Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Sreda, 7. 11. ´07 ob 23.30; THE LONG RYDERS: Live 2004, State Of Our Reunion (Prima Records 2007) (3263 bralcev)
Sreda, 7. 11. 2007
outlaw



Long Ryders

Ameriška skupina The Long Ryders je svoj zadnji nastop v osemdesetih letih odigrala v klubu Roxy v Hollywoodu, 15. septembra 1987. leta. Takrat sta bila v zasedbi le še pevec, kitarist in pisec pesmi Sid Griffin in bobnar Greg Sowders. Basist Tom Stevens je zasedbo zapustil juni-ja istega leta, malo za njim še drugi kitarist, pevec in pisec pesmi Stephen McCarthy. Nato sta se še Sid Griffin in Greg Sowders odločila, da nima smisla nadaljevati. Sid Griffin se je prese-lil v London, nastopal sam in z zasedbo The Coal Porters, Greg Sowders pa je postal uslužbe-nec v velikanki Warner-Chappell, kjer je medtem podpredsednik, Tom Stevens se je vrnil v rodni Elkhart v Indiano in se najprej posvetil družini, nato pa se spet po malem ukvarjal z glasbo. Stephen McCarthy je prav tako ostal zelo dejaven, od Gutterball, preko Danny & Dusty do The Jayhawks. (v celoti!)
* Ameriška skupina The Long Ryders je svoj zadnji nastop v osemdesetih letih odigrala v klubu Roxy v Hollywoodu, 15. septembra 1987. Takrat sta bila v zasedbi le še pevec, kitarist in pisec pesmi Sid Griffin in bobnar Greg Sowders. Basist Tom Stevens je zasedbo zapustil juni-ja istega leta, malo za njim še drugi kitarist, pevec in pisec pesmi Stephen McCarthy. Nato sta se še Sid Griffin in Greg Sowders odločila, da nima smisla nadaljevati. Sid Griffin se je prese-lil v London, nastopal sam in z zasedbo The Coal Porters, Greg Sowders pa je postal uslužbe-nec v velikanki Warner-Chappell, kjer je medtem postal podpredsednik, Tom Stevens se je vrnil v rodni Elkhart v Indiano in se najprej posvetil družini, nato pa se spet po malem ukvar-jal z glasbo. Stephen McCarthy je prav tako ostal zelo dejaven, od Gutterball, preko Danny & Dusty do The Jayhawks.

Minilo je skoraj sedemnajst let, dokler se četverica ni ponovno srečala. Po razhodu v drugi polovici osemdesetih je ostala v zraku zamisel o še eni studijski plošči, zaenkrat pa ni glasov o njenem morebitnem snemanju in izdaji. Očitno so vsi trije glavni pisci pesmi, Sid Griffin, Stephen McCarthy in Tom Stevens, svoje pesmi že objavili na raznih ploščah v okviru raznih zasedb. Sid Griffin je recimo pred dvema letoma objavil svojo drugo samostojno ploščo z naslovom As Certain As Sunrise, na kateri ne sodeluje nobeden od preostalih članov zasedbe The Long Ryders. To omenjam predvsem zato, ker je plošča izšla jeseni leta 2005, torej leto dni po ponovnem srečanju in nastopanju zasedbe The Long Ryders. Tako kaže (kot pravi tudi Sid Griffin v spremni besedi sam), da se je četverica The Long Ryders poleti leta 2004 dobila le za tistih par nastopov po Veliki Britaniji in Španiji. In kaže, da med njimi ni zamer, da so prijatelji, da so uživali in da so se tudi takoj spet ujeli, čeprav se očitno za nadaljnje sodelova-nje niso odločili.

Plod tiste poletne turneje začasno ponovno zbrane klasične zasedbe The Long Ryders je priču-joča koncertna plošča Live 2004, State of Our Reunion, Stanje naše ponovne združitve. Nas-lov je kajpak parafraza naslova njihove najbolj znane, tretje po vrsti, plošče State of Our Uni-on in pesmi s podobnim naslovom, State of My Union. Zanimivo, da ima ta pesem na ovitku pričujoče koncertne plošče naslov State of Our Union. Mogoče zgolj jezikovni spodrsljaj, zatipkana napaka, mogoče pa ima globlji pomen in se nanaša na stanje njihove skupnosti, torej skupnosti štirih članov zasedbe.
Kakorkoli – tisto, kar nas zdaj najbolj zanima, je, kako zvenijo stare pesmi The Long Ryders v novih izvedbah skoraj dve desetletji kasneje, pa tudi, ali je med temi pesmimi kakšna nova. Odgovor na prvo vprašanje je: pesmi zvenijo odlično. Skupina je očitno zares uživala v pono-vnem snidenju, izvedbe so suverene, hkrati pa ne zgolj tehnično brezhibne, ampak tudi polne zanosa in navdušenja. Za primerjavo nimamo le studijskih posnetkov izpred dvajsetih let, temveč tudi koncertne posnetke, pod naslovom BBC Radio One In Concert, objavljene deset-letje prej, leta 1994, nastale pa še skoraj desetletje prej, oktobra 1985 in junija 1987. leta.

Odgovor na drugo vprašanje pa je: med pesmimi je le ena nova, izvedba pesmi Louisville. Vemo, da je Louisville rojstno mesto Sida Griffina. No, nova je še ena pesem, spet priredba. Označevalna priredba. Z njo se koncertna plošča tudi začne: So You Wanna Be A Rock 'n' Roll Star Chrisa Hillmana in Rogerja McGuinna iz zasedbe The Byrds. Seveda ni treba pojasnjeva-ti povezav med zasedbama The Byrds in The Long Ryders, od imena naprej in nazaj. Ob tem se nehote spomnimo še zares neponovljive izvedbe taiste pesmi, ki jo je naredila Patti Smith.

Preostale pesmi na koncertni plošči so nam dobro znane s studijskih plošč skupine The Long Ryders, večina pa tudi že v koncertnih izvedbah iz let 1985 in 1987 z omenjene koncertne plošče BBC Radio One Live In Concert. Tu torej ni velikih presenečenj. Železen repertoar, odigran z vso zanesljivostjo in prekaljenostjo. Očitno pa je bilo nekaj presenečenj na samih koncertih v Veliki Britaniji in v Španiji poleti 2004. Na ovitku plošče imamo namreč faksimi-le seznama pesmi za enega od nastopov. Tam je omenjena tudi pesem Teenage Kicks skupine Undertones in pa Burned Neila Younga. Neil Young niti ne preseneča, prav zanimivo pa bi bilo slišati Teenage Kicks v izvedbi The Long Ryders.

Posnetki na plošči Live 2004, State of Our Reunion, ki je izšla konec oktobra letos, so pobrani z nastopov v Londonu, Glasgowu, Bristolu in Nottinghamu in zlepljeni v celoto. Ne gre torej za posnetek enega nastopa, temveč za zbir posnetkov z različnih prizorišč, posnetki pa so raz-porejeni tako, kot so bili verjetno večinoma odigrani na tistih nastopih, od uvoda do kulmina-cije. Posnetkov je za skoraj sedemdeset minut, zato smo morali za potrebe oddaje Koncert Radia Študent nekaj posnetkov spustiti. Izbrali smo naslednje, v skupni dolžini tričetrt ure: So You Wanna Be A Rock 'n' Roll Star, Lights Of Downtown, You Don't Know What's Right, You Don't Know What's Wrong, A Stitch In Time, Prairie Fire, Ivory Tower, Capturing The Flag, State Of Our Union, Looking For Lewis & Clark, Louisville in zaključna 10-5-60, ob kateri bo Sid Griffin povedal, da je bila to tudi nasploh zadnja pesem, ki sta jo z Gregom Sowdersom, takrat ob pomoči basista Larryja Chapmana, odigrala 15. septembra 1987 v klubu Roxy v Hollywoodu. Za povrh je taista pesem tudi ena njihovih najbolj zgodnjih, saj je bila objavljena na prvem EPju The Long Ryders iz leta 1983. Krog je torej sklenjen. Čas za nov začetek?

pripravil Milko Poštrak



Komentarji
komentiraj >>