Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Globaluna, ponedeljek, 3. februarja 2003 (4561 bralcev)
Ponedeljek, 3. 2. 2003
MarioB



V peti oddaji Globaluna smo se sukali okrog Balkana. Zavrteli smo si kar nekaj primerkov balkanskih godb, ki so jih ustvarili nebalkanci (npr. italijanski nekonvencionalni kantavtor, ki je nekaj komadov posnel z našimi znanci iz Kočani Orkestra), oddajo pa sklenili s kratkim portretom vojvodinskega skladatelja Borisa Kovača, ki bo s svojo zasedbo LaDaABa Orchest LaDABa Orchest nastopil v Cankarjevem domu (LD) v ponedeljek, 10. februarja, ob 20.30.
Tokratno oddajo smo začeli s komadom z domačega vrta. Poslušali ste skladbo Vroči hod, uvodni komad z albuma Heat Flower, ki ga je posnel Vasko Atanasovski Quartet. Atanasovski, mariborski pihalec, ki pa je po rodu Makedonec, spretno preobrača in z jazzom spaja različne bližje in bolj oddaljene tradicionalne muzike od balkanskih prek drugih orientalskih idiomov do afriških.

Pred kratkim smo ga lahko poslušali na koncertu Nina Mureškiča, čez dva tedna (ponedeljek, 17. 2.) pa bo Vasko nastopil s svojim kvartetom – v katerem spet najdemo Mureškiča – v Cankarjevem domu, na koncertu v okviru jazz abonmaja. To bo dvojni koncert, na katerem bo nastopila tudi Tamara Obrovac, ki bo s svojim Transhistria Ensemblom predstavila nov album Sve pasiva (album je v končni fazi snemanja).

V naslednjem bloku smo prisluhnili nenavadnemu hibridu. Italijanski nekonvencionalni kantavtor Vinicio Capossela, ki bi ga lahko opisali kot novega Paola Conteja (torej kot neke vrste italijanskega Toma Waitsa), se je navdušil nad žgočimi makedonskimi trubači iz Kočani Orkestra ter jih povabil, da nastopajo z njim. Vinicio, ki je pred kakšnim letom nastopil tudi v novogoriški kockarnici, je prearanžiral nekaj svojih komadov ter jih odigral skupaj z nabritimi Kočanci. S koncertnega albuma Live in Volvo – na njem, mimogrede, v enem komadu gostuje tudi Marc Ribot – smo si zarolali dva Caposselova komada, v katerih ga podpirajo trubači: Zampano ter Al veglione.

Nadaljevali smo prav tako z nebalkanskimi »artisti in modeli«, ki so se uspešno preizkusili v mešanju lastnega avtorskega izraza z balkansko godbo. Slišali smo ameriško zasedbo The Moors in njeno verzijo tradicionalnega bolgarskega štiklca Dve nevesti. Sledil je bretonski pevec in klarinetist Erik Marchand, ki je zelo posrečeno združil bretonsko in romunsko ljudsko godbo. Spajdašil se je namreč z enimi Tarafi, ki pa niso tisti hajduki, ki smo jih gostili na Drugi godbi, pač pa Taraf de Caransebes.

V zaključku oddaje smo nakratko predstavili delovanje vojvodinskega pihalca in skladatelja Borisa Kovača, ki nas obišče že naslednji ponedeljek, 10. februarja. V Linhartovi dvorani bo nastopil s svojo zasedbo, ki jo je poimenoval LaDaABa Orchest. Ime zasedbe je zloženo iz začetnih črk izraza »La Danza Apocalypsa Balcanica«.

Kovač, ki je dejaven že od konca sedemdesetih, je na začetku osemdesetih ustanovil zasedbo Ritual Nova, s katero je na skrajnje premišljen in dodelan način združeval klasično in tradicionalno glasbo, staro in novo, elektriko in akustiko, profano in sveto (navsezadnje je eno svojih najboljših plošč imenoval Profana liturgija). V času jugoslovanske vojne je živel v Avstriji, Sloveniji in Italiji, kjer je sodeloval z gledališčniki, plesalci in glasbeniki. Pri nas je produciral in tudi gostoval na nekaj albumih Sedmine (Onkraj reke, Rojstvo idola).

Kovača smo pri nas lahko večkrat poslušali, nazadnje pred parimi leti, ko je predstavil projekt Damari. Svoje projekte Kovač vedno tudi filozofsko osmisli in jih postavi v sociopolitični koncept. Tako je glasba njegove zadnje zasedbe, s katero je posnel album Last Balkan Tango, spet konceptualna stvaritev, ki si za ogrodje jemlje vprašanje: »Predstavljajte si, da bo do konca sveta samo še ena zvezdna noč ..., kaj bi storili?«. Tako se sprašuje Kovač. In svetuje:

POZABI na obup,
s seboj za vsak primer vzemi svoje bogastvo,
naj bo Bog s teboj, če se mu bo dalo,
bakanalije sledijo
s seboj vzemi svoje bližnje in drage ...
PLEŠIMO V UPANJU, VERI, VESELJU, LJUBEZNI ...
Bodimo SREČNI vsaj (še) enkrat v življenju ...


Kratko predstavitev Borisa Kovača smo sklenili z dvema komadoma; prvi je bil z njegovega prvega albuma s skupino Ritual Nova iz leta 1989, drugi pa naslovni z albuma Last Balkan Tango iz leta 2001.

--------------------------------------------------------------------------

V PETI GLOBALUNI SMO POSLUŠALI:

CD Vasko Atanasovski: Heat Flower/ 1. Vroči hod (8'48'')

CD Vinicio Capossela: Live in volvo/ 14. Zampano (4'03'')

CD Vinicio Capossela: Live in volvo/ 15. Al veglione (4'04'')

CD Cryptichon (kompilacija)/ 1. The Moors: Dve nevesti (1'11'')

CD Erik Marchand et le Taraf de Caransebes: Dor/ 6. Pardon klegereg (4'03'')

CD Boris Kovač: Ritual Nova/ 2. Noon at Ural (3'59'')

CD Boris Kovač and LaDaABa Orchest: Last Balkan Tango/ 1. Last Balkan Tango (8'55'')


Komentarji
komentiraj >>