Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Boyyyy (3353 bralcev)
Torek, 1. 7. 2008
PolonaT



... Lizbonski pogodbi ne tudi Poljska...
... v Afganistanu že dva meseca več mrtvih vojakov kot v Iraku ...
... Morgan Tsvangirai zapustil nizozemsko ambasado ...
... Dalajlama se bo v Pekingu sestal s Kitajsko ...
... Izraelski in Sirijski pogovori: strike three ...

OFF napovednik

Turistična sezona je že v polnem zamahu in gotovo ste tudi sami že kam šli, kam pa gotovo še boste. Če pa ravno danes počitnikujete v nekaterih državah v tujini, potem pa najbrž že občutite določene spremembe, ki gredo ponavadi turistom kar na roko.

Eno spremembo gotovo lahko opazite v francoski prestolnici ljubezni, Parizu, vsaj če greste z ljubljeno osebo ali pa s skupino prešvicanih penzionistov na Eifflov stolp ob večeru pogledat mesto. Od včeraj je namreč stolp po evropsko osvetljen v modri barvi z 12-imi rumeni zvezdami, tako da se zdaj lahko počutite poleg vsega še »evropsko«.

Druga sprememba vaš čaka na Nizozemskem, kjer je začela veljati prepoved kajenja v gostinskih lokalih. Vendar, brez skrbi, v slavnih »coffee-shopih« vam bodo še naprej stregli s travo, le da boste od sedaj morali pač kaditi »čistake« oziroma zmešane z drugimi substancami.

Tretjo, najbolj astronomsko spremembo pa si po novem lahko privoščite na Japonskem, saj se na oddih lahko tam odpravite kar v vesolje. Vendar pa ponudba zaenkrat velja le za zaročence, ki izlet 100km nad zemljo želijo kronati s poroko, in še za tri svate, ki so za te sanje pripravljeni odšteti 2,3 milijone dolarjev. Mimogrede, oddih traja celo uro.

Poslušate OFF Program Radia Študent, ki bo počitnice preživel na festivalu po zmernih cenah in ne dvomi, da bo vesoljsko!

OFF Program

Že prvi dan francoskega predsedovanja Evropski uniji so se začele težave. Ne samo, da Nicholasa Sarkozy-ja že od samega začetka ovira dejstvo, da Irci nočejo ratificirati Lizbonske pogodbe, zdaj se je zgodba z omenjenim dokumentom še poglobila. Po Irski je namreč rdeč karton Lizbonski pogodbi pokazala tudi Poljska, predsednik katere, Lech Kaczynski, ki bi moral od parlamenta potrjeno pogodbo le še podpisati, je povedal, da je po irski zavrnitvi vprašanje pogodbe pač brezpredmetno in da tega tako ne bo storil. Nekaj podobnih preglavic si lahko Sarkozy obeta tudi na Češkem. Tam na vrhovnem sodišču namreč ugotavljajo, ali je pogodba skladna s češko ustavo, vendar pravijo, da o njej ne morejo razsojati, dokler v roke ne prejmejo uradnega prevoda dokumenta v češčini.

Ko smo že na Francoskem, poročamo o že včeraj omenjeni nesreči pri vojaški demonstraciji francoske vojske, v kateri je bilo zaradi uporabe pravih nabojev v orožju enega vojaka, ranjenih sedemnajst ljudi. Zaradi omenjenega dogajanja je odpoved predsedniku Nicholasu Sarkozy-ju ponudil francoski poveljnik Gen Bruno Cuche, ki je odpoved tudi sprejel. Incident je zgrozil francosko javnost in predstavnike oblasti, ki so zahtevali takojšnje sankcije, brez čakanja na sodniška in vojaška zaslišanja, Sarkozy pa je v bolnišnicah obiskal tudi žrtve, ki so v stabilnem stanju.

V Iraku nasilje delno upada, v Afganistanu pa je tega vse več, je ponovno ugotovil ameriški obrambni minister Robert Gates, ko je komentiral številke, ki so pokazale, da je v Afganistanu že drugi mesec zapored umrlo več ameriških in natovih vojakov, kot v Iraku. V Afganistanu, ki je junija terjal življenja 45 vojakov, medtem, ko jih je v Iraku umrlo 31, naj bi nekateri uporniki dobivali vedno več moči, povečalo pa naj bi se tudi število talibanskih napadov, kar za 40 odstotkov od lanskega leta. Ameriški veleposlanik v Afganistanu pa ocenjuje, da kljub temu, da nasilje narašča in so talibani bolje organizirani, ni bojazni, da bi lahko prevzeli oblast nad ozemljem.

Ozemlje Nizozemske v Harareju pa je zapustil zimbabvejski opozicijski vodja Morgan Tsvangirai, so sporočili nizozemski uradniki. Ta je zapustil nizozemsko ambasado, v katero se je zatekel v želji po lastni varnosti, po tem, ko je prejšnji petek zaradi nasilja izstopil iz predsedniške bitke. Tsvangirai naj bi presodil, da je situacija dovolj mirna, da se lahko vrne domov. Morda se tako počuti, ker se njegov politični nasprotnik Robert Mugabe nahaja na vrhu Afriške unije, vendar pa je tam na kritike volitev iz Zahoda že odgovoril, da ti nimajo nobene osnove za govor o situaciji v Zimbabveju in da se gredo lahko kar »tisočkrat obesit«. Popoldne bo Mugabe nagovoril vrh Afriške unije.

Iz vrha Afriške unije pa so sporočili tudi, da bodo podaljšali mandat svojim silam v Somaliji za 6 mesecev, vendar pozivajo Združene narode, da naj kar v najkrajšem času prevzamejo mirovno misijo na tem področju.

Turki vedo, kaj pomeni biti posrednik. Galone švic jim gotovo teče po hrbtenicah, medtem ko morajo prenašati sporočila od hotela, v katerem se nahajajo izraelski pogajalci do hotela, v katerem situirajo sirijski. Ti si namreč kljub temu, da so začeli s tretjo rundo pogovorov o neposrednem miru, še kar ne želijo pogledati iz oči v oči. To je morda tudi zato, ker je izraelski parlament podal začetni »da« predlogu zakona, ki bo praktično onemogočil demilitarizacijo Golanske planote. Predlagani zakon bi namreč zahteval izvedbo referenduma, pri katerem bi se morali za umik odločiti kar dve tretjini vojakov, da bi se to tudi zgodilo.

Indijski vodja komunistične stranke, Prakash Karat, je dejal, da glavna indijska Komunistična stranka razmišlja o tem, da bi umaknila svojo podporo vladi zaradi izgleda, da bo vlada pod pritiski Združenih držav Amerike sprejela državljanski jedrski sporazum. V primeru, da se to zgodi, bo 59 poslancev omenjene stranke umaknilo podporo vladi in s tem povzročilo predčasne volitve. Kot jasen pokazatelj, da se sprejem sporazuma utegne storiti, je obljuba indijskega premierja, da se ne bo udeležil srečanja G8 na Japonskem, če sporazum ne bo sprejet, vendar pa je že napovedal, da se tja odpravlja.

Odposlanci Dalai Lame pa se že nahajajo v Pekingu, kjer naj bi opravili formalne pogovore s kitajsko vlado. Srečanje naj bi zmanjšalo trenja, ki so posledica proti-kitajskim protestov v Tibetu in za hujskanje katerih so kitajske oblasti obtožile tibetanskega duhovnega vodjo. Dalai Lama, ki naj bi za Tibet želel le večjo avtonomijo in ne neodvisnost, je svojim odposlancem naročil, naj v dvodnevnih pogovorih poskušajo doseči otipljiv napredek in s tem poskušajo olajšati situacijo Tibetancev doma.

Iz Sofije pa nam je o dogajanju na tamkajšnji Gay Paradi poročal naš dopisnik, Ivailo Stefanov.



Po mnenju Socialnih demokratov naj bi koalicija onemogočala opozicijo pri njenih postopkih, kar pa je seveda v parlamentarnem normalno za vsako vlado, ne glede na to, ali je iz sredine ali pa še bolj iz sredine. Več nam bo povedal vodja poslanske skupine Socialnih demokratov Miran Potrč.



Kakšno mnenje pa ima o tem mnenje Drago Koren iz Nove Slovenije?



No, se pa še vedno kresajo mnenja pri glasovanju iz tujine. Tako parlemantarni odbor za notranjo politiko ustavnemu sodišču predlaga, naj zavrne predlog opozicijskih poslancev za zadržanje 82. člena zakona o volitvah v državni zbor. Več nam bo povedal zopet Drago Koren iz Nove Slovenije.



ODPOVED: OFF je spisala Polona. Sledi Lanov OFF Komentar.













Komentarji
komentiraj >>