Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
DPU-poročilo 10.1.2007 (4843 bralcev)
Ponedeljek, 14. 1. 2008
DPU



Poročilo s predavanja Darka Draškoviča, naslovljenega: »Civilna in buržoazna družba v beograjskih študentskih protestih«. Predavanje je potekalo znotraj ciklusa predavanj Delavsko-punkerske univerze na temo »Totalitarizem«, in sicer v četrtek, 10. januarja, ob 18. uri v Klubu Gromka na Metelkovi.

Poročilo s predavanja Darka Draškoviča, naslovljenega: »Civilna in buržoazna družba v beograjskih študentskih protestih«. Predavanje je potekalo znotraj ciklusa predavanj Delavsko-punkerske univerze na temo »Totalitarizem«, in sicer v četrtek, 10. januarja, ob 18. uri v Klubu Gromka na Metelkovi.

Kakor napoveduje že naslov »Civilna in buržoazna družba v beograjskih študentskih protestih«, predavanje ni tematiziralo pojma totalitarizma kot takega, vsaj ne na eksplicitni ravni. Namesto tega si je slednje prizadevalo razkriti in osvetliti delovanje dveh ideoloških mehanizmov, to je ideološkega mehanizma totalizacije in ideološkega mehanizma homogenizacije. Z analizo nekega aktualnega dogodka, natančneje študentskih protestov, ki so se izvršili v Beogradu jeseni 2006 in spomladi 2007, si je predavatelj izgotovil manevrski prostor za vpeljavo temeljnih pojmov historičnega materializma in marksistične epistemologije.

V elaboraciji študentskih protestov se je pokazalo, da študentsko telo ni enotno, temveč naddoločeno z razrednim antagonizmom. Navidezno enotnost študentskega telesa je namreč omogočila šele institucionalizacija slednjega v parlament. Operacija institucionalizacije pa že predpostavlja redukcijo vseh individuumov na enotni predikat »biti študent«, s čimer vse študente najprej homogenizira in nato totalizira v zaprto celoto ter tako potlači dejstvo, da se za enotnim študentskim telesom odvija razredni boj.


V drugem delu predavanja je predavatelj skušal pokazati, da je isto logiko, logiko, ki počiva na temeljih zdravorazumske metafizike, možno izslediti v občanski družbi nasploh. Ideološka operacija homogenizacije, ki abstrahira od vseh nebistvenih določb, naredi občana za občana neodvisno od njegove razredne pripadnosti, ki je tako reducirana na zgolj enega izmed nebistvenih predikatov. Množica občanov je nato poenotena v navidezno totaliteto vseh občanov. Ključno pri tem pa je, da je prav razredni boj tisto protislovno mesto, ki hkrati določa družbeni ideološki okvir, v isti sapi pa je že določen z vladajočo ideologijo prav tega okvira. Razredni boj je torej tisto mesto, z ozirom na katerega ni metajezika.

In če sklenemo: čeravno predavanje ni tematiziralo pojma totalitarizma kot takega, pa je implicitno hotelo pokazati prav to, da je svojevrstni totalitarizem, tak, ki je po naravi izvornejši in usodnejši od prvega, že na delu v vseh tistih političnih režimih, ki predpostavljajo razredno družbo.

Naslednje predavanje Delavsko-punkerske univerze v okviru tematskega sklopa »Totalitarizem« bo potekalo v četrtek, 17. januarja, ob 18h v klubu Gromka, kjer bo filozof Aleš Bunta skušal odgovoriti na naslovno vprašanje: »Kaj preostaja od enega?«

Poročilo je Pripravila Ana Jovanovič.

Povezave na tedenske oddaje Aktualnopolitične redakcije Radia Študent:

APR intervju in reportaža Ekipa Radia Študent je harala na sprejemu pri treh predsednikih

Kultivator Erik in Boris o vladnem sarkazmu glede medijske svobode pri nas

Kultivator Pizdurh in Klerik o uZERPaciji oziroma ekološki ribolovni coni

Kultivator Matej in Maja sta naredila the best off 2007

APR intervju Klerik in Pizdurh sta se pogovarjala z Jožetom Jerovškom

Zeitgeist Erik se je s profesorjem Rastkom Močnikom pogovarjal o vstopu Slovenije v Schengen

Kultivator Erik in Boris sta umazala izumetničeno sliko Schengena

Zeitgeist Urh se je o Hrvaški povolilni situaciji pogovarjal s Hrvaškim profesorjem komparativne politike Caratanom

Kultivator Erik in Boris sta se ukvarjala s prvim krogom privatizacije NKMB

Terminal Ivo Podržaj o Histerii Slovenici

Pljunki pozabe Abu Mumio Jamala

Kultivator o politizaciji političnih zapornikov

Terminal Andrej Pavlišič o Krasnem novem Schengenu

Zeitgeist Urh se je pogovarjal z Gregorjem Strojinom, svetovalcem vrhovnega sodišča v Sloveniji in soustanoviteljem zavoda POLIS

Kultivator Urh in Luka sta se ukvarjala s predlagano versko oskrbo policije, vojske in podobnih institucij

Drogerija (intervju 1h30min) Matej Janković se je pogovarjal z dr. Stanislavom Grofom

Kultivator Urh in Boris sta se ukvarjala s Hrvaškimi volitvami v Sabor

Okrogla miza Sunitski trikotnik smrti se je z aktivisti in novinarji iz Slovenije in tujine pogovarjal o množičnih medijih in manipulaciji

 

 


 

 

 


 

 

 


 

 






Komentarji
komentiraj >>