Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Moč pesmi: Mike Bloomfield (4172 bralcev)
Sreda, 3. 10. 2007
outlaw



Prva sreda v mesecu v okviru oddaje Izven zakona je rezervirana za posebno oddajo Moč pesmi. Tokrat spomin na Mikea Bloomfielda.

1. CD best of, 1 (williams) MICHIGAN WATER BLUES mike bloomfield 3.37
CD bill frisell, 8 (on) OUTLAWS bill frisell 4.19
Michigan Water Blues, pesem Clarensa Williamsa, tukaj v izvedbi kitarista Michaela Bloomfielda in pianista in pevca Little Brotherja Montgomeryja. Posnetek je nastal v začetku 1963. leta v klubu Fickle Pickle v Chicagu, objavljen pa je bil 1983. leta na zbirki Chicago Breakdown.
Tole je Moč pesmi, posebna oddaja v okviru oddaje Izven zakona vsako prvo sredo v mesecu na vašem in našem neodvisnem Radiu Študent. Pripravljam jo Milko Poštrak, tudi zdaj s pomočjo Jureta.
Razlog, da se prav nocoj spominjamo tega odličnega kitarista iz šestdesetih in sedemdesetih let, ki je umrl 15. februarja 1981. leta, je, da smo se prejšnji mesec v tej posebni oddaji posvečali Paulu Butterfieldu. Z njim v njegovi zasedbi Paul Butterfiled Blues Band je Mike Bloomfield sodeloval v drugi polovici šestdesetih let, nato je šel po svoje. V obtoku je ogromno raznovrstnih plošč, zbirk posnetkov Mikea Bloomfiela, s katerimi bi lahko, če bi bilo potrebno, napolnili tudi kako oddajo Ghost Radia Študent. Seveda tovrstnih teženj in dometov tale skromna oddaja Moč pesmi niti nima. V njej predvsem slavimo nadčasne pesmi iz Amerike in okolice iz dvajsetega stoletja in naprej. Ena od takih klasičnih pesmi je Frankie and Johnny, znana tudi v izvedbi Jimmieja Rodgersa iz začetka dvajsetega stoletja, potem pa so jo, tudi v spomin na Jimmieja Rodgersa, izvajali vsi živi. Mike Bloomfield jo je takole sam z akustično kitaro, brez jodlanja, odpel na svojem samostojnem albumu Analine iz 1977. leta. Frankie and Johnny.
2. isti CD, 2 (trad.) FRANKIE AND JOHNNY mike bloomfield 4.13
Michael Bernard Bloomfield se je rodil 28. julija 1943. leta v premožni židovski družini v Chicagu. Po radiu je slišal blues, ritem in blues in rockabilly, za svoj bar mitzvah je dobil prvo kitaro in začel obiskovati glasbene klube. Kmalu je igral z raznimi blues glasbeniki, nato pa vodil glasbeni klub, v katerem je nastopalo veliko klasikov bluesa. Iz 1963. leta je ohranjenih nekaj posnetkov, ki so se v osemdesetih pojavljali na raznih zbirkah čikaškega bluesa. Enega takih smo slišali v uvodu oddaje, drugi je Pleading Blues, spet z nastopa Littlea Brotherja Montgomeryja, ki ga je spremljal takrat še ne dvajsetletni Mike Bloomfield, v klubu Fickle Pickle v Chicagu.
3. isti CD, 7 (montgomery) PLEADING BLUES mike bloomfield 4.18
1964. leta je Mikea Bloomfielda opazil John Hammond, ki je z njim podpisal pogodbo za založbo CBS. Vendar je kar nekaj posnetkov iz tistega leta ostalo neobjavljenih, saj menda založba ni vedela, kaj naj počne z belim blues kitaristom. 1965. leta se je Mike Bloomfield pridružil zasedbi Paul Butterfield Blues Band, s katero je sodeloval na par klasičnih albumih, ki smo jih že obravnavali prejšnji mesec. Istega leta je Bloomfield sodeloval pri snemanju Dylanove klasike Highway 61 Revisited in z Dylanom v spremljevalni zasedbi, ki je bila v bistvu Paul Butterfiled Blues Band brez Paula Buterfielda, igral tudi na razvpitem Newport Folk Festivalu. Ob tem se je vse bolj navduševal nad indijsko glasbo, kar se je čutilo tudi v njegovih prispevkih na albumu East-West Paul Butterfield Blues Banda, ki že z naslovom, Vzhod-Zahod, namiguje na te navezave. 1967. leta je Mike Bloomfield zapustil Paul Butterfield Blues Band in s starim znancem Nickom Gravenitesom ustanovil zasedbo Electric Flag. Z njenega prvenca A Long Time Coming iz 1968. leta poslušajmo klasiko Killing Floor.
4. CD electric flag, 1 (trad.) KILLING FLOOR electric flag 4.13
Mike Bloomfield je z zasedbo The Electric Flag nastopil na enem najbolj znanih rock festivalov vseh časov, na prvem tovrstnem festivalu, Monterey Pop Festival 1967. leta, kjer so nastopali tudi Paul Butterfiled Blues Band. Izbrane posnetke s tega festivala, zbrane na štirih CDjih, smo pred leti na Radiu Študent že poslušali. 1968. leta je skupina Electric Flag izdala omenjeni prvenec A Long Time Comin', s katerega poslušajmo še eno blues klasiko, Goin' Down Slow, ki jo je Mike Bloomfield posnel že z zasedbo Paul Buterfiled Blues Band. Mimogrede, vemo tudi, da je pevec skupine The Electric Flag, Nick Gravenites, napisal klasiko Born In Chicago, s katero so se proslavili Paul Butterfield Blues Band. Tule so še enkrat Electric Flag s pesmijo Goin' Down Slow.
5. isti CD, 2 (oden) GOIN' DOWN SLOW electric flag 4.49
V zasedbi The Electric Flag so se že od vsega začetka čutila trenja med posameznimi člani, kar je menda še stopnjevala uporaba omamnih sredstev. Mike Bloomfield je skupino kmalu zapustil, pravzaprav še pred objavo prvega albuma A Long Time Comin', na katerem je še igral. Zatem je sodeloval s klaviaturistom Alom Kooperom, s katerim se je poznal s snemanj Dylanovih plošč. Iz tega razvpitega sodelovanja je ostalo kup koncertnih in studijskih posnetkov. Najprej znani album Super Session, na katerem je sodeloval tudi Stephen Stills. Sledila je The Live Adventures of Mike Bloomfield and Al Kooper s posnetki njunih nastopov v dvorani Fillmore West 1968. leta. Na tistih posnetkih tudi prvič slišimo Mikea Bloomfielda peti. V obtoku je še en album z naslovom Filmore East – The Lost Concert Tapes iz 1968. leta. S tega albuma poslušajmo par klasik. Najprej uvodno, pesem Elmora Jamesa, znano tudi v izvedbi zasedbe The Allman Brothers Band, One Way Out.
6. CD kooper,bloomfield, 2 (allman) ONE WAY OUT kooper & bloomfield 4.21
Z izvrstnega koncertnega albuma Ala Kooperja in Mikea Bloomfielda z njunih nastopov 1968. leta poslušajmo še enajst minutno izvedbo pesmi It's My Own Fault.
7. CD kooper,bloomfield, 1 (trad.) IT'S MY OWN FAULT kooper & bloomfield 10.45
Mike Bloomfield se je menda kmalu naveličal in utrudil od nastopov, zato se je za nekaj časa umaknil in delal predvsem kot studijski glasbenik in producent. 1969. leta je pod lastnim imenom objavil album It's Not Killing Me, prispeval je tudi nekaj filmske glasbe, celo za neke pornografske filme. Občasno je nastopal s starim kolegom Nickom Gravenitesom in s še enim kolegom iz zasedbe The Paul Butterfield Blues Band, Markom Naftalinom. 1973. leta je izšla njegova plošča Try It Before You Buy It. Istega leta je z Johnom Hammondom in z neworleanskim pianistom Dr. Johnom posnel album Triumvirate, zatem se je za kratko spet pridružil ponovno zbrani zasedbi The Electric Flag in 1976 sodeloval v še eni super skupini kratkega diha, KGB, v kateri so bili še Carmine Appice, Barry Goldberg in Rik Grech iz skupine Traffic. 1977. leta je pod lastnim imenom objavil albuma Analine, spotoma objavil instrumentalno ploščo v didaktične namene z naslovom If You Love These Blues, Play 'Em as You Please in dobil grammyja za svoje delo. 1978. leta je objavil album z enostavnim naslovom Mike Bloomfield, 1980. leta pa Between a Hard Place and the Ground. S slednjega poslušajmo najprej pesem Your Friends.
8. CD best of, 4 (malone) YOUR FRIENDS mike bloomfield 6.54
Medtem se je Bloomfieldovo zdravje zaradi uporabe mamil vse bolj krhalo. Razpadel je tudi njegov zakon. 1980. leta je še nastopal po Evropi, novembra istega leta se je še pojavil na koncertu Boba Dylana, kjer je z Dylanom odigral klasiko Like a Rolling Stone. Vendar so ga par mesecev kasneje, 15. februarja 1981. leta, našli mrtvega v njegovem avtu. Umrl je zaradi prekomernega odmerka mamil, star 37 let.
Poslušajmo še eno pesem z albuma Between a Hard Place and the Ground. Orphan's Blues.
9. isti CD, 10 (brown) ORPHAN'S BLUES mike bloomfield 5.10
Mike Bloomfield je ostal v spominu kot en prvih in najvidnejših belopoltih blues kitaristov šestdesetih in sedemdesetih let. Znan je tudi po sodelovanju na albumih Boba Dylana in še koga. Oddaje Moč pesmi, v kateri smo se na kratko spomnili njegovega dela, je konec. Naslednjo prvo sredo, v novembru, se bomo v spominski oddaji Moč pesmi posvetili Guyu Clarku. Naslednji teden v redni oddaji Izven zakona pa novi plošči in nekaterim v zadnjih par letih objavljenim albumom z lastnimi pesmimi kanadske skupine Cowboy Junkies. Milko Poštrak vas do takrat lepo pozdravljam in se poslavljam s še eno klasiko v izvedbi Mikea Bloomfielda. See That My Grave Is Kept Clean, sicer z njegovega albuma Mike Bloomfield iz 1978. leta. Glej, da bo moj grob ostal urejen.
10. isti CD, 12 (trad.) SEE THAT MY GRAVE IS KEPT CLEAN mike bloomfield 4.52


Komentarji
komentiraj >>