretjino pridelkov v Bosni in Hercegovini, državi lahko grozilo resno pomanjkanje hrane. Problematična je predvsem pšenica in posledično kruh, saj bi surovin lahko zmanjkalo že v dveh tednih. Sosednja Srbija je ravno tako zaradi suše že uvedla embargo na izvoz pšenice, in če isto naredi tudi Hrvaška, bi morali uvažati iz ZDA in Argentine, kar pa je v tako kratkem času nemogoče. V nekaterih delih države sta se kruh in olje že podražila za 100 odstotkov, nove podražitve pa naj bi bile neizbežne, kar bi lahko povzročilo tudi socialne nemire.

Off je spisala Maja, sledi Urhov in Andražev Kultivator.


Komentarji
komentiraj >>