Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Gazprom off (3940 bralcev)
Petek, 18. 1. 2008
Urh



...Rusija prodira čez Bolgarijo s svojimi energetskimi monopolskimi načrti ...
... Kitajska in Velika Britanija želita do leta 2010 povečati gospodarsko sodelovanje za 50 odstotkov ...
... novi bizarni poizkusi rešitve inflacije v Zimbabveju ...
...zveza društev upokojencev Slovenije zahteva opravičilo od Štrovsa ...


Muzej premogovništva v Velenju je v sodelovanju s Tehničnim muzejem Slovenije pripravil razstavo lesenih modelov Jurija Vege. Gre za modele, ki so v času parnega stroja lajšali človeške muke v vojski. Več nam bo povedal direktor muzeja premogovništva Aleš Dremel.



Poslušate praktično-razstavniški off program Radia Študent!

OFF PROGRAM

Bolgarija je privolila v ruske načrte gradnje plinskega terminala, ki bodo povečali monopol Rusije nad dostavo energije Evropi, preko Bolgarije bo namreč potekal do Črnega morja. Projekt bo vreden 10 milijard evrov, gradila ga pa bosta ruski državni energetski gigant Gazprom in italijanska firma ENI. Gre za alternativo ameriško-evropskemu energetskemu projektu Baku-Tbilisi, Cehyan, ki se prav tako izteka v Črno morje, njegov namen je bil ravno zmanjšati odvisnost od ruske energetike, imeli pa so tudi geostrateške cilje. Bolgari so nad njihovo popustljivo politiko do vladavine Vladimirja Putina razočarani, kar nam bo v bolgarščini ponazoril prijatelj radia Študent iz Sofije Bobi. Opravičujemo se zaradi slabše zveze.



Na Kitajskem, ki je tudi na račun tega, da jena ne da na svetovno borzo v konstantni gospodarski rasti, se mudi britanski premier Gordon Brown, ki meni, da bo trgovska pogodba z najobljudeno državo na svetu prinesla več deset tisoč služb Angležem. Trgovska izmenjava naj bi se do leta 2010 povečala za petdeset odstotkov in bo po mnenju Browna zelo pomembna za globalno ekonomijo. Poleg finančnih in poslovnih uslug bo Britanija prodajala Kitajski še okoljsko tehnologijo. O tem, kaj bo, ko se bo kitajski trg zaradi napihnjenega balona sesul, Brown in Wen Jiabo nista razmišljala naglas.

Zimbabve, ki mu je Kitajska pred kratkim sicer dala posojilo, je v boju prot inflaciji – ki je roko na srce nekaj stokrat večja kot pri nas – predstavila nove najvišje bankovce, ki naj bi zmanjšali primanjkjaj denarja v državi. Za informacijo, novi bankovec za deset milijonov zimbabvejskih dolarjev je vreden okoli 3,9 ameriškega dolarja na črnem marketu, ki je vedno popularen v takšnih ekonomskih okoliščinah. Seveda pa pri nas lahko glede naše inflacije padajo neokusne izjave. Janez Janša in Madagaskar.



Z Janševo agresivno retoriko do socialnih vprašanj pa se je preizkusil tudi državni sekretar na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve Marko Štrovs, ko je dejal, da je vse, kar ogroža upokojence, Matilda. V zvezi društev upokojencev Slovenije sedaj pričakujejo opravičilo od Štrovsa, in pa javno distanciranje ministrstva od njegove izjave. Predsednica zveze, Mateja Kožuh Novak.



Brutalne metode pa je uporabila tudi nemška oblast, ko je 16-letnega prestopnika kazensko poslala v Sibirijo. Ta je zagrešil več nasilnih zločinov v zvezni deželi Hessen, terapije v centru za zdravljenje otrok s psihičnimi motnjami pa so bile neuspešne. Fant bo imel med svojim devetmesečnim bivanjem dodeljenega nadzornika, obiskoval pa bo šolo, ki je od njegovega bivališča oddaljena 2,5 kilometra. Živel bo v vasi Sedelnikovoja, ki ima 5000 prebivalcev, v špartanski četrti brez tekoče vode, z gretjem na drva, ki si jih bo moral sam nacepiti, in z latrino, ki jo je moral sam izkopati. Zimske temperature se v Sibirji spustijo do -55 stopinj Celzija. Vodja socialne službe Becker pa je še povedal, da so pristojni fanta želeli oddaljiti od vplivov potrošniške kulture v Nemčiji in ga preseliti v okolje, kjer se bo prisiljen soočiti s svojimi vedenjskimi težavami. "Tam so življenjske razmere takšne, kot so bile pri nas pred 30 ali 40 leti", je še poudaril Becker.

Za konec vam sporočamo, da se bo sodelavec Aktualno-politične redakcije Boris v živo javljal iz Srbije, kjer bo v nedeljo potekal prvi krog predsedniških volitev. Favorit je seveda aktualni predsednik Boris Tadić, zanimivo pa bo videti, koliko glasov bo dobil kandidat Srbske radikalne stranke Tomislav Nikolić glede na krizne razmere v tej bivši jugoslovanski republiki. Javljanja bodo v soboto ob šestih zvečer ter v nedeljo ob dveh popoldan, ob šestih zvečer in še finalni pogovor tam nekje po tolpi bumov, kar pomeni nekaj pred dvajseto.

Off je pripravil Urh, sledi pa Kultivator o napovedanih stavkah, ki sta ga naredila Matej in Erik.

Povezave do aktualnih oddaj Aktualno-politične redakcije Radia Študent




















Komentarji
komentiraj >>