Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Klimatski OFF (3831 bralcev)
Ponedeljek, 7. 4. 2008
Nejc M.



...Vujanović zmagovalec črnogorskih predsedniških volitev...
...Egipčanska opozicija napoveduje bojkot jutrišnjih volitev...
...Odstopil glavni strateg Clintonove kampanje Mark Penn...
...Abas in Olmert ponovno za pogajalsko mizo...
....Putin osmega maja tudi uradno na premierski stol...
...Srečanje sodnikov z ministrom Šturmom...


NAPOVED

Pravijo, da sta denar in znanje čim več tujih jezikov tista, ki najbolj prosperirata v sodobnem svetu. Ni lepšega kot polna denarnica in šestnajst certifikatov o tekočem znanju vseh možnih, bolj ali manj eksotičnih jezikov, se zdi. Nekdanjemu in kot kaže tudi bodočemu premierju Italije Silviu Berlusconiju ne manjka ne enega ne drugega.

Da je siromak s toliko evrskimi ničlami, da se jih povprečnemu človeku niti ne ljubi prešteti, je o vsako leto lepšemu italijanskemu politiku splošno znano. Minulo nedeljo pa je Berlusconi svoje sodržavljane razveselil z novico, da zna odlično latinsko. Medtem ko je danes moderno govoriti kitajsko in pa malo špansko, si je italijanski mogotec očitno že v mladih letih zaželel drugačne poti in se začel učiti antičnega jezika. Ob tem je zatrdil, da je bil med šolanjem pri salezijancih nič manj kot zgleden učenec, s katerim so se patri postavljali pred visokimi gosti.

V tem antičnem bohotenju Berlusconija ne čudi tudi njegovo iskanje vzora v velikem Juliju Cezarju. Vlečenje vzorov iz rimskega imperija ni pri italijanskih, še predvsem fašističnih politikih nič novega, bolj pa čudi dejstvo, da je Silvio pri tem omahoval med Cezarjem in britanskim državnikom Winstonom Churchillom.

Vi pa poslušate OFF Program, brez latinskega jezika in Cezarjevega podpisa.

PROGRAM

Filip Vujanović je zmagal na prvih predsedniških volitvah v okviru samostojne Črne gore. Kar dvainpetdeset cela tri odstotka prejetih glasov je Vujanoviću že v prvem krogu namenilo nov mandat na čelu države. Drugo mesto je s devetnajst cela tremi odstotki zasedel prosrbski kandidat Andrija Mandić. Novi stari predsednik je med kampanjo poudarjal svojo pripadnost samostojni Črni gori in pomanjkanje tega očital protikandidatom ter si s tem, po letu 2003, 'privolil' nov mandat. Po zmagi, ki jo je ovekovečil tudi ognjemet nad Podgorico, je Vujanović poudaril svojo zavezanost vsem državljanom Črne gore in vztrajanje na evropski poti. Volilna udeležba je bila 71,1-odstotna, zunanji opazovalci pa nad samim potekom volitev niso imeli pripomb.

Brez dela pa ne bodo opazovalci lokalnih volitev v Egiptu v torek, če gre verjeti napovedim opozicije. Ta se ne strinja s samo dvajset mesti za njihove kandidate v boju za več tisoč sedežev, kolikor jim jih je bilo omogočenih. Mednarodne skupine, ki spremljajo dogajanje v Egiptu, so široko zatiranje opozicije, ki ji oblast onemogoča participacijo na volitvah, že obsodile. Na drugi strani bi naj demokratična stranka predsednika Hosnija Mubaraka imela kandidate za vseh dvainpetdeset tisoč sedežev in po predvidevanjih tudi zasedla devetdeset odstotkov le-teh.

Demokratska kandidatka za predsednico ZDA Hillary Clinton je ostala brez glavnega stratega kampanje Marka Penna. Slednji je s položaja stratega odstopil zaradi konflikta interesov. Penn je namreč v nekem drugem projektu lobiral za prostotrgovinski sporazum s Kolumbijo, temu pa Clintonova nasprotuje. Zanimivo, da je po razkritju Pennove dvoličnosti propadla tudi njegova druga dejavnost, zaradi katere se je moral raziti s predsedniško kandidatko. Kolumbija je namreč nemudoma razveljavila pogodbo za lobiranje. Da le ne bi Penn jeseni napačno lobiral tudi po Sloveniji, se najbrž ta čas bojijo pri Socialni demokraciji.

Po mesecu in pol bosta za pogajalsko mizo ponovno sedla izraelski premier Ehud Olmert in palestinski predsednik Mahmud Abas. Današnje srečanje v Olmertovi rezidenci v Jeruzalemu bo prvo po marčevski prekinitvi pogajanj zaradi izraelskih operacij na območju Gaze. Predstavnika sprtih strani naj bi tako obnovila dvotedenska srečanja, ki so bila redno na sporedu pred prekinitvijo odnosov, hkrati pa naj bi spregovorila tudi o obojestranski prekinitvi ognja, o odpravi izraelske blokade Gaze in o izvajanju bližnjevzhodnega časovnega načrta. Bomo videli, kako uspešna bosta tokrat. In predvsem za koliko časa.


Podobnega političnega udobja kot Egipčan Mubarak je deležen tudi Rus Vladimir Putin. Ta se bo predvidoma 8. maja presedel s predsedniškega na premierski položaj, sporoča predsednik dume Boris Grizlov. Dan prej se bo Putin po dve mandatih in osmih letih poslovil od predsedniškega položaja in ga predal nasledniku Dmitriju Medvedjevu, kot je znano že nekaj časa. To pa za Vladimirja Velikega še ni vse. V sredini aprila naj bi na strankarskem kongresu tudi prevzel vodenje Enotne Rusije. Absolutistični moment odhajajočega ruskega predsednika bi se tako še okrepil, saj ima stranka, s katero je močno povezan, ni pa njen član, v dumi kar dve tretjini sedežev. Kako nepričakovano.

Minister za pravosodje Lovro Šturm se je sestal s sodniškim vrhom glede protestnega shoda, ki je napovedan za jutri. Šturm je v srečanjih s predsednikom sodnega sveta Janezom Kranjcem, predsednikom vrhovnega sodišča Francem Testenom in predsednico Slovenskega sodniškega društva Janjo Roblek poudaril, da stavke ne odobrava in da je po njegovem edina legitimna poteza pritožba na pristojne organe. Ob tem je obljubil, da bodo poskušali najti začasno rešitev v okviru zakonskih možnosti. Kot je znano, bodo sodniki jutri ob trinajsti uri za kratek čas prekinili delo, v kolikor se ne bo vlada do konca današnjega dneva odzvala na njihove zahteve po spremembi plačilnega sistema v pravosodju.

Letošnji svetovni dan zdravja, ki poteka na današnji dan, je posvečen podnebnim spremembam in njihovemu vplivu na zdravje. Znano je, da vsako leto več ljudi umre prav zaradi razlogov podnebnih sprememb, spekter bolezni, na katere te spremembe vplivajo, pa je vse širši. O klimatskih spremembah je spregovoril tudi predsednik Zveze ekoloških gibanj Slovenije, Karl Lipič:



Off je pripravil Nejc, sledi poročilo s četrtkovega predavanja Delavsko-punkerske univerze, nato pa prisluhnite še Lanovemu Neuradnemu listu.


Komentarji
komentiraj >>