Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Zaprti v duhovni stavbi (4180 bralcev)
Ponedeljek, 21. 7. 2008
PolonaT



... Kosovski državni vrh na obisku pri Bushu ...
... Barak Obama obiskuje združene okupirane države ...
... papež sprejel štiri žrtve spolnih zlorab ...
... Tsvangirai in Mugabe pred podpisom sporazuma...
...Betancourtjeva pozvala k izpustitvi talcev v Kolumbiji ...
... v Izoli zmaga stranke župana Tomislava Klokočovnika ...
Napovednik

Božja svetišča po Evropi so v preteklih letih dobila marsikatero novo funkcijo. Slišali smo že o prodaji cerkva, odprtih barih v božjih hramih. Grška pravoslavna cerkev pa razmišlja o povsem novi funkciji za samostan na jugu Peloponeza. Samostan želijo spremeniti v zapor.

V ozadju se nikakor ne skrivajo ekonomski ali celo etični razlogi, po katerih bi posameznikom na stranpoteh pomagali odkriti boljši pomen življenja. Pomoči bi bili deležni zgolj predstavniki cerkve, ki morajo leta svojega življenja preživeti za rešetkami. Skrb za duhovniške brate, ki so zavili s prave poti, je cerkvi vzbudil zgolj nedavno obsojeni škof Atike.

Škof Panteleimon mora zaradi poneverbe šest let preživeti v najbolj varovanem zaporu Korydallos, kjer je izpostavljen posmehovanju s strani sozapornikov. Težke čase za rešetkami naj bi mu omilili v - za njegov stas, glas in ime - primernem zaporu. Podobnega negovanja bi bili nato deležni tudi ostali predstavniki duhovniške kaste, ki bi prekoračili zemeljska pravila. Upanje ostaja, da vsaj pred božjim obličjem ostajamo enaki.

Program

Kosovska politična delegacija na čelu s predsednikom Fatmirjem Sejdiuijem in premierjem Hashimom Thacijem se bo danes v Washingtonu srečala s predsednikom ZDA. Kosovski politiki pričakujejo predvsem pomoč ZDA pri priznavanju novo nastale balkanske države ter pri včlanitvi v mednarodni denarni sklad in Svetovno banko. Neodvisno Kosovo je do sedaj priznalo 43 držav, nedvomno manj kot je mlada država pričakovala.

Ameriški predsedniški kandidat Barak Obama je volilno kampanjo preselil v okupirani državi Afganistan in Irak. Kongresna delegacija na čelu s pol-temnopoltim kongresnikom je po dvodnevnemu obisku Afganistana danes obiskala še Irak. Nadobudni predsedniški kandidat se bo srečal z iraškim premierjem Nurijem al Malikijem, s predsednikom države Džalalom Talabanijem in ameriškimi vojaškimi poveljniki. V ozadju pogovorov bo predvsem volilna obljuba Baraka Obame, po kateri naj bi ameriške sile iz Iraka umaknili v šestnajstih mesecih. Ni potrebno poudarjati, da iraškemu premierju načrt ni povšeči.

Nekaj ur pred odhodom iz Avstralije se je papež Benedikt XVI. srečal z žrtvami spolnih zlorab s strani katoliških duhovnikov. Papežu so ves čas njegovega obiska očitali, da se izogiba srečanja z žrtvami. Namen katoliške cerkve je bil morda dober, toda celotno srečanje okrni dejstvo, da se je srečal zgolj s štirimi žrtvami. Skupina Broken Rites, ki združuje in nudi pomoč večini žrtvam spolnih zlorab že od leta 1992, o srečanju ni bila obveščena ali nanj celo povabljena. Kritikov z močnimi argumenti se katoliška cerkev očitno ni sposobna soočiti.

Čeprav je zimbabvejski opozicijski vodja Morgan Tsvangirai prejšnji teden odstopil od podpisa sporazuma, ki bi odprl direktna pogajanja med njegovo stranko Gibanje za demokratične spremembe in stranko Roberta Mugabeja ZANU-PF, odposlanec Združenih narodov v Zimbabveju, Haile Menkerios pričakuje, da bosta vodji obeh strank še danes podpisali omenjeni sporazum. Vendar Tsvangirai poudarja, da bo uspeh nadaljnjih pogajanj odvisen od popolne prekinitve nasilja v državi in izpusta vseh političnih zapornikov. Tsvangiraijeva stranka ravno tako še vedno ne izraža podpore glavnemu pogajalcu, Thabu Mbekiju, saj ta po njihovem mnenju deluje v korist ZANU-PF. Mugabe pa od nasprotnikov zahteva le, da ga priznajo za predsednika.

Odkar je bila iztrgana iz krempljev marksističnih upornikov FARC, je Ingrid Betancourt svoje novo preroško poslanstvo našla v tem, da na ulicah Pariza upornike poziva, naj izpustijo talce. Nekaj tisoč ljudi se je zbralo v bližini Eifflovega stolpa, da bi prisluhnili prošnjam te neposredno močno prizadete političarke. Govor v španščini, v katerem je pogosto vzklikala tudi geslo venezuelskih missic Libertad para todos! je bil neposredno prenašan tudi v Kolumbijo, kjer se je praznovanje dneva neodvisnosti po vsej državi spremenilo v velikanski poziv k prenehanju ugrabitev in k začetku pogovorov med vlado in FARC-om. Protesti so drugače potekali po vsem svetu, in sicer se jih je 30 odvijalo v Latinski Ameriki, 22 v Evropi, 6 v Aziji, 27 v ZDA, 4 v Kanadi in 2 v Avstraliji. FARC pa kljub demonstracijam še naprej opravlja svoje delo in ne odstopa od svojega stališča.

Predsedniški kandidat Maoistov in še treh manjših strank, Ramraja Prasad Singh, ni dobil zadostne podpore v prvem krogu volitev, ob ponovnem glasovanju pa je zmagal kandidat Nepalskega kongresa ter Združenih marksistov in leninistov Ram Baran Yadav. Hladen tuš za Maoiste, ki so vedno bolj nezadovoljni s politično situacijo, kjer politični kulturi vlada oportunizem in ne načelnost. Tokrat jih je na cedilu pustila večja stranka iz nemirnega juga, MPRF, četrta na nacionalni ravni. Maoisti tarnajo, da pod tem predsednikom ne nameravajo oblikovati vlade, bojijo pa se tudi za uresničitev svoje glavne ideje – pokrajinske reforme.

Ob začetku srečanja WTO v Ženevi je Evropska unija ponudila 60-odstotno znižanje tarif za kmetijske proizvode, hkrati pa je njen komisar za trgovino, Peter Mandelson, pozval ekonomsko rastoče države kot so Brazilija, Indija in Kitajska, da naj temu predlogu pridejo nasproti tako, da realno zmanjšajo njihove industrijske tarife. Glavna pogajalka ZDA, Susan Schwab, je danes dejala, da so ZDA pripravljene na sklenitev globalnega trgovinskega dogovora, a le ob zavezi drugih držav, da bodo odprle svoje trge. Ponovila je, da se ZDA kot največje svetovno gospodarstvo zavedajo teže svojega prispevka, vendar morajo korak storiti tudi najbolj napredne države v razvoju.

V prostorih zveze svobodnih sindikatov Slovenije je potekala novinarska konferenca z naslovom »Mladi kot tržno blago«. Na ZSSS opozarjajo na probleme, s katerimi se soočajo mladi danes. Izpostavljena sta bila problema zaposlovanja in reševanja stanovanjskega vprašanja. Negotovi položaj prvotno povzroča negotovo zaposlovanje. Začasne zaposlitve predstavljajo kar 18 odstotkov vseh zaposlitev, od tega v starostni skupini med 15. in 24. letom kar 66 odstotkov vseh zaposlitev. O stanovanjski problematiki pa je spregovorila Staša Pirnat.



Volitve v izolski občinski svet so prinesle zmago stranki Izola je naša župana Tomislava Klokočovnika s 27 odstotki glasov. Dvajset odstotkov glasov so dobili socialni demokrati. Manj od pričakovanih glasov je dobila stranka koprskega župana Borisa Popoviča Slovenija je naša, katera bo v občinskem svetu zastopana zgolj z dvema svetnikoma. O rezultatu volitev, petdeset odstotni volilni udeležbi in možnih koalicijah pa naj več pove župan Izole, Tomislav Klokočovnik.



OFF sta spisala Polona in Igor.












Komentarji
komentiraj >>