Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Brazilska proza drugič: João Ubaldo Ribeiro; nedelja, 11. XI. 07, ob 20.00 (4671 bralcev)
Nedelja, 11. 11. 2007
kristinas



Joao Ubaldo Ribeiro»Kako to mislite? Živali nimajo pravic, to je norost neumnih ekologov. Če bi živali imele pravice, bi imel ris pravico, da vas poje, prav tako vol, če bi bil mesojed. Toda tisti, ki ima pravico, da poje vola, ste vi in ne obratno.«
»Kaj pa pravica, da ne trpijo? Mar živali nimajo te pravice?«
»Ne. Živali nimajo nobenih pravic, imajo jih le ljudje.«

Brazilska proza drugič, odlomki iz romana Smeh kuščarja Joãa Ubalda Ribeire, v oddaji Tu pa tam to nedeljo skoraj natanko ob dvajsetih.

Interpretacija: Polona, Jaka in Matej
Prevod in spremna beseda: Tina Kuralt




Brazilska proza drugič: João Ubaldo Ribeiro

Brazilski pisatelj João Ubaldo Ribeiro se je rodil leta 1941 v Itaparici. Izhaja iz družine intelektualcev, njegov oče je bil priznani advokat, kasneje pa je ustanovil katedro za pravo na katoliški univerzi v Salvadorju, kjer je tudi predaval. Ribeiro je že kot petletni otrok znal brati in pisati ter pričel z individualnim poukom na domu. Leto zatem so ga že vpisali na Inštitut Ipiranga, kjer je pričel z resnim delom in v domači knjižnici kar požiral knjige. Kasneje je študiral pravo in javno upravo, hkrati pa je bil vseskozi dejaven pri izdajanju študentskih revij in časopisov ter na področju novinarstva. Ko je prejel štipendijo ameriške ambasade, je odšel opravljat magisterij na kalifornijsko univerzo. Leta 1965 se je vrnil nazaj v Brazilijo in objavil svoj prvi roman z naslovom September nima smisla (Setembro não faz sentido), ki ga je velikodušno podprl tudi veliki brazilski pisatelj Jorge Amado.



Ribeiro je leta 1982 pričel s pisanjem romana Naj živi brazilski narod (Viva o povo brasileiro), ki ga je tudi sam prevedel v angleščino z naslovom An Invincible Memory. Gre za obsežen roman, ki ima več kot 700 strani in v katerem je predstavljena zgodovina Brazilcev skozi štiristoletno obdobje tega naroda. Istega leta sodeluje tudi na mednarodnem festivalu pisateljev v Torontu. Dve leti kasneje – leta 1984 - roman Naj živi brazilski narod naposled izide. João Ubaldo Ribeiro zanj prejme nagrado Prêmio Jabuti in nagrado mesta Rio de Janeiro- Golfinho de Ouro. Poleg pisateljevanja sodeluje pri seriji televizijskih oddaj, ki jo lansira kanadska televizija o latinskoameriški literaturi. Skupaj z njim v oddaji sodelujeta tudi priznani argentinski pisatelj Jorge Luis Borges in kolumbijski pisatelj Gabriel Garcia Marquez.



João Ubaldo Ribeiro se poleg pisanja trenutno posveča tudi predavanjem na priznani tübingenski univerzi v Nemčiji, kjer deluje kot docent (Poetik Dozentur). Leta 1993 mu je častno mesto dodelila tudi Brazilska Akademija Umetnosti. Med pisateljeva poglavitna dela prištevamo romane General Getúlio (Sargento Getúlio), Naj živi brazilski narod in Smeh kuščarja (O Sorriso do Lagarto), katerega odlomke bomo poslušali v nocojšnji oddaji. Smeh kuščarja je knjiga, ki govori o zlu ter o luciferskem konfliktu med Dobrim in Zlim.





Komentarji
komentiraj >>