Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Samoprižigajoči se OFF (3666 bralcev)
Torek, 5. 8. 2008
Nejc M.



... 13 let ˝Oluje˝, srbski predsednik Boris Tadić pričakuje Mesićevo opravičilo...
... Makedonska socialdemokratska stranka ponovno v parlamentu...
... Predsednik južnoafriške Stranke nacionalnega kongresa Jacob Zuma na sodišču...
... Libanonska vlada narodne enotnosti sprejela kompromis, Hezbolah lahko obdrži orožje...

OFF NAPOVEDNIK

Ob vseobsegajoči gonji, prepovedih in kvazi svarilih, ki jih zganja protikadilska politika, je iz Bruslja prišla še ena cigaretna domislica. Tudi ta baje v dobrobit kadilcev.

Evropska komisarka za varstvo potrošnikov Meglena Kuneva predlaga, da bi se v Evropski uniji prodajale le še samougašljive cigarete. Z dvema slojema celuloze in alginata obdan čik naj bi bil koristen predvsem za strastne kadilce, ki ga radi prižgejo pred spanjem, potem pa nevede zaspijo. ½Kadilcev za lahko noč½ je po oceni Kuneve vedno več, s tem ukrepom bi tako rešili do 2000 življenj na leto.

O drugih stranskih učinkih prepogosto samougasljivih cigaret predlagateljica seveda ne poroča, prav tako tudi ne, ali za pobudo stoji tudi želja po zmanjšanju kadilcev. Ravno pri nas pa je prva obletnica veljave protitobačnega zakona, ki je prepovedal kajenje v gostinskih in drugih javnih zaprtih prostorih. O tem dogodku smo spregovorili s predsednico Združenja ponudnikov gostinskih storitev Esmeraldo Canjugo Vidmar.



OFF PROGRAM

Hrvaška ob dnevu zmage in domovinske hvaležnosti praznuje trinajsto obletnico vojaške akcije ½Nevihta½, s katero so med četrtim in sedmim avgustom 1995 uničili samooklicano Republiko srbsko Krajino in osvobodili večji del Hrvaške. Ob letošnjem praznovanju ¨Oluje½ se je oglasil tudi srbski predsednik Boris Tadić in hrvaške oblasti pozval k opravičilu za zločine hrvaških vojakov, policistov in paravojaških enot nad tamkajšnjimi Srbi med akcijo. Medtem ko je hrvaški premier Ivo Sander Tadićevo pobudo zavrgel, pa naj bi se predsednik Stipe Mesić že opravičil za storjeno zlo. O aktualnih prepirih med srbskim in hrvaškim političnim vrhom in tem, koliko duh »Oluje« danes vpliva na vsakdanje življenje Hrvaške, smo se pogovarjali z raziskovalnim novinarjem in bivšim odgovrnim urednikom 'Feral Tribuna' Dragom Hedlom:




Vodilna makedonska opozicijska sila – socialdemokratska stranka SDSM - se je po osemnajstdnevnem bojkotu vrnila v parlament. Vrnitvi SDSM-ja v poslanske klopi je botroval predvsem makedonski predsednik Branko Crvenovski, ki je pred nadaljnjim kazenskim pregonom oprostil podpredsednika socialdemokratov Zorana Zaeva, predhodno obtoženega korupcije. Crvenovski se je za to potezo odločil, ker naj bi bojkot SDSM-ja bojda škodoval makedonskim prizadevanjem za vstop v Evropsko unijo in Nato. Meni tudi, da so bile aretacije politično motivirane. Dejstvo, da je pomilostitev potekala mimo vseh predpisov in brez pojasnil, pa po predsednikovem mnenju očitno pri evro-približevanju ne igra vloge. Več o zadnjih dogajanjih v Makedoniji smo spregovorili z urednikom 'A1' Safetom Biščevacem:



S podobnimi obtožbami kot Zaev se srečuje tudi predsednik vladajoče južnoafriške stranke nacionalnega kongresa Jacob Zume. Nekdanjega podpredsednika Republike Južne Afrike obtožujejo korupcije, ob tem pa še prevar, izsiljevanja in pranja denarja. Zuma, ki bi se moral zaradi podobnih nečednosti zagovarjati že leta 2006, sojenje ob veliki podpori privržencev stoično prenaša, v obtožbah pa vidi zaroto, ki bi mu preprečila vzpon na predsedniški položaj.

Libanonska vlada narodne enotnosti je sprejela politično izjavo, ki napoveduje potrditev vlade, v parlamentu oblikovane julija. Izjava je bila sprejeta po kompromisu med strankami, po katerem lahko gibanje Hezbolah - v imenu borbe za osvoboditev ozemelj pod izraelsko okupacijo - obdrži orožje. O izjavi, zoper katero so imeli največ pomislekov krščanski ministri, bo tako že konec tedna razpravljal tudi parlament.

Saga, povezana z iranskim jedrskim sporom, se nadaljuje. Potem ko so iranske tiskovne agencije poročale o tem, da je Teheran visokemu predstavniku Evropske unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javierju Solani poslal odgovor na zadnjo pobudo šesterice velesil, katere rok se je sicer iztekel že v soboto, je Solana to zanikal in dejal, da gre zgolj za sporočilo. Kdo laže oziroma se v tem komunikacijskem trku dela nepismenega, ni znano, najbrž pa obe strani še najbolj veseli status quo.

Medtem ko že skoraj nekdanji ameriški predsednik George Bush ½kruza½ po Aziji, kandidat za novega predsednika Barack Obama nadaljuje predvolilne aktivnosti, pri katerih se je tokrat pričakovano zavzel za znižanje cen nafte, kar bi po njegovih napovedih dosegel z aktivacijo ameriških naftnih rezerv. Cena nafte je sicer, brez kandidatovih ukrepov, padla na sto dvajset dolarjev za 159-litrski sod. O preostalem dogajanju v ZDA pa tudi ta teden naša poročevalka onkraj luže Lidija Poljaček:



Turistična organizacija Slovenije je na DARS in ministrstvo za promet naslovila javni poziv, v katerem pravi, da trenutno vedenje državnih organov do turistov v zvezi z vinjetami zmanjšuje turistični ugled Slovenije v tujini, zato bi morali sistem čim prej spremeniti. Kaj predlagajo, nam bo povedal predsednik turistične organizacije, Dominik S. Černjak.












Komentarji
komentiraj >>