Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
(2925 bralcev)
Petek, 14. 3. 2008
Lan



... Novoslovenci predstavili volilni štab in kampanjske smernice ...
... Iranci volijo parlament ...
... Makedonska vlada zaradi izstopa Albancev v krizi ...
... Srbski pravniki v kosovski Mitrovici vdrli na tamkajšnje sodišče ...

NAPOVEDNIK

Vsi pomnimo cigaro, ki jo je Zmago Plemeniti po presenetljivo visokem izkupičku na predsedniških volitvah prikuril sredi domačega kulturnega hrama. Protitobačni zakon je bil ob času nov, a veljaven. Zgodilo se ni nič, Jelinčič pa si je od volilnega kolača, katerega približno četrtinski del tvorijo kadilke in kadilci, spet odrezal za zajeten kos populističnih pik.

Litovski premier Gediminas Kirkilas bo moral za svojo kadilsko razvado plačati denarno kazen. Ker si je v nekem baru v pristaniškem mestu Klaipeda prižgal pipo, bo moral plačati kazen v višini 290 evrov, saj je prekršil zakon o prepovedi kajenja v javnih prostorih.

Kot je Kirkilas pojasnil za litovski radio, je pristal na plačilo kazni, ki je bila sicer naložena baru v Klaipedi. "Sam sem kriv za to. Preprosto sem pozabil, da v barih ne smemo več kaditi. Litva je zakon o prepovedi kajenja sprejela leta 2006, v prvi vrsti pa za kršitev kaznuje restavracije in bare, ne pa samih kršiteljev.

Poslušate v stekleno kadilniško kletko postavljeni OFF program Radia Študent.

OFF PROGRAM

Po Pahorjevih socialdemokratih, ki so že predstavili nekatere programske osnutke, ter Mitju Gaspariju so v volilni ritem padli tudi Bajukovi Novoslovenci, ki so domači javnosti pred dobrima dvema urama predstavili volilni štab in vsebinske smernice, ki se jih bodo jeseni v boju za glasove oklepali.
Pravosodnemu ministru Lovru Šturmu se je pred medijskim obličjem pridružila glavna tajnica Nove Slovenije, Maruša M. Novak.



V Iranu so se odprla volišča, na katerih lahko 43,7 milijona volivcev odda glasove za osmi sklic parlamenta po iranski revoluciji. Oblast si bodo po pričakovanjih znova utrdili konservativci. Reformisti se namreč lahko potegujejo za zgolj polovico sedežev 290-članskega madžlisa, saj so se pred volitvami soočili z množičnimi diskvalifikacijami.
Predstavniki iranskih oblasti in državni mediji so si zelo prizadevali izpostaviti pomembnost visoke volilne udeležbe, s katero naj bi Zahodu pokazali, da je država v času napetosti zaradi iranskega jedrskega programa enotna. Ob tem oblasti upajo, da ne bo prišlo do ponovitve volilne udeležbe iz leta 2004, ko je o sestavi parlamenta odločala zgolj polovica volivcev.

Po prvotnem planu bodo volišča po našem času odprta še slabe pol ure, razen, kot rečeno, če bo udeležba visoka. V tem primeru so lahko odprta dlje. Rezultati bodo predvidoma znani 19. marca.

Tibetanska prestolnica Lhasa se je pogreznila v nasilje. Kot poročajo tuje tiskovne agencije, je po večdnevnih protestih budističnih menihov prišlo do hudih nemirov v središču mesta. Ranjenih naj bi bilo neznano število ljudi. Po navedbah prič so demonstranti pred templjem Jokhang zažgali policijska in gasilska vozila ter napadli policiste in gasilce.

Po poročanju kitajske tiskovne agencije Xinhua so protestniki tudi "zažgali vrsto trgovin" v mestu. Nadzor nad letališčem v Lhasi je prevzela kitajska vojska. Na letališču tudi ni moč kupiti nobene letalske karte in zapustiti Tibeta.

Kitajska cenzura naj bi že blokirala vsa televizijska poročila tujih medijev o nemirih. Dva meniha pa naj bi si v Lhasi ob poskusu samomora tudi prerezala žile. Oba sta v "kritičnem stanju". V samostanu Sera pa so menihi začeli gladovno stavko, ko je kitajska vojska obkolila tri največje samostane v Lhasi.

Protesti so se začeli v ponedeljek ob 49. obletnici neuspešne vstaje Tibetancev proti kitajski nadvladi, ko je dalajlama iz Tibeta pobegnil v Indijo.

George Bush mlajši: Med sinočnjo videokonferenco, preko katere je poslušal zgodbe, ki so mu jih pripovedovali ameriški vojaki v Afganistanu, je javnost lahko spet zastrigla z ušesi. Vojaki, ki jih je poslal v vojno, so mu, v slogu RŠ-evega pravljičnega rešetanja, pripovedovali o celonočnih čajankah s plemenskimi voditelji, ki jih v protiteroristični gonji nežno prepričujejo k opustitvi gojenja makovih dobrot. »V tem je nekaj romantičnega. Če bi bil par let mlajši in ne bi bil zaposlen kot predsednik, bi se vam pridružil«, je povedal.
Selimo se v ZDA, od koder se javlja naša dopisnica, Lidija Poljaček.



Makedonska vlada je v četrtek po izstopu Demokratske stranke Albancev zašla v krizo. Makedonska vlada, ki jo vodi Nikola Gruevski in je na oblasti od avgusta 2006, bo zaradi odločitve DPA izgubila tesno večino v sobranju.

Zahteve DPA se med drugim nanašajo na izplačilo pokojnin pripadnikom Albanske osvobodilne armade v času oboroženega konflikta leta 2001 ter razglasitev albanščine za uradni jezik na celotnem ozemlju Makedonije in ne samo v občinah, kjer prebiva nad 20 odstotkov Albancev.

DPA med drugim zahteva tudi intenzivnejše zaposlovanje Albancev v državni upravi ter istočasno izobešanje makedonske in albanske zastave v lokalni samoupravi.

V kosovski Mitrovici naj bi srbski pravniki, zaposleni na tamkajšnjem okrožnem in občinskem sodišču, vdrli v sodno stavbo, albanskim kolegom pa preprečili prihod na delovno mesto. Na sodno palačo so pred tem izobesili srbsko zastavo. Od organov mednarodne uprave v državi zahtevajo sestanek, njihove vsebinske zahteve pa zaenkrat še niso znane.

Povezave do aktualnih oddaj Aktualno-politične redakcije Radia Študent














Komentarji
komentiraj >>