Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF učenja demokracije in varnosti! (3957 bralcev)
Ponedeljek, 30. 6. 2008
PolonaT



...v Iranu na smrt obsodili državljana, ki naj bi vohunil za Izrael...
...Med vojaško vajo v Franciji ranjenih 17 civilistov...
...Mugabe doma, Mugabe na Afriškem vrhu, Mugabe v mislih Ban Ki-Moona...
... Izvršni odbor Društva izbrisanih prebivalcev Slovenije vladi posredoval stališče do urejanja problema izbrisanih....



Na –a, nič več neomejenega kupovanja na eBayu, vsaj ne na tistem francoskem in vsaj ne ponarejenih kopij prestižnih francoskih znamk, kot so Louis Vuitton, Cristian Dior in Givenchy Francosko sodišče je namreč naložilo eBayu kazen v vrednosti štiridesetih milijonov evrov, ker dovoli prodajo fake-firmaških izdelkov na svoji internetni strani.

Francosko modno podjetje LVMH je zahtevalo odškodnino zaradi škode, ki naj bi jo francoska eBay stran domnevno naredila s tem, ko ni ustavila prodaje ponarejenih torbic, parfumov in drugih izdelkov. Firma je še poudarila, da se ji tako početje zdi povsem nemarno in da je tudi prodaja unikatnih izdelkov popolnoma ilegalna, saj jih lahko prodajajo le tisti, ki so predstavniki znamk.

Ta tožba je tako velika škoda za ves svet, saj zdaj dekleta, ki na svojem dosegu nimajo piazze v stilu naših južnih bratov in so tako fake izdelke lahko kupile le na spletu, svojih fantov ne bodo več mogle presenetiti z dizajnerskim videzom, za katerega so sicer plačale le 20 evrov.

Berete OFF Program Radia Študent, ki sočustvuje z Weird Al- Yankovičem!

Revolucionarno sodišče v Iranu je na smrt obsodilo svojega državljana Alija Ashtarija, ker naj bi ta vohunil za Izrael. Ashtarij je bil sicer trgovec s telekomunikacijsko opremo, s katero je skušal pomagati Mosadu pri dostopu do tajnih iranskih podatkov. Tako mu je Mosad dal 50.000 dolarjev za nakup internetnih kablov in satelitskih telefonov, pri čemer bi te prodal ljudem, katerih pogovori bi še posebno zanimali Tel Aviv. Ashtarij je bil aretiran, še preden mu je uspelo prodati kakšen kos opreme, še vedno pa ima možnost pritožbe.

Vojaška parada oziroma demonstracija na jugovzhodu Francije pa je poškodovala 17 nič hudega slutečih gledalcev, saj je eden izmed vojakov imel namesto lažnih nabojev prave v svojem mitraljezu. Ironično je, da je vojska hotela pri vaji pokazati državljanom, kakšne tehnike uporabljajo pri reševanju talcev. In vemo, da je vsaj v nekaterih akcijah osvobajanja talcev lahko poškodovanih ali pa ob življenje tudi več civilistov, odvisno pač od države, kjer se osvoboditev dogaja. Polkovnik Benoit Royal, vodja francoske vojaške obveščevalne službe, je dejal, da je več kot 99 odstotkov možnosti, da je šlo za nenamerno napako, medtem pa obrambni minister Herve Morin ne izključuje nobenih možnosti, saj bi po njegovem izkušeni vojak moral ločiti lažne od pravnih nabojev. Ta, ki tega ni storil, ima že več kot osem let vojaških izkušenj.

Ostre kritike na račun zimbabvejskih volitev prihajajo z vseh strani. Eden najglasnejših pa ostaja generalni sekretar Združenih narodov, Ban Ki Mun, ki se temi ni izognil niti na obisku v Tokiu. Ob srečanju z japonskim premierjem Jasuom Fukudo, japonskim cesarjem Akihito in cesarico Mičiko je ostro kritiziral drugi krog predsedniških volitev v Zimbabveju, pri čemer je poudaril tudi, da so rezultati omenjenih volitev nelegitimni in ne izražajo resnične volje prebivalcev te države. Ban Ki Mun bo ob obisku na Japonskem spregovoril tudi o odnosih Japonske z drugimi azijskimi sosedami in se zavzel za japonsko članstvo v Varnostnem svetu Združenih narodov.

Robert Mugabe, ki je v nedeljo po razglasitvi petkovih volilnih rezultatov, po katerih naj bi zmagal s 85-odstotno večino kot ednini kandidat, že zaprisegel kot novi predsednik Zimbabveja, je isti dan že zapustil državo in se odpravil v egiptovski Šarm el Šejk, kjer bo sodeloval na vrhu Afriške unije. Tam se bodo voditelji afriških držav, po nasvetu Združenih narodov, med drugim pogovarjali tudi o krizi v njegovi državi. Namestnica generalnega sekretarja Združenih narodov, Asha-Rose Migiro, je poudarila, da je kriza v Zimbabveju trenutno največji izziv za voditelje triinpetdesetih držav, če si želijo stabilnosti v regiji.

Miru, varnosti in dialoga Zimbabveju in Afriki na splošno si je v otvoritvenem govoru ob vrhu Afriške unije zaželel tudi gostitelj, egipčanski predsednik Hosni Mubarak, preden so začeli pogovore za zaprtimi vrati. Številni afriški voditelji in organizacije pričakujejo, da bosta vladajoča Mugabejeva ZANU-PF in MCD, stranka Morgana Tsvangiraija, ki je odstopil, skupaj formirali vlado, če ne bi volitev zaradi nedemokratičnosti in nasilja kar ponovili. Robert Mugabe je tako dialogu na čast prvi voditelj, ki se kljub nedemokratični maniri njegove izvolitve lahko udeleži vrha Afriške unije, čeprav to drugače ni navada. Vrha pa se ni udeležil eden največjih Mugabejevih nasprotnikov, zambijski predsednik Levy Mwanawasa, ki so ga v Šarm el Šejku odpeljali v bolnišnico zaradi bolečin v prsih.

Kot je v času Mugabejeve gonje proti Tsvangiraiju storil slednji, je tudi malezijski opozicijski vodja, Anwar Ibrahim, poiskal zatočišče v ambasadi, le da tokrat turški. Tja se je zatekel po tem, ko ga je 23-letni pomočnik obtožil sodomije, kar naj bi bil po Anwarjevem mnenju, ki obtožbe zanika, poskus zatreti njegov ponovni politični vzpon. Anwar je zapustil ambasado po srečanju z malezijskim zunanjim ministrom in turškim ambasadorjem. Slednji naj bi namreč želel, da Anwar čim prej odide. Naj spomnimo, da so obtožbe sodomije in korupcije Anwarja že v letu 1998 stale stolčka namestnika premierja, vendar so bile kasneje opuščene.

Tudi na zadnji dan predsedovanja Evropski uniji se Slovenci z vseh strani bahajo z dosežki. Bahati pa se je začel tudi že predsednik naslednje države v vrsti predsedujočih Evropski uniji, Nicholas Sarkozy, ki napoveduje, da bo ta era hrupna in bleščeča, za kar menimo, da so kvalitete, ki jih najbolj občuduje tudi pri svoji ženi. Njegove plane so deloma res preprečili trmoglavi Irci s svojim 'ne' Lizbonski pogodbi, vendar pa naj bi glavne prioritete države, med katerimi velja najbolj izpostaviti priseljevanje, predvsem cilj oblikovanja pakta o azilu in priseljevanju, potekale brez preglavic. Torej vedno bolj restriktivno in s kršenjem človekovih pravic.

Na uradu generalne tožilke Barbare Brezigar so zapisali, da ne vedo, od kod informacije, da naj bi bili finski kriminalisti, ki preiskujejo nepravilnosti in sum podkupovanja pri poslu z oklepniki Patria, spet v Sloveniji, čeprav sta to informacijo razkrila tako nacionalna radio-televizijska hiša kot predsednik preiskovalne komisije nakupa Milan M. Cvikl. Ne glede na to, kje so Finci, pa se zapleti z omenjeno komisijo stopnjujejo. Je pa za jutri napovedano sejo preiskovalne komisije to prekinil njen podpredsednik Robert Hrovat iz Slovenske ljudske stranke. O tej zahtevi, o možnostih, da se Cviklu odvzame funkcija predsednika komisije, in o vseh avtomatizmih in zvijačah smo govorili z obema. Najprej Hrovat o tem, zakaj je preklical sejo in kakšno bo nadaljnja usoda komisije.



Kako pa na zahtevo po zaslišanju komentira Cvikl in kaj on meni o nadaljnjem delovanju komisije?



Izvršni odbor Društva izbrisanih prebivalcev Slovenije je ustavni komisiji posredoval svoje stališče do urejanja problema izbrisanih. O tem, kaj so zapisali, smo se pogovarjali z Matevžem Krivicem, bivšim ustavnim sodnikom in pravnim zastopnikom društva Matevžem Krivicem.



Off je naredila Poli, sledi pa Neuradni list Lana.











Komentarji
komentiraj >>