Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
(3255 bralcev)
Petek, 25. 4. 2008
Lan



... v soboto se na Dragonji obeta nova obmejna burleska ...

... Slovenci na novo mirovno misijo v Čad ...

... Kitajska in dalajlama naj bi končno sedla za mizo ...

... Hamasove mirovne ponudbe Izrael ne jemlje resno ...
OFF NAPOVEDNIK

Avstrijska zoologinja in raziskovalka obnašanja živali Angela Stöger-Hotwath, ki skupaj s svojo skupino z oddelka za razvojno biologijo dunajske univerze in živalskega vrta Schönbrunn raziskuje govorico živali - od slonov, nosorogov in žiraf do opic - je pri slonih ugotovila, da se debelokožci sporazumevajo v narečjih.

Znanstveniki so opazili, da se njihov glas spreminja glede na razpoloženje, kar pomeni, da je njihova govorica lahko tudi čustveno obarvana. Med seboj se sporazumevajo s toni, ki jih človek večinoma sploh ne zazna, in sicer tudi na deset kilometrov daleč ter celo v narečjih. Do tega spoznanja so znanstveniki prišli s primerjavo afriških in azijskih slonov, saj je pri mešanju njihovih vrst prišlo do težav v sporazumevanju.

Raziskovalci poleg kemičnih in vizualnih signalov debelokožcev raziskujejo tudi akustiko, ki je prav tako pomembno sporazumevalno sredstvo živali. Dunajski raziskovalci trenutno proučujejo govorico slonov tako, da posnamejo vsak glas posamezne živali in cele skupine, s čimer želijo razvozlati pomen glasu. Doslej so dokumentirali 70 glasov, ki jih sloni uporabljajo za pozdrav, pri ogroženosti in za sporočanje, da so našli hrano.

Poslušate univerzalno naglašeni OFF program Radia Študent.


OFF PROGRAM

Hrvaška policija je opozorila, da ni dobila prijave sobotnega shoda pri domačiji Joška Jorasa. Kot je izjavila tiskovna predstavnica istrske policijske uprave Nataša Rogić, naj bi dogodek potekal na hrvaškem ozemlju, hrvaška policija pa bo ob tem ravnala v skladu z zakonom o javnih zborovanjih ter "odvisno od okoliščin".

Dodala je, da policija v Pulju do četrtka popoldne ni dobila uradne prijave dogodka s strani organizatorjev. Hrvaški zakon o javnih zborovanjih med drugim določa, da morajo organizatorji prijaviti javno zborovanje policiji najmanj 48 ur pred dogodkom. Zakon tudi predvideva, da pooblaščena oseba lahko »prepove, prepreči ali prekine« zborovanje, ki je bilo napovedano, ne pa tudi prijavljeno na policiji.

Marjan Podobnik je sicer v četrtek povedal, da je sobotni shod pred hišo Joška Jorasa prijavil slovenski policiji, ter izrazil pričakovanje, da bo slovenska policija zaščitila udeležence shoda na slovenskem ozemlju.

V Zavodu 25. junija so povedali, da organizirajo sobotni shod Za pravično mejo s Hrvaško na Jorasovi domačiji v Sečovljah zaradi izvedbe pravnomočnega sklepa piranskega sodišča o odstranitvi nezakonito postavljenih cestnih zapor na levem bregu Dragonje. Hrvaška policija je namreč s cvetličnimi koriti Jorasu preprečila dostop do njegove hiše mimo hrvaške kontrolne točke na meji. Shod, če bo do njega prišlo, se bo predvidoma začel okoli poldneva.

Kitajska pa v prihodnjih dneh načrtuje srečanje s predstavnikom tibetanskega duhovnega vodje dalajlame, je poročala kitajska tiskovna agencija Xinhua (Sinua). Podrobnosti o morebitnem srečanju niso znane, dalajlama pa je predlog že pozdravil.

Nekaj manj zgodovinskega značaja je pobuda palestinskega gibanja Hamas, ki je predlagalo šestmesečno prekinitev ognja z Izraelom v zameno za končanje izraelske blokade območja Gaze. Izrael se je na Hamasov predlog že odzval in ga označil za neresnega.

Izrael je bil doslej vselej zadržan do vsakršnih ponudb. Po besedah izraelskih uradnih virov se gibanje igra ter skuša pridobiti na času, da bi se znova organiziralo in oborožilo.

Po prvem krogu volitev 14. marca bodo iranski volivci danes odločali še o 82 od 290 sedežev v parlamentu. Posebna pozornost je namenjena prestolnici Teheran, kjer so si konservativci že zagotovili 19 poslanskih mest. Na voljo jih je še enajst, pri čemer reformisti upajo, da si jih bodo nekaj zagotovili tudi sami.

Čeprav so si konservativci v prvem krogu že zagotovili veliko večino v parlamentu, pa ni pričakovati, da bi vselej olajšali delo predsedniku države Mahmudu Ahmadinedžadu. Slednji je razjezil številne zmerne konservativce s svojo gospodarsko politiko, ki jo ekonomisti krivijo za visoko inflacijo v Iranu, in vse pogostejšimi ostrimi napadi tekmecev. Tako je minuli teden odmeval javen in oster spor med Ahmadinedžadom in predsednikom parlamenta Golamom Ali Hadadom Adelom glede uresničevanja zakonodaje. Predsednik Irana je medtem zamenjal ministra za gospodarstvo Davuda Saneša Džafarija, ki je Ahmadinedžadu očital, da se ukvarja zgolj z obrobnimi zadevami. Po volitvah pa naj bi svoj odstop napovedal tudi notranji minister Mustafa Pur Mohamadi. Oblasti sicer uradnih podatkov o razdelitvi sedežev po prvem krogu niso objavile.

Slovenska vojska prvič pošilja svoje pripadnike v Afriko. Na podlagi sklepa vlade bo na misijo v Čad v prihodnjih dneh napotenih 15 vojakov. Njihove naloge bodo vključevale zagotovitev varnosti na območju odgovornosti sil Evropske unije, izvidovanje, patruljiranje in opazovanje, varovanje taborišč z begunci ter zaščito humanitarnih delavcev in njihovih aktivnosti. Misija bo v Čadu delovala 12 mesecev, zatem pa naj bi jo zamenjale enote Združenih narodov.

Povezave do aktualnih oddaj Aktualno-politične redakcije Radia Študent







Komentarji
komentiraj >>