Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
NATASHA ATLAS: Ana Hina (World Village/ distribucija Intek, 2008) (ponovitev 7. 9. '08 ob 10.00) (3406 bralcev)
Nedelja, 31. 8. 2008
Bogdan B



Bogdan Benigar recenzira novi album Natashe Atlas, ki se tokrat tudi ob pomoči Mazeeka Ensemble loteva dediščine arabske glasbe v bolj komornih tonih ... (v celoti!)
* 17 let že mineva od prodora Natache Atlas na angleško etno underground sceno, ki je bil rezultat sodelovanja z Jahjem Wooblom, in 13 let od njenega zelo uspešnega prvenca Diaspora, ki je ob pomoči Transglobal Underground lansiral njeno solo kariero. Po Diaspori smo nekako na vsaki dve leti navajeni na soočanja z novimi izdelki Atlasove. Nekaj je bilo res izvrstnih, nekaj povprečnih, vsi pa so bolj ali manj spajali bližnjevzhodno in severnoafriško tradicijo z londonskim beatom in ambientom.

Nov album Ana Hina, ki je v Angliji izšel v mesecu maju, je bržkone najbolj poglobljen spoj Vzhoda in Zahoda, saj je iztrgan iz konteksta world beata, ki ga je Natacha do skrajnosti pripeljala na albumu Something Dangereous. V orientalni ambient zavite pesmi sicer večinoma iščejo izvor na Bližnjem vzhodu, predvsem pri repertoarju neponovljive libanonske pevke Fairouz, a glasbeni direktor albuma Harvey Brough, ki je prispeval vse aranžmaje, je muziko prilagodil zahodnemu ušesu, ki najraje zahaja v klube z orientalno glasbeno-plesno ponudbo. A s tem ni prav nič narobe, saj je svoje delo opravil nadvse prepričljivo in tudi dramaturško dovršeno. Seveda mu je pri tem pomagala vrsta gostujočih glasbenikov, čeprav ogrodje albuma sloni na Mazeeka ansamblu, katerega sestavljajo angleški in arabski glasbeniki, ki jih vodi arabska Angležinja, Natacha Atlas. Njen glas ter tudi glasovna izvedba njenih pesmi in priredb sta privlačna, precej mila in bolj čustvena od njenih prejšnjih albumov. Zdi se, da ji akustični zid okoli njenega glasu nadvse ugaja in ji dopušča večjo ekspresivnost. Vse našteto so tudi glavne odlike albuma, ki seveda ni tipičen world music izdelek, ki bi se lahko nenehno vrtel na radiu. Zdi se, da je Atlasova ta album posnela predvsem zase. Uspel ji je odmik od tržnih zahtev in world music scene. Zato je ta album več kot dobrodošel, za poznavalce in kritične fene Natache Atlas pa je predvsem dokaz, da Natacha Atlas premore ustvarjalno širino, ki presega trenutno popularnost in ji zagotavlja stalno mesto na popularno glasbeni sceni.

Od 12-ih pesmi na albumu Ana Hina jih bomo slišali 10, v glavnem znane priredbe ter dve Natachini, naslovno Ana Hino in funkovsko Hayati Inta, ki jo je Atlasova naredila za prejšnji album Mishmaoul. Tako album odpirata prelepi pesmi iz repertoarja Fairouz Ya Ya Laure Habouki in Beny Ou Benak Eih, nato pa bomo po vrsti poslušali še pesmi: Ana Hina; La Shou El Haki; Black Is Teh Colour; La Feetab Alayi; La Vida Callada; Hayati Inta; El Asil in Lamebada.

Vse to pa bomo lahko že čez dober mesec preverili tudi v živo, saj Natacha Atlas in Mazeeka Ensemble prihajajo v Ljubljano. Srečanje v živo bo 2. oktobra, do takrat pa Natacha Atlas z albuma Ana Hina.

pripravil Bogdan Benigar



Komentarji
komentiraj >>

Re: NATASHA ATLAS: Ana Hina (World Village/ distribucija Intek, 2008) (ponovitev 7.
kejt [31/08/2008]

krasno je to naredila.
odgovori >>