Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
off pretiranega dela (3385 bralcev)
Torek, 18. 9. 2007
Urh





... nepalski maoisti so izstopili iz vlade ...

... Mali bo povečal število vojakov v borbi proti uporniški skupini Tuareg ...

... V Riu nove aretacije policijskih načelnikov, ki so povezani z švercanjem droge ...

... Socialna zbornica Slovenije bo deset do štirih organizirala okroglo mizo na temo predlaganega zakona o duševnem zdravju ...





NAPOVEDNIK

Delo, delo in delo ali pa še bolj zloglasno 'arbeit mach frei' najbolj prevladuje v Nemčiji s protestantsko logiko, kjer vsak šesti zaposleni Nemec dela več kot 48 ur na teden. To je mogoče tudi zaradi tega, ker kolektivne pogodbe vedno redkeje natančno določajo dejanski delovni čas. Zaradi tega je že za dve tretjini zaposlenih občasno delo ob sobotah postalo že samoumevno.

Seveda pa raziskava ne omenja mnogih korporacij, ki ljudi dejansko silijo, da morajo delati čez vikend in jim postavljajo nemogoče pogoje, kar se dogaja tudi pri nas, v Nemčiji pa lahko za primer izpostavimo Lidl, ki je pred kratkim prikorakal na naš trg. Kakorkoli že, če bi prenesli v Slovenijo delovni čas, ki bil daljši od 48 ur, kar pomeni, da bi delali šest dni v tednu več kot osem ur na dan ali pa morda pet dni po deset ur na dan, bi bili upravičeno zgroženi. Pa čeprav se to ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve ne bi zdelo slabo, ker bi po njihovem mnenju potem imeli še večjo gospodarsko rast in morda tudi inflacijo, kdo ve?

Je pa že v preteklosti naše ministrstvo hotelo zmanjšati čas za malice in povečati število delovnih ur, a jim to za enkrat v borbi s sindikati in drugimi nasprotniki pretiranega dela še ni uspelo. In na žalost ali pa na srečo – odvisno, kako vzamemo delo - bi lahko še dodali za analogijo z začetkom: vsak deseti Slovenec je brezposeln.

Poslušate 'anti-arbait mach frei' OFF program radia Študent!


OFF PROGRAM

Nepalski maoisti so izstopili iz vlade. Glavni razlog za to je, da zahtevajo ukinitev monarhije še pred novembrskimi volitvami za ustavodajno skupščino, medtem ko premier Girija Prasad Koirala vztraja, da mora o usodi monarhije odločati ustavodajna skupščina. Spomnimo, maoisti se že več kot desetletje borijo za komunizem v Nepalu, do sedaj pa jim je uspelo doseči to, da so postali legalni in je sistem iz absolutizma prešel v večstrankarskega. In to je morda samo eden od korakov do njihove končne poti, saj se privrženci maoistov že zbirajo v prestolnici Kathamandu, kjer jim bodo voditelji predstavili nove strategije za boj!


Povečano število vojakov pa je Mali poslal v bazo blizu Alžirije, kjer se bodo borili z uporniki skupine Tuareg. Ta skupina islamskih upornikov od vlade zahteva, da izboljša ekonomske in politične razmere v njihovi puščavski regiji, a ker se to ni zgodilo, se bodo še naprej borili z orožjem. Vlado in vojsko Malija sicer podpirajo Združene države Amerike, katerih letala, ki oskrbujejo vojsko v tej regiji, uporniki prav tako napadajo. Američani za Tuareg trdijo, da gre za skrajneže, in to naj bi bil glavni razlog podpiranja vojske in oblasti. Nekateri Tuaregu očitajo tudi, da ščitijo švercerske poti po Sahari, pa čeprav mnogo opazovalcev pravi, da se upirajo zaradi neizpolnjenih obljub vlade.

Se pa definitivno z drogami in švercanjem ukvarjajo nekateri policijski častniki v Riu de Janeiru, kjer jih je bilo v interni akciji zaradi tega aretiranih 52. Glavne obtožbe jih bremenijo, da so prejemali podkupnine od tolp, zato da so spregledali njihovo delovanje in jih niso 'nadlegovali'. Rio je drugače zelo znan kot nasilno mesto tolp, saj je letos morala vlada tja poslati federalno vojsko in policijo, da so se spopadli s tamkajšnjim nasiljem. Aretiranje policistov, ki so vpleteni v drogeraške posle, v Riu sicer ni nič nenavadnega, saj so jih lani decembra v podobni akciji, kot so jo izvedli sedaj, aretirali 75.

Ameriški predsednik George Bush je za naslednika bivšega ministra za pravosodje Alberta Gonzalesa imenoval upokojenega federalnega sodnika Michaela Mukaseya. Ta je sodil v mnogih tako imenovanih terorističnih procesih in je znan kot konservativec. Sedaj ga mora potrditi še senat, na katerega je Bush apeliral, naj to stori čim hitreje. V kolikor bo do potrditve prišlo, bo to tretji pravosodni minister pod njegovim predsedovanjem.

Selimo se v Evropo, kjer v Belgiji 100 dni po parlamentarnih volitvah še vedno nimajo nove vlade, to pa povečuje strah o potencialnem razpadu države, o čemer potekajo pogovori na dnevni bazi. Na volitvah so zmagali Flamski krščanski demokrati, a je njihov vodja po tem, ko je propadel še zadnji poizkus, da bi oblikovali vlado z liberalno stranko, kralju Albertu vrnil mandat za sestavo vlade. Glavni problem pri sestavi vlade so ustavne reforme, ki bi dale več avtonomije regijam. Tako se francosko govoreči Valonci bojijo, da bi večja avtonomija ogrozila federalno državo. Belgija ima sicer tri regije: Flandrijo, Valonijo in Bruselj – ki pa je enklava v Flandriji. Torej si je razpad Belgije v današnjem času skorajda nemogoče zamišljati.


Francoski parlament bo začel z obravnavo kontroverznega zakona o imigrantih, s katerim vlada želi zmanjšati število priseljencev iz tretjega sveta. Civilna gibanja kritizirajo predlagan zakon, ker naj bi bil nehuman. Zakon med drugim vsebuje tudi določila, po katerih bodo morale migrantske družine izkazati finančno zmožnost in znanje francoskega jezika. V nekaterih primerih pa bodo morali svoje sorodne vezi dokazati celo z DNK-jem. Predsednik Nicolas Sarkozy je napovedal, da bodo to leto s tem zakonom nazaj v matične države poslali 25.000 migrantov. Zares neverjetne izjave, medtem ko bo zakon najverjetneje sprejet.

Socialna zbornica Slovenije bo deset do štirih v svoji poslovni zbornici na Tržaški 132 organizirala okroglo mizo na temo predlaganega zakona o duševnem zdravju. Stroka je do zakona skeptična in preden bo ugledal luč, bo verjetno potrebno še marsikatero usklajevanje. Več o dogodku pa nam bo povedal predsednik socialne zbornice in moderator okrogle mize Nace Kovač.



ODPOVED: OFF je pripravil Urh, sledi Sabotaža cenzure, v kateri lahko prisluhnete pogovoru z novinarjem večera Blažem Zgago.


Komentarji
komentiraj >>