Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Evropska, a lačna Slovenija (3607 bralcev)
Sreda, 5. 9. 2007
tomazza



Slovenska jesen 07?!

Počasi postaja vse bolj jasno, kako se bo nam bo kaj, prebivalcem na tej danes sicer sončno-mrzli strani Alp, godilo v prihodnje in da sta tako sam predsednik vlade in kot s tem tudi celotna vlada Janeza Janše vsak dan manj kredibilna. Kajti kdo pa lahko še pravzaprav sploh resno jemlje vse te visokoleteče in za lase privlečene besede, o tem, da se denimo inflacija umirja in da imamo v državi glede na ostale province evropske domovine nadpovprečno gospodarsko rast, ki se vsakodnevno oznanjajo izza oblastniške prižnice, če pa je že črno na belem znano, da bo državo v prihodnjih dneh stresel pravi podražitveni tsunami.

Počasi postaja vse bolj jasno, kako se bo nam bo kaj, prebivalcem na tej danes sicer sončno-mrzli strani Alp, godilo v prihodnje in da sta tako sam predsednik vlade in kot s tem tudi celotna vlada Janeza Janše vsak dan manj kredibilna. Kajti kdo pa lahko še pravzaprav sploh resno jemlje vse te visokoleteče in za lase privlečene besede, o tem, da se denimo inflacija umirja in da imamo v državi glede na ostale province evropske domovine nadpovprečno gospodarsko rast, ki se vsakodnevno oznanjajo izza oblastniške prižnice, če pa je že črno na belem znano, da bo državo v prihodnjih dneh stresel pravi podražitveni tsunami.

Če vas zanimajo podrobnosti, si jih lahko kot prvo novico ogledate na spletnih straneh najpogostejšega, če že ne tudi najboljšega soseda. Da pa gre tokrat, pa kaj če dobrih 8 mesecev po uvedbi enotne evropske valute, povsem zares, pa je razvidno že iz izbora nekaj najbolj usodnih podražitev. Tako je že vnaprej jasno, da se je na trgovinskih policah glede na prevladujoč tržni položaj skoraj da monopolističnega soseda, najbolj podražil v teh zgolj za razmetavanje trdo prisluženih dohodkov svobodnih časih polkilski polbeli hlebček kruha. Že od 5. julija naprej morate namreč zanj odšteti kar 52,56 odstotkov več.

Tudi izbor drugih največjih podražitev pa kaže, da so se podražila predvsem osnovna prehranska živila. Kruhu bodo seveda sledile podražitve tudi ostalih izdelkov iz moke, torej krušnega peciva in testenin. Od 19 in kar do 42 odstotkov več boste po novem na Slovenskem v trgovinah morali odšteti tudi za liter jedilnega olja. Za kakih 15 odstotkov več pa tudi za mleko in mlečne izdelke, že kar nekaj časa pa je tudi jasno, da sta se po vstopu v evropsko območje za domačega povprečneža kljub občutnemu padcu kvalitete v povprečju za 22 odstotkov podražilo tudi sadje in zelenjava. Že tako drago meso in mesni izdelki, pa bodo svojo skledico k temu zadnjemu valu podražitev pristavili tako, da se bodo podražili za desetino.

Že sam površen pregled prehrambenih artiklov, ki se bodo za domačega povprečneža v povprečju najbolj podražili, pa je še kako zgovoren. Najbolj se bodo namreč povečale cene tistih artiklov, ki jih običajno sicer najdemo v paketih domačih bolj ali manj dobrodelno-humanitarnih organizacij za socialno najbolj ogrožene. Torej predvsem moka, mleko, olje in testenine. In če tokrat pustimo ob strani, da so se ob hrani v zadnjih mesecih najbolj drastično podražile še bančne storitve in da vlada še zgolj z nižanjem trošarin nekako kroti cene nafte in naftnih derivatov, je jasno, da se bodo pogoji preživetja v evropski Sloveniji še kako zaostrili.

Toda vlada Janeza Janše, v njej pa po neprepričljivosti argumentiranja ob premierju še kako blesti prav za finance resorni minister Andrej Bajuk, se zaenkrat še naprej kot pijanec plota oprijema taktike pomirljivih tonov. Kajti, kaj nam namreč domačim dohodkovnim podpovprečnežem, ki se nam že tako ali tako vsak mesec znova grbanči čelo nad umetnostjo preživetja do naslednje za razliko od cen osnovnih prehranskih artiklov in drugih storitev stabilne, če že ne manjšajoče se mezde, pomeni ocena finančnega ministra, da je domače gibanje cen hrane svetovni fenomen. Nič kaj nas ne pomirja tudi, da o konkretnih razlogih za visoke cene hrane, med domačimi provladnimi kvazi-strokovnjaki obstaja več teorij in da zaenkrat še pač ni jasno, zakaj je do podražitev že in sploh prišlo.

Tako ob vsesplošni draginji, s katero smo se ob nespremenjenih, če že ne celo zmanjšanih dohodkih prisiljeni soočati to jesen, besedičenje, da se domača inflacija umirja, in da bo država konec leta zabeležila v evropskem smislu nadpovprečno gospodarsko rast, ki naj bi letos dosegla ali celo presegla 5 odstotkov, kot si ga je še včeraj privoščil predsednik vlade Janez Janša pač ne zadošča več. Jebeš namreč takšno gospodarsko rast, če se bo količina živeža v trgovinskih košaricah in vozičkih za isto vsoto kot denimo pol leta nazaj malodane prepolovila.

Kaj bistveno usodnega seveda ne pričakujte tudi od popoldanskega sestanka predstavnikov vseh največjih domačih trgovcev pri ministru za gospodarstvu Andreju Vizjaku. Do srečanja namreč prihaja sočasno z že uveljavljenimi podražitvami, ki pa se bodo v naslednjih dnevih in tednih še stopnjevale. Jasno je, da za ta zadnji podražitveni val prav nihče ne namerava prevzeti konkretne odgovornosti. Trgovci odgovornost prelagajo na proizvajalce, slednji pa na rast cen surovin oziroma višje stroške proizvodnje. Tako je še kako zgovoren v največjem provladnem dnevnem časopisu že vnaprej spisan ciničen zaključek, da bo minister Vizjak trgovcem in vsem drugim v verigi položil na srce, naj se pri kalkulacijah cene obnašajo, kolikor je mogoče asketsko.

Toda domači vladi ob zadnjem podražitvenem tsunamiju, ki smo mu priča v državi, kredibilnost pada prav zaradi vsega tega retoričnega cinizma, s katerim naslavlja domače državljanke in državljane. Namesto visokoletečih besed bi namreč od za splošni blagor prebivalstva zadolžene vlade pričakovali tudi kake konkretne ukrepe. Toda ker teh še zdaleč ni na spregledu, je že vnaprej jasno, da se bo v evropski Sloveniji v prihodnjih mesecih število vsakodnevno lačnih gotovo še nekoliko povečalo. In še, da gre v primeru evropske Slovenije za povsem očitno zgodbo o uspehu z napako, saj ima od visokih stopenj te famozne, a konkretno pred trgovinskimi blagajnami z ničemer podkrepljive gospodarske rasti, korist samo domača politična in ekonomska elita. Tej pa na sprehodih med trgovinskimi policami že tako ali tako ni treba kaj posebej gledati, koliko stanejo kruh, olje, testenine in mleko.

ODPOVED: Tudi tokratni N-euro moment sem z ne-kredibilnostjo in ne-ukrepanjem vlade Janeza Janše ob zadnjem podražitvenem tsunamiju v domačih trgovinah v zobeh prispeval Tomnaž Z.




Komentarji
komentiraj >>