Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
DPU poročilo - 20.12.2007 (4858 bralcev)
Torek, 25. 12. 2007
DPU




V četrtek, prejšnji teden, 20.12., je bilo zadnje predavanje v tem letu, predaval pa je Gregor Starc, ki je povezoval totalitarizem in šport ter iskal njuno simbiozo. To, da se o totalitarizmu vse preveč govori kar povprek, je povsem jasno. Žižek je nekoč povedal, da je totalitarizem vse, kar ne moremo označiti z logiko neolibe

V četrtek, prejšnji teden, 20.12., je bilo zadnje predavanje v tem letu, predaval pa je Gregor Starc, ki je povezoval totalitarizem in šport ter iskal njuno simbiozo. To, da se o totalitarizmu vse preveč govori kar povprek, je povsem jasno. Žižek je nekoč povedal, da je totalitarizem vse, kar ne moremo označiti z logiko neoliberalizma.

Tako je Starc razdelil totalitarizem na dva pola, na političnega, ki je vladal za časa tistih tako imenovanih tipskih sistemov, ter na ekonomskega, ki je prisoten danes. Sistem danes posega v vse pore družbenega življenja, nenehno smo nadzorovani in to smo sprejeli kot sodobno biopolitiko. Tako v teh časih biopolitika posega tudi na področje športa – skrbi, da ima država zdravo prebivalstvo.

Začelo se je v vojski, ko je nek francoski general ugotovil, da se urjenje vojakov realizira enako kot urjenje konj, zato bodo z njimi delali povsem identično. Šport je bil tako disciplina. Na neki osnovi šoli v Veliki Britaniji so v deško šolo šport vpeljali z namenom, da se agresivne strasti med mladimi fanti umirijo.

Leta 1863 se je v Ljubljani oblikovalo Društvo Sokol, katerega namen je bila nravstvena vzgoja. Društvo je imelo izjemen vpliv, saj se je kmalu širilo tako v Zagreb, kot tudi v Beograd. Sokolstvo je preraščalo v gibanje, njegova ideja pa ni bila samo druženje ob telovadbi, saj so bili člani tudi ideološko opredeljeni. Bili so proti krščanskemu telovadnemu društvu Orel in proti nemškemu gimnastičnemu društvu Turner, ki je podpiralo idejo 'velike Nemčije'.

Ideja jugoslovenstva se je oblikovala ravno pri Sokolih in v politiki; tako so njihova gesla, ideje transportirali v socializem. Gesla, ki jih poznamo kot socialistična 'bratstvo in enakost', 'tujega nočem, našega ne damo' in himna 'Hej Slovani!' so plod Sokolov. Želeli so povezati Slovane.

Ko govorimo o športu, ne moremo mimo olimpijskega gibanja. Tako nacizem kot tudi fašizem so vzgajanje za takšne dogodke vzeli skoraj dobesedno 'smrtno resno'. Ne-pripadanje ideološkim merilom je pomenilo nezmožnost športnega tekmovanja za reprezentanco, kar pa je bilo najmanj, kar se je lahko zgodilo. Biti v reprezentanci totalitarne politične strukture ni pomenilo samo, da si v svoji športni disciplini med najboljšimi v svetu, temveč tudi, da si pravi človek.

V socializmu se je aktiviral tudi projekt 'Šport za vse', katerega namen je bil povečati proizvodnjo med delavci. Tako so se delavci med delovnimi odmori malce razgibali, z namenom, da bi bila njihova delovna storilnost nato večja.

Danes se ob športu 'polni' nacionalni ego; šport je postal vse preveč odvisen od volje trga, ki poudarja le določene panoge. Tako je nogomet zagotovo šport številka 1, v Sloveniji pa je to smučanje. Temu se daje največji pomen in tukaj so pritiski na športnike največji. Težava pa je tudi, da so profesionalni športniki kot nekakšna druga rasa, saj se ob obilici treningov ne morejo normalno šolati, nenehno so nadzorovani, če morda ne jemljejo prepovedanih živil, na koncu pa je od vsega najtežji psihološki pritisk, ki ga nad njimi izvajajo mediji in javnost, seveda zahtevajoč dobre rezultate. Tukaj pa se še kako kaže totalitarnost discipline športa.

Naslednje predavanje DPUja bo šele 10.1.2008, ko bomo v Gromki gostovali srbskega kolega Darka Draškovića, predaval pa bo na naslov: Civilna in buržuazna družba v beograjskih protestih 2007. Predavanje bo v srbščini.

Poročilo je napisal Rok Govednik

 

 


 

 

 


 

 

 


 



Povezave na tedenske oddaje Aktualnopolitične redakcije Radia Študent:

Kultivator Erik in Boris sta umazala izumetničeno sliko Schengena

Zeitgeist Urh se je o Hrvaški povolilni situaciji pogovarjal s Hrvaškim profesorjem komparativne politike Caratanom

Kultivator Erik in Boris sta se ukvarjala s prvim krogom privatizacije NKMB

Terminal Ivo Podržaj o Histerii Slovenici

Pljunki pozabe Abu Mumio Jamala

Kultivator o politizaciji političnih zapornikov

Terminal Andrej Pavlišič o Krasnem novem Schengenu

Zeitgeist Urh se je pogovarjal z Gregorjem Strojinom, svetovalcem vrhovnega sodišča v Sloveniji in soustanoviteljem zavoda POLIS

Kultivator Urh in Luka sta se ukvarjala s predlagano versko oskrbo policije, vojske in podobnih institucij

Drogerija (intervju 1h30min) Matej Janković se je pogovarjal z dr. Stanislavom Grofom

Kultivator Urh in Boris sta se ukvarjala s Hrvaškimi volitvami v Sabor

Okrogla miza Sunitski trikotnik smrti se je z aktivisti in novinarji iz Slovenije in tujine pogovarjal o množičnih medijih in manipulaciji

 


 

 

 


 

 

 


 

 








Komentarji
komentiraj >>