Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Kraljevi OFF (3801 bralcev)
Ponedeljek, 21. 4. 2008
Nejc M.



... Lugo zmagovalec paragvajskih predsedniških volitev ...
... Nepalski kralj Gyanendra zanika govorice o odhodu v tujino ...
... Bossijevi Severni ligi tri ministrstva in položaj podpredsednika v novi italijanski vladi ...
... Poslanska večina proti umiku razprave o novem kazenskem zakoniku iz seje državnega zbora ...
... državni zbor tudi o Kosovi protikorupcijski komisiji ...
... vodja koroške poslanske skupine BZÖ Kurt Scheuch želi deželni koroški zbor brez ˝radikalnih slovenskih lobistov˝ ...



NAPOVED:

Vsi ljubitelji vožnje po napačni strani ceste bodo od prihodnjega leta naprej imeli na voljo levi pas, poleg tistih v Angliji in nekaterih njenih nekdanjih kolonijah tudi v tihomorski državi Samoi. Tamkajšnji parlament je namreč sprejel zakon, po katerem bo moralo več kot osemnajst tisoč voznikov zamenjati smer vožnje.

Vozniki spremembi ostro nasprotujejo, saj se, logično in upravičeno, bojijo vsesplošnega kaosa na cestah. Na drugi strani jih vlada, ki s čudno uredbo po levi prehiteva samo sebe, tolaži z možnostjo nakupa približno dvesto štirinajst tisoč cenejših vozil iz Avstralije in Nove Zelandije z volanom na levi od ameriških s krmilom na desni. Prav ta razlika v ceni naj bi bil tudi eden od razlogov za spremembo. Ob tem bo vlada dvignila tudi starost za uvožene avtomobile z osem na dvanajst let in s tem omogočila nakup vozila tudi tistim z manj debelimi denarnicami.

Ob tem ni odveč vprašanje, kaj bi se zgodilo, če bi se za kaj podobnega odločili naši modri politiki. Sodeč po vsebini črnih kronik in neumornemu štetju žrtev na cestah, Slovencem levi pas še kako ugaja. A verjetno le tako dolgo, dokler je ½prepovedan½.

Vi pa poslušate OFF Program, ki prehiteva po levi, ne po desni.

PROGRAM:

Nekdanji škof in kandidat stranke Domoljubno zavezništvo spremembe - PAC, Fernando Lugo, je zmagovalec predsedniških volitvah v Paragvaju. Volivci so mu namenili enainštirideset odstotkov glasov, njegovi protikandidatki iz vladajoče stranke Colorado, Blanci Ovelar, pa enaintrideset. Tretji kandidat, upokojeni načelnik generalštaba ter soudeleženec pri državnem udaru in rušitvi diktature Alfreda Stroessnerja, Lino Oviedo, je bil deležen 22-odstotne podpore. Ovelarjeva je po objavi rezultatov takoj priznala poraz in s končano 61-letno vladavino njene stranke Colorado. Z Lugom se volilnega izida veseli tudi okrog dvajset levičarskih strank, ki so se na volitvah in predhodnih protivladnih demonstracijah zbrale pod okriljem PAC-a.

Nepalski kralj Gyanendra je zanikal govorice o selitvi v tujino po maoistični zmagi na parlamentarnih volitvah pretekli teden in njihovi napovedi preoblikovanja države iz monarhije v republiko. Maoisti so po dobljeni oblasti dali jasno vedeti, da za kralja več ne bo prostora in mu posredno predlagali samovoljni sestop s položaja. Slednji tega še ni storil, so se pa v indijskih medijih že pojavila namigovanja o njegovi selitvi k njim. Kralj je govorice označil za ½skonstruirane½. Novi vladajoči so dejali, da jim je vseeno, kje živi Gyanendra, ki se bo moral soočiti s tem in sprejeti to novo republikansko ureditev.

Novi stari premier Italije Silvio Berlusconi in predsednik Severne lige Umeberto Bossi sta našla skupni jezik glede sestave vlade. Po novem bodo ½severnjakom½ pripadla kar tri ministrska mesta in položaj podpredsednika vlade. Sam Bossi bi naj zasedel mesto ministra za institucionalne reforme, notranje ministrstvo prevzema Roberto Maroni, kmetijsko pa Luca Zaia. Mesto podpredsednika vlade pa bi naj pripadlo Robertu Calderoliju, sicer ministru Berlusconijeve vlade iz leta 2004. Z dogovorom sta Bossi in Berlusconi rešila vladno koalicijo, ki ji je grozil razpad, še preden bi bila tudi uradno potrjena. To se zdaj, po Bossijevih napovedih, utegne dogoditi že do 29. aprila.

Poslanska večina je z dvaindvajsetimi glasovi za in sedemintridesetimi proti zavrnila predlog vodje poslanske skupine Socialnih demokratov Mirana Potrča o umiku predloga novega kazenskega zakonika z dnevnega reda seje. Predlog Socialnih demokratov so podprli tudi poslanci Zaresa in LDS-a. O predlogu za umik, glasovanju in domnevni javni razpravi okrog predlaganega kazenskega zakonika nam je več povedala poslanka Zaresa Majda Širca:



Poslanci so razpravljali tudi o protikorupcijski komisiji. Poslanska skupina Zares je v obravnavo predložila štiri zakonska dopolnila, v katerih se med drugim zavzemajo za ohranitev te komisije vsaj do izteka njenega mandata leta 2010. Na drugi strani je vladajoča opozicija ponavljala staro mantro o ½brezzobem tigru½ in neučinkovitosti Kosove komisije; ostala je pri ukinitvi s prvi januarjem prihodnje leto. O komisiji, delno pa tudi o dogajanju v zvezi s predlaganim novim kazenskim zakonikom, je spregovoril poslanec SDS Branko Grims:



Poklicali smo tudi predsednika protikorupcijske komisije Draga Kosa, ki je predstavil svoj pogled na dogajanje v parlamentu okrog komisije:



Na avstrijskem Koroškem so si ponovno dali duška na račun tamkajšnjih Slovencev. Tokrat je ½zmagoval½ vodja Haiderjeve koroške poslanske skupine BZÖ, Kurt Scheuch, ki je med drugim izjavil, da ½noče imeti v deželnem zboru radikalnih slovenskih lobistov½, in je seveda proti reformi tamkajšnjega volilnega sistema. O dogajanju onstran severne meje smo se pogovarjali z predsednikom Enotne liste Vladimirjem Smrtnikom:



Za konec pa vas vabimo še na javno razpravo pod naslovom ½Upor kot ustvarjanje½, ki bo ob 18. uri v prostorih Socialnega centra Rog v okviru simpozija ½Prostori v postajanju½. Več o sami razpravi pa aktivist Gašper Kralj:



OFF je pripravil Nejc.


Komentarji
komentiraj >>