Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Kaj dela Delo? (3831 bralcev)
Sreda, 4. 6. 2008
tomazza



Predčasno odstavitev do včeraj še odgovornega urednika časnika Delo Janeza Markeša ta sam razume predvsem kot poraz civilne drže, ki bi v Sloveniji poskušala razvezati logiko blokov in politično instrumentalizacijo. Trenutni predsednik uprave Dela Peter Puhan, pa pojasnjuje, da je bil Markeš zamenjan, ker da Delo ni bilo uravnoteženo in ker da je zaviral razvojne projekte družbe ter ker da ni sprejemal ekipnega sodelovanja, s katerim bi družbi omogočili doseganje zastavljenih poslovnih ciljev.
Predčasno odstavitev do včeraj še odgovornega urednika časnika Delo Janeza Markeša ta sam razume predvsem kot poraz civilne drže, ki bi v Sloveniji poskušala razvezati logiko blokov in politično instrumentalizacijo. Trenutni predsednik uprave Dela Peter Puhan, ki je na tem položaju nadomestil prav tako politično preverjenega Danila Slivnika, pa pojasnjuje, da je bil Markeš zamenjan, ker da Delo ni bilo uravnoteženo in ker da je zaviral razvojne projekte družbe in ker da ni sprejemal ekipnega sodelovanja, s katerim bi družbi omogočili doseganje zastavljenih poslovnih ciljev in izvajanje tekočega poslovnega načrta. In ker je skupščina lastnikov Dela na predlog taistega predsednika uprave včeraj podprla tudi spremembe statuta družbe, na podlagi katerih bo po novem odgovornega urednika neposredno imenovala kar sama uprava, je pač še enkrat več postalo nepreklicno jasno, da so večinski mediji na Slovenskem v prvi vrsti zgolj poslovne družbe namenjene ustvarjanju kapitalskega ali pač političnega dobička.

Toda če medijem odvzamemo njihovo tradicionalno nadzorniško vlogo psov čuvajev nad vsakodnevnim dogajanjem v normalnih demokratičnih družbah in jih razumemo tako ozko, kot to s svojimi potezami izpričujejo lastniki Dela, ki brez dlake na jeziku utemeljujejo, da, kot je to povedala predsednica nadzornega sveta družbe Delo Adrijana Starina Kosem, mora Uprava sama okoli sebe izbrati takšno ekipo sodelavcev, s katerimi bo lahko zagotavljala rezultate, h katerim se je v poslovnem načrtu zavezala, potem je pač jasno, da na Delu ni več novinarske avtonomije in svobode pisanja ter mišljenja.

S tem sicer ni za delati krivice na Delu pišočim, ki se gotovo da še prizadevajo za ohranitev avtonomije lastnega poklica. Nenazadnje je mesto odgovornega urednika Dela sicer že sprejel nekdanji odgovorni urednik in vsa leta potem pomočnik odgovornega urednika Darijan Košir, brez katerega dela, izkušenj in nenazadnje hišnega ugleda bi pravzaprav res težko na svojem položaju obstal, katerikoli od njegovih v imenu politično-kapitalskih interesov imenovanih naslednikov, torej tako Peter Jančič kot včeraj molčeči danes pa že javno užaloščeni Janez Markeš. Darijan Košir je sicer potrdil, da je ponovno imenovanje na mesto odgovornega urednika Dela sprejel, ker je od lastnikov dobil zagotovilo, da se v uredniško politiko časopisa ne bodo vmešavali in da bo skušal narediti vse, da se položaj v hiši umiri, da bodo ljudje začeli normalno delati in da se bo politika umaknila iz časopisa.

Besede novoimenovanega odgovornega urednika nekdaj osamljeno osrednjega časnika na Slovenskem pa so še kako zgovorne. Politika naj bi bila vendarle v časopisu dnevno prisotna na za to ji odmerjenem prostoru. In ker bo tam gotovo še naprej, nenazadnje smo le tik pred za posamezne politične manekene tako zelo usodnimi državnozborskimi volitvami, priznanje Darijana Koširja lahko zgolj in edino pomeni, da so novinarsko delujoči na Delu ne le pod poslovnimi pač pa tudi povsem pritlehno političnimi pritiski. Kar sicer spet ni nekaj ne vem kako usodno novega, je pa gotovo usodno zgovorno, če so to po imenovanju prve besede novega odgovornega urednika.

Politični pritiski gredo sicer na Slovenskem običajno z roko v roki s kapitalskimi. Majhen domači medijski trg je pač benigno odvisen od oglaševalskih naročil državnih monopolistov in drugih gospodarskih paradržavnih subjektov, ki so tako ali drugače pod okriljem domačih političnih blokov, ki jih je nenazadnje pravilno zaznal tudi odstavljeni Janez Markeš. Kar sicer res ni bilo težko, če pa je ob bok njegovi odstavitvi v domačo opravljalsko javnost lansirana tudi zgodba, da je Markeš iz mesta odgovornega urednika moral pobrati šila in kopita, ker da ni ubogal predsednika uprave Pivovarne Laško Boška Šrota, da naj v uredniški politiki prične favorizirati Socialne demokrate in Boruta Pahorja.

Ni sicer prav težko ugotoviti, od kod oziroma iz katerih političnih logov je bila ta zgodba v prid domnevni uredniški in novinarski integriteti odstavljenega Janeza Markeša lansirana. Za to je pravzaprav poskrbel že sam Markeš, ki sicer te dni pač najbolj razvpitega tajkuna Boška Šrota neposredno le ni hotel namočiti, je pa na direktno postavljeno trditev, da se za vpliv na Delu prerivata SD in ZARES, povedal, da definitivno vidi interese SD, ter se je tako neposredno oddolžil političnim botrom, ki so ga tudi nastavili za odgovornega urednika Dela.

Kar pa pravzaprav v vsej zadevi še najbolj preseneča, pa je medel oziroma kilav odziv domače javnosti, v zadevi izpostavljeno nataknjenih političnih strank in nenazadnje celo obeh stanovskih novinarskih društev. Na logično zavrnitev iz tako imenovanega desnega bloka na izvršni in zakonodajni oblasti lansirane zgodbe s strani prvakov SD in ZARES še čakamo. Pasivna je tudi domača po čem že sploh še kritična javnost, ki je mimogrede pred tedni gladko pogoltnila novinarsko in uredniško skopitev Večera, za kar so ponovno zaslužni isti predstavniki istega kapitala, ki ima v rokah tudi Delo.

Zato ima včeraj odstavljeni odgovorni urednik Dela Janez Markeš gotovo vsaj delno prav. In sicer Da, mediji v Sloveniji, razen častnih izjem, med katere se prištevamo tudi na Radiu Študent, so res politično in kapitalsko instrumentalizirani. To pa sicer še zdaleč ne pomeni, da bi bilo pri imenovanju Janeza Markeša za odgovornega urednika Dela kaj bistveno drugače. Kaj torej te dni dela Delo? Se dobrika novim političnim botrom, ki se nadejajo jesenskega prevzema izvršne oblasti ali pa si njegovi lastniki dokončno podrejajo novinarsko avtonomijo in svobodo pisanja ter mišljenja svojega novinarskega kolektiva?

Najverjetneje kar oboje, vprašanje pa je, kako bo, če bo, po novem plesal, če že ne slalomiral med politično-kapitalskimi interesi na Delu novi odgovorni urednik Darijan Košir, ki je nenazadnje v samem uredniškem vrhu te medijske hiše preživel že vsaj dva po-osamosvojitvena politična režima. Drnovšek- Ropovega in sedanjega Janševega. To pa bo pokazal čas. A ne glede na to, bomo zato v prihodnjih tednih in mesecih vsaj nekaj časa strani Dela ponovno spet prebirali z zanimanjem.

ODPOVED: Tudi za tokratni N-euro moment sem z vprašanjem Kaj dela Delo v zobeh poskrbel Tomaž Z.


Komentarji
komentiraj >>