Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
PLUXUS: Solid State (Kompakt, 2008) (ponovitev 29. 7. '08 ob 10.00) (2688 bralcev)
Torek, 22. 7. 2008
Pina Gabrijan



Pina Gabrijan recenzira ploščo švedskega elektronskega tria Pluxus ... (v celoti!)
* Na Švedskem je bila skupina ABBA v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja najbolj dobičkonosni državni izvozni izdelek. In verjetno je od takrat pri Švedih prisoten duh naklonjenosti ustvarjanju glasbe, saj država namreč nudi izdatno materialno podporo perspektivnim projektom. Tako tudi bend Pluxus, ki ga tvori trojica Tesch, Kammerland in Ekert, spada med tiste srečneže, ki jim je establišment dodelil sredstva za njihovo ustvarjalno početje. Rezultat tega je album 'Solid State', ki so ga pred dvema letoma izdali pri svoji založbi Pluxemburg. K sreči pa je bil po godu tudi Michaelu Mayerju, ki je solastnik Kompakta in tako je album letos izšel pri tej že kar kultni kölnski založbi. Pesmi na 'Solid State' so poimenovali po stvareh iz svoje okolice in tako gre tudi pri naslovu albuma dejansko za znamko radia.


Pluxus so se v procesu ustvarjanja med drugim posluževali tudi napol uničene in pokvarjene opreme, kar prispeva k dodatni interesantnosti tega izdelka. Kljub temu pa 'Solid State' - razliko od njihovega prejšnjega albuma 'European Onion', ki je izšel v letu 2002 - ne spada več pod lo-fi razdelek in je tudi bistveno bolj precizno izdelan. Za postprodukcijo je poskrbel sam Stefan Betke, ki smo ga konec lanskega leta imeli čast v živo doživeti tudi pri nas.

Vsako vnovično poslušanje 'Solid State' prinese kak še ne slišan delček stvaritve, kar izvira tudi iz bogatega nabora raznolikih zvokov, ki zagotavlja takšna sladka presenečenja. »Pošvedrani« in zmečkani zvoki, ki so rezultat uporabe polomljenega sound systema, mestoma rigidno prebadajo zvonke melodije, vendar je iz nadaljnjega dogajanja slišati, da se vsakič znova naravnost spoprijateljijo z njimi. Za komad 'Kinoton' bi lahko dejali, da je slišati kot pesem osamljenega jezdeca, in dejansko tudi celotni 'Solid State' daje vtis življenje premišljujočega pohoda v unikatno zvočno pokrajino. Kljub temu pa nosi album v sebi izraz veselja, ki ne izvira iz preproste slepe evforije in kot tako nujno nosi v sebi vsaj kanček otožnosti. In v primeru, da imamo opravka s Skandinavci, je te otožnosti ponavadi še za kakšen kanček več. Večina komadov sicer res temelji na nižjem številu udarcev na minuto, vendar je prisoten tudi komad za plesišče z naslovom 'Contrax', ki ima kljub svoji plesni naravi albumu primeren pravljični razplet.

Verjetno je prav posebej v sferi elektronske glasbe mogoče najti albume, ki zaradi svoje elementarnosti tudi čez deset let niti najmanj niso slišati zastareli, in 'Solid State' kaže vse poteze izdelkov te vrste. Rečemo lahko samo, da bi si tudi mi želeli vodstva, ki bi bilo sposobno in predvsem voljno davkoplačevalski denar pretopiti v takšne stvaritve.

pripravila Pina Gabrijan


Komentarji
komentiraj >>