Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
»LETNIK 1, ŠTEVILKA 22« (3536 bralcev)
Ponedeljek, 16. 6. 2008
Lan



Po večmesečnem medresorskem usklajevanju sta notranje ministrstvo ter ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve za nadaljnjo obravnavo pripravili dva dokumenta, ki bosta bolj ali manj neposredno regulirala življenja prišlekov na sončni strani Alp. Pod taktirko Dragutina Mateja je tako nastal predlog uredbe o integraciji tujcev.
NEURADNI LIST

Neuradni list Radia Študent je štirinajstdnevnik, v katerem prestrezamo in prežvekujemo osnutke in predloge zakonov, pravilnikov, uredb, javnih naročil in drugih aktov ter dokumentov, ki šele nastajajo po vladnih in ministrskih kuloarjih. Prestreči jih je pomembno pred njihovo potrditvijo na seji vlade, saj je po njihovem pristanku v državnem zboru za vsebinske popravke praviloma prepozno. Naivno bi bilo namreč verjeti, da vsakokratna večinska koalicija svojega dela ne bo opravila skladno z voljo političnih botrov z Gregorčičeve.

Pred dobrima dvema letoma je vlada postavila okvir gospodarskih in socialnih reform, v katerem je opredelila, katere spremembe so potrebne, da bi v Sloveniji bolje živeli, da bi pospešili gospodarsko rast, rast dohodkov ter izboljšali socialni standard prebivalcev, ki ga omogoča uspešno delovanje gospodarstva.

Pred dnevi je vlada o tem z zloženko promptno obvestila še državljane. Šele na eni od prihodnjih sej pa bo obravnavala predlog poročila o izvajanju gospodarskih in socialnih reform med letoma 2006 in 2008 ter na ta način o rezultatih seznanila – sebe.

Če bi uresničevanje ocenili z odstotkom, bi ugotovili, da smo uresničili približno dve tretjini reform. Največ uspeha smo dosegli na področju konkurenčnosti in gospodarske rasti. Nekoliko manj uspešni pa smo bili na področju modernizacije socialnega sistema, še posebno šepajo reformi sprememb in dopolnitev pokojninskega sistema ter bolj kakovostno in učinkovito zdravstvo.

Kmetijstvo in gozdarstvo sta usodno odvisna od vremena oziroma podnebnih razmer. Projekcije podnebnih sprememb za Slovenijo kažejo, da se bo ob predvidenem povečanju vsebnosti toplogrednih plinov in sulfatnih aerosolov temperatura zraka na celotnem območju Slovenije dvignila, količina padavin poleti se bo lahko zmanjšala za do 20 odstotkov. V prihodnosti pričakujemo poleg povišane temperature zraka in tal tudi spremenjen padavinski režim, bolj omejene vodne vire in večjo intenzivnost ter pogostnost ekstremnih vremenskih dogodkov. Na Gregorčičevi bo zato v kratkem obravnavan predlog strategije prilagajanja domačega kmetijstva in gozdarstva podnebnim spremembam. Na njeni podlagi bosta pristojni ministrstvi – kmetijsko in finančno – pripravili akcijski ter finančni načrt za spopad z nezavidljivo meteorološko prihodnostjo.

Strategija vsebuje pet temeljnih stebrov: - izobraževanje, ozaveščanje, svetovanje; - vzdrževanje in pridobivanje novega znanja na področju podnebnih sprememb in prilagajanja nanje; - krepitev zmogljivosti za obvladovanje prilagajanja kmetijstva in gozdarstva; - ukrepi kmetijske in gozdarske politike in spremembe obstoječe zakonodaje; - ter krepitev mednarodnega sodelovanja in partnerstva pri prilagajanju kmetijstva in gozdarstva podnebnim spremembam.

Po večmesečnem medresorskem usklajevanju sta notranje ministrstvo ter ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve za nadaljnjo obravnavo pripravili dva dokumenta, ki bosta bolj ali manj neposredno regulirala življenja prišlekov na sončni strani Alp. Pod taktirko Dragutina Mateja je tako nastal predlog uredbe o integraciji tujcev.

Ta med drugim opredeljuje pomoč pri vključevanju tujcev, pristojnost za določitev obsega, vsebine in trajanja programov slovenskega jezika in programov seznanjanja s slovensko zgodovino, kulturo in ustavno ureditvijo, kategorije tujcev, ki so upravičeni do udeležbe v programih učenja slovenskega jezika in seznanjanja s slovensko zgodovino. Pa tudi kulturo in ustavno ureditev, postopek za odobritev udeležbe v programih, izbor izvajalcev programov, vključevanje v izobraževalni sistem za pridobitev javno veljavne izobrazbe, ukrepe za spodbujanje medsebojnega poznavanja in razumevanja, zagotavljanje informacij, potrebnih za vključevanje v slovensko družbo, in medsebojno sodelovanje pristojnih organov ter sodelovanje z drugimi strokovnimi organizacijami.

Marjeta Cotman pa se je podpisala pod predlog strategije ekonomskih migracij. Med glavnimi predlaganimi ukrepi so v njej navedeni sledeči akcijski cilji: integriranje migracijske problematike v zunanjo in razvojno problematiko; promocija Slovenije kot privlačne države priselitve; uporaba koncepta krožnih migracij in njegovih instrumentov; ter poenostavitve postopkov pri pridobivanju delovnih dovoljenj in dovoljenj za prebivanje za državne organe, delodajalce in migrante.

Neuradni list Radia Študent, letnik 1, številko 22, je podpisal in v nadaljnjo obravnavo poslal Lan.

















Komentarji
komentiraj >>