Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
"L. 1, št. 15" (3662 bralcev)
Ponedeljek, 10. 3. 2008
Lan



Tokratni Neuradni list Radia Študent bo vizumsko obarvan. Republika Slovenija je 21. decembra 2007 vstopila v schengensko območje in s tem v celoti prevzela schengenski pravni red. Vlada bo tako v kratkem preklicala sklepe iz prejšnjih let ter ponovno prilagodila – beri: zaostrila – pogoje za vstop, bivanje, potovanje in delovanje znotraj schengena. Čast bo doletela državljanke in državljane Rusije, Bosne in Hercegovine, Makedonije ter Turčije.
Neuradni list Radia Študent je štirinajstdnevnik, v katerem prestrezamo in prežvekujemo osnutke in predloge zakonov, pravilnikov, uredb, javnih naročil in drugih aktov ter dokumentov, ki šele nastajajo po vladnih in ministrskih kuloarjih. Prestreči jih je pomembno pred njihovo potrditvijo na seji vlade, saj je po njihovem pristanku v državnem zboru za vsebinske popravke praviloma prepozno. Naivno bi bilo namreč verjeti, da vsakokratna večinska koalicija svojega dela ne bo opravila skladno z voljo političnih botrov z Gregorčičeve.

Tokratni Neuradni list Radia Študent bo vizumsko obarvan. Republika Slovenija je 21. decembra 2007 vstopila v schengensko območje in s tem v celoti prevzela schengenski pravni red. Vlada bo tako v kratkem preklicala sklepe iz prejšnjih let ter ponovno prilagodila – beri: zaostrila – pogoje za vstop, bivanje, potovanje in delovanje znotraj schengena. Čast bo doletela državljanke in državljane Rusije, Bosne in Hercegovine, Makedonije ter Turčije. Državljani držav, navedeni v predlogu sklepa, bodo lahko vstopali v Republiko Slovenijo in v njej bivali le na podlagi veljavnega schengenskega vizuma ali dovoljenja za bivanje, ki ga bo izdala ena od držav skladno z veljavnim schengenskim pravnim redom.

Vendar: Svet Evropske unije je novembra 2006 Evropsko komisijo pooblastil za začetek pogajanj na področju vizumskih olajšav z Albanijo, ki so bila zaključena aprila 2007, septembra pa je bil o tem podpisan sporazum. Za vse države zahodnega Balkana, vključno z Albanijo, je Sporazum o vizumskih olajšavah začel veljati z letošnjim letom. Sporazum tudi predvideva, da se dialog o pogojih za ukinitev vizumskega režima lahko začne, kar Evropska komisija lahko stori na lastno pobudo.

Prav tako bodo slovenski strokovnjaki v prihodnje nadzirali pripravljenost Švice na vstop v schengensko območje. Tako kot vse države kandidatke, ki želijo v schengen, mora tudi Švica najprej uspešno prestati tako imenovane schengenske evalvacije. Švica je izrazila pripravljenost, da se ocenjevanje začne 1. marca 2008, torej v času slovenskega predsedovanja Svetu EU. Priprave so se že začele, evalvacijski proces pa bo, če bo Švica izpolnjevala vse pogoje, zaključen predvidoma konec leta 2008.

Vlada bo na eni od prihodnjih sej obravnavala tudi uredbo o določitvi kvote delovnih dovoljenj za leto 2008, s katero se omejuje število tujcev na trgu dela. V drugi polovici leta 2006, ko je bil prvič uveljavljen seznam poklicev, ki jih na trgu dela primanjkuje, je bilo izdanih 629 dovoljenj za zaposlitev brez kontrole trga dela, leta 2007 pa kar 15.127 dovoljenj za zaposlitev. V letu 2008 pa bo Slovenija zainteresiranim delodajalcem dala na voljo kar 24.600 delovnih dovoljenj. Rast vlada med drugim utemeljuje s pričakovano visoko gospodarsko rastjo, nižanjem brezposelnosti ter pomanjkanjem zanimanja domačega življa za določene kategorije zaposlitve.

Neuradni list Radia Študent, letnik 1, številko 15, je podpisal in v nadaljnjo obravnavo poslal Lan.


Komentarji
komentiraj >>