Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Aroganca ali negotovost domače salonske levice? (3860 bralcev)
Sreda, 14. 5. 2008
tomazza



Do te zmage se bomo dokopali sami, ali pa je ne bomo dosegli, je bilo visokoleteče slišati iz ust solarijsko zagorelega prvaka Socialnih demokratov Boruta Pahorja, le dan potem ko je na poslanskem večeru Cvete Zalokar Oražem, nesporni nestor domače parlamentarne politike in prvi predsednik republike Milan Kučan mimogrede navrgel, da pa se mu ne zdi prav nič narobe, če bi tudi stranke samooklicane parlamentarne levice pred volitvami javno povedale, s kom se bodo povezale, če bodo uspele na volitvah.
Do te zmage se bomo dokopali sami, ali pa je ne bomo dosegli, je bilo visokoleteče slišati iz ust solarijsko zagorelega prvaka Socialnih demokratov Boruta Pahorja, le dan potem ko je na poslanskem večeru Cvete Zalokar Oražem, nesporni nestor domače parlamentarne politike in prvi predsednik republike Milan Kučan mimogrede navrgel, da pa se mu ne zdi prav nič narobe, če bi tudi stranke samooklicane parlamentarne levice pred volitvami javno povedale, s kom se bodo povezale, če bodo uspele na volitvah. Borutu Pahorju v bran sta se nemudoma postavila tudi oba druga manekena samooklicane salonske levice, ki predvolilnemu času primerno prav tako sebi napovedujeta in pripisujeta mandatarstvo, predsednica LDS, Katarina Kresal, in predsednik ZARES, Gregor Golobič. Glede na to, da pa gre v primeru Milana Kučana le za nesporno politično avtoriteto, ki bi ji svoj glas še vedno namenila velika večina domačih levo-desno-sredinskih volivcev, pa je vendarle povsem na mestu vprašanje, ali gre za aroganco ali pač negotovost domače salonske levice?

Sama reakcija Boruta Pahorja sicer na prvo žogo namiguje predvsem na aroganco in nekako še najbolj spominja na račun brez krčmarja. Pravzaprav njen edini pozitivni element sta odločnost in hitra odzivnost. Vse ostalo pa kup za resno politično analizo povsem neuporabnih visokoletečih predvolilnih besed, po katerih se tako Socialni demokrati intenzivno pripravljajo na parlamentarne volitve, pripravljajo program, sestavljajo kandidatne liste in oblikujejo vladno ekipo. Ambicija predsednika Boruta Pahorja tudi je, na jesenskih volitvah zmagati in oblikovati vladno ekipo ter – kako usodno visokoleteče - prevzeti odgovornost za prihodnost.

Do tu vse lepo in prav. No, povsem identične ambicije in visokoleteče besede, sicer prihajajo tudi iz predvolilnih štabov LDS in ZARES, ki pa imata za samostojno zmago na volitvah glede na sedanje predvolilno razpoloženje domačega volilnega telesa že nekoliko manj možnosti. Toda do jeseni je še daleč in vse to se lahko še kako spremeni, kar pa nenazadnje ve tudi predsednik Socialnih demokratov Borut Pahor, ali pa vsaj njegovi politični svetovalci.

Fenomen Boruta Pahorja je sicer v tem, da je v lastni stranki gotovo veliko manj priljubljen kot je med slovenskimi volivkami in volivci nasploh. Zato so tudi mnogi tovariši iz stranke, kateri je nenazadnje pripadal in jo vodil ob prehodu iz enopartijskega v več-partijski sistem prav prvi predsednik republike Milan Kučan, mnenja, da je bila najava, da bo v primeru zmage SD-ja na jesenskih volitvah njen mandatar prav Borut Pahor, veliko preuranjena, če že ne celo slaba ali pač povsem zgrešena. Tisto, kar namreč ne razumejo najbolje ne sam Borut Pahor in ne njegovi politični svetovalci, je, da pa za samo vodenje vlade, koalicije in države, sama všečnost in visokoleteče besede pač ne zadostujejo. Štejejo namreč predvsem dejanja oziroma ukrepi zoper težave, ki jih na svojih hrbtih vsakodnevno nosijo državljanke in državljani.

Prevzeti odgovornost za prihodnost, pospešiti razvoj Slovenije in zmanjševati socialne razlike, kar očitno bodo predvolilni slogani domače salonske levice, sami po sebi ne povedo in ne pomenijo prav ničesar. Toda na to, kako dejansko bi v primeru zmage na jesenskih volitvah to izvedli Socialni demokrati, bomo le še nekoliko počakali, saj je njihov vladni program še v pripravi. Ne glede na vse te visokoleteče besede, pa je gola politična realnost slovenskega volilnega telesa ta, da je samostojna zmaga SD morebiti že verjetna, res težko pa tudi samooklicana levosredinska vlada, ki bi jo skupaj držali ministri SD, LDS in ZARES, saj tudi Janez Janša v tej predvolilni kampanji le še ni rekel zadnje besede. Očitno je namreč, da se bo zaradi predsedovanja Evropski Uniji res prava in agresivna predvolilna kampanja dveh najbolj homogenih vladnih strank – Slovenskih demokratov in Nove Slovenije, začela šele po 30. juniju.

Ne gre za pozabiti niti na večna vladna satelita – Slovensko ljudsko stranko, ki jo zaenkrat pri političnem življenju držita predvsem Zavod 25. junij Marjana Podobnika in na Dragonji gladujoči Joško Joras, ter strankarsko interesno skupino – Demokratično stranko upokojencev, ki se prav tako kadrovsko krepi. Brez vsaj enega, če že ne obeh teh strankarskih satelitov, še nobenemu dosedanjemu mandatarskemu junaku normalno delujoče vlade pač še ni uspelo sestaviti.

Zato je visokoleteče in vsaj pred televizijskimi kamerami samozavestne besede prvaka SD Boruta Pahorja v odziv na javno pametovanje prvega predsednika republike Milana Kučana vseeno potrebno vzeti nekoliko z rezervo. Toda Milan je nesporna politična avtoriteta. Odziv domače salonske levice pa v prvi vrsti potrjuje, da dilema ali gre za njeno aroganco ali za negotovost pravzaprav sploh ne obstaja.

Ker na samooklicani levici zaenkrat še pač ni stranke, ki bi vsaj delno poskušala vnovčiti vpliv prvega predsednika republike na jesenskih volitvah, in ker se Pahor in Kučan že najmanj desetletje ravno ne čislata, to očitno ne bo tudi nekdanja stranka prvega predsednika – Socialni demokrati. In ker pa ne gre kar za prezreti, da se te dni na Slovenskem še kako krepi predvsem ekstremna in v normalnih evropskih državah pač prepovedana desnica, je že vnaprej jasno, da bo končna povolilna računica pač veliko bolj kompleksna in zapletena, kot zaenkrat v ločenih nastopih napovedujejo prvaki SD, LDS in ZARES. Zato bo bržkone držalo, da gre pri odzivih domače salonske levice na ponedeljkova politična modrovanja Milana Kučana tako za aroganco kot negotovost hkrati.

ODPOVED: Tudi za tokratni N-euro moment sem z politično aroganco in negotovostjo domače salonske levice v zobeh poskrbel Tomaž Z.


Komentarji
komentiraj >>