... collateral damage: najmanj štirinajst mrtvih na tržnici v Bagdadu...
... humanitarna pomoč Iraku v senci prepirov med velesilami ...
... novo z iraških bojišč ...
... Amerika dodelila Sloveniji 4,5 milijona dolarjev za neformalno podporo invaziji koalicije dobre volje ...
... prvi protest v znak nestrinjanja zaradi ameriške podkupnine
danes ob 16h pred državnim zborom ...
... uničenje zadnjih protipehotnih min v Sloveniji ...
OFF PROGRAM NAPOVEDNIK
Kot že nedvomno vemo, so grdi grdi Iračani med svojimi umiki zažgali naftne vrelce. Pa so jih res Iračani? Znano je tudi, da so Američani še pred vojno svojim korporacijam razdelili naftne pogodbe, ne glede na to, da so razdelili nekaj, kar sploh niso imeli. Irak ima trenutno veliko že sklenjenih pogodb in to z matjuško Rusijo, uporno Francijo, gospodarsko šprinterko Kitajsko in še mnogimi drugimi državami. Teh pogodb pa se ne da kar tako razveljaviti, tudi če Huseinov režim pade in se ga zamenja z drugim. Edina možnost, da se lahko doseže razveljavitev takih pogodb, je, da zagorijo naftni vrelci.
Mednarodno pravo določa, da se v primeru »zažiga« naftnih vrelcev tovrstne pogodbe razveljavijo. Zakaj bi si torej Iračani tako želeli razveljavitev naftnih pogodb? Gotovo ne zato, da bi pogodbe sklenili z Ameriko! Tudi zato ne, da bi si iz dobre volje zasvinjali ozračje! Kaj pa Američani? Bi lahko oni zažgali iraške naftne vrelce, s tem razveljavili trenutne iraške naftne pogodbe in jih tako lahko podelili svojim korporacijam? Kaj je že delal mali Bush preden je postal predsednik? Kaj pa je počel podpredsednik? Pa obrambni minister? Že veste, da ima nek tanker ime po svetovalki za nacionalno varnost Rice-ovi?
Da vse do sedaj napisano ni le neko zarotniško filozofiranje, dokazuje dejstvo, da je ameriška vojska potrdila sklenitev pogodbe s podjetjem Kellog Brown & Root o gašenju požarov na naftnih vrelcih ter kasnejši obnovi naftnih črpališč. Iraška črpališča nafte so povsem dotrajana zaradi več kot desetletja gospodarskih sankcij in tisti, ki bodo sodelovali v obnovi, bodo zaslužili milijarde dolarjev. Podjetje Kellog Brown & Root je del giganta iz Houstona po imenu Halliburton, ki ga je do predsedniške kampanije leta 2000 vodil ameriški podpredsednik Dick Cheney. Halliburton je tudi leta 1991 vodil prizadevanja za gašenje požarov na več kot 300 kuvajtskih naftnih vrelcev, ki jih je uničila iraška vojska.
V Bagdadu se je začel nov val ameriško-britanskih letalskih napadov. Zavezniška letala bombandirajo obrobne predele prestolnice, eksplozije pa je slišati tudi iz središča mesta. Bagdad je zajel tudi močan peščeni vihar, ki je občutno zmanjšal vidljivost, kar pa napadalcev očitno ne moti; le-tega pa ni moč trditi za »pametne bombe«, za katere je bilo omenjeno, da jih zna veliko peska v zraku »rahlo« motiti pri tako opevanem kirurško natančnem manevriranju. Ker pa je vidljivost tako slaba, tudi ni mogoče zaenkrat razpoznati, katere cilje so letala zadela. Peščeni vihar bojda ovira tudi napredovanje zavezniške vojske na poti v Bagdad.
V bojih v okolici mesta Nadžaf v osrednjem Iraku je bilo v zadnjih 24-ih urah ubitih okoli 650 Iračanov. Ameriško letalstvo pa naj bi na severu Iraka bombandiralo tudi domnevni tabor teroristične organizacije Al Kaida. Bombe padajo tudi na mesto Mosul.
Američani so sesuli tudi sedež iraške televizije v Bagdadu, ker naj bi se tam srečevali iraški vojaški in civilni voditelji. Trdijo, da so do sedaj zajeli že 3500 Iračanov, kar je sicer veliko, ni pa toliko, kot so sprva pričakovali.
Iračani pa trdijo, da je bilo do sedaj ubitih 194 civilistov, Američani naj bi imeli do sedaj 20 mrtvih in 14 pogrešanih soldatov, Britanci pa 20 mrtvih.
Kofi Anan je za danes sklical sestanek voditeljev humanitarnih organizacij Združenih narodov, na katerem bodo razpravljali o zagotavljanju humanitarne pomoči Iračanom. Svetovna zdravstvena organizacija trdi, da prebivalci Basre na jugu Iraka že pet dni dobivajo le 30 odstotkov vseh potrebnih zalog čiste vode, zaradi česar so ogrožena življenja, grozi pa tudi izbruh nalezljivih bolezni.
Sestal se bo tudi Varnostni svet Združenih narodov in skušal sprejeti resolucijo, s katero bi Annan za 45 dni dobil pristojnost nad humanitarnim programom nafta za hrano. Brigadir britanskih marincev Jim Dutton je zagotovil, da je pristaniško mesto Um Kasr osvobojeno in zavarovano, tako da lahko humanitarna pomoč pride v naslednjih dneh. Američani in Britanci si želijo, da bi Annan dobil pristojnost čimprej, vendar pa Francija in Rusija menita, da bi s tem posredno priznali legitimnost napada na Irak.
Slovenija je z uničenjem protipehotnih min v celoti izpolnila obveznosti Ottawske konvencije. Simboličen dan je predsednik republike, Janez Drnovšek, označil kot pomemben dosežek, s katerim je država pokazala, da je med prvimi, ko gre za razorožitev in spoštovanje mednarodnih konvencij. Slava nam ...
Ameriška administracija bo s finančnimi sredstvi nagradila sodelovanje in tudi le neformalen pristop držav k protiiraški koaliciji. Na slovenskem veleposlaništvu v Washingtonu informacije o omenjeni ameriški pomoči Sloveniji še nimajo. Slovaški predstavniki pa so povedali, da bo njihova država od ZDA prejela 6 milijonov dolarjev, Poljska, Madžarska in Češka, ki aktivno sodelujejo v protiiraški koaliciji, pa naj bi dobile po 15 milijonov ameriških dolarjev. Med največjimi prejemnicami je Izrael, ki je dobil nepovratno pomoč v višini ene milijarde ameriških dolarjev, enak znesek pa naj bi dobila tudi Turčija.
Okoli denarne pomoči Sloveniji smo se skušali pogovoriti z magistrom Zvonkom Kremljakom, vodjo urada za logistiko.
Vprašali smo ga, zakaj in v katere namene je dodeljena denarna pomoč Sloveniji ...
Komentarji
komentiraj >>