Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Pokojnina za osebo J. (1230 bralcev)
Sreda, 3. 9. 2008
tomazza



Manj kot tri tedne pred državnozborskimi volitvami Republika Slovenija pravzaprav v ničemer več ne spominja na normalno urejeno demokratično pravno državo. Za zadnji udarec morebitnim ostankom vsaj navidezne demokratične normalnosti je sicer s ponedeljkovo oddajo, katero novinar brez dlake na jeziku zaključi, da je podkupnino v poslu s Patrijami prejela tudi oseba J. oziroma slovenski predsednik vlade Janez Janša, poskrbela finska nacionalna televizija.

Manj kot tri tedne pred državnozborskimi volitvami Republika Slovenija pravzaprav v ničemer več ne spominja na normalno urejeno demokratično pravno državo. Za zadnji udarec morebitnim ostankom vsaj navidezne demokratične normalnosti je sicer s ponedeljkovo oddajo, katero novinar brez dlake na jeziku zaključi, da je podkupnino v poslu s Patrijami prejela tudi oseba J. oziroma slovenski predsednik vlade Janez Janša, poskrbela finska nacionalna televizija. Dokumentarec o podkupovanju finske Patrije na domačih tleh, ki je sicer na Slovenskem že pravi spletni hit, bo nocoj ob 22.00 celo predvajal prvi program državne televizije. Vsi navedeni domnevni prejemniki bojda v poslih z orožjem povsem običajnih provizij pa že na veliko zahtevajo opravičila in v en glas najavljajo tožbe zaradi domnevnih razžalitev. Poslanci državnozborske koalicije pa so že prevzeli pobudo in prehiteli opozicijo pri vložitvi zahteve za izredno sejo Državnega zbora, na kateri bo, kot je že napovedal, z veseljem sodeloval tudi inkriminirani predsednik vlade Janez Janša.

Iz vseh teh ukrepov in političnih manevrov, ki smo jim predvsem na koalicijski strani priča v zadnjih dveh dneh, sicer gladko izhaja, da, pa naj se obrambni minister Erjavec še tako širokousti, kako da kljub resnim obtožbam na račun njegovega ministrstva in vlade povsem mirno spi, za koalicijskimi strategi le nista dve povsem mirno prespani noči. Že sam manever 34-ih koalicijskih poslancev, ki so na čelu s prvopodpisanim vodjem poslanske skupine SDS Jožetom Tankom, prehiteli državnozborsko opozicijo, ki jo je sicer za podpise za sklic izredne seje državnega zbora očitno prepočasi nagovarjal Jože Školjč, kaže, da gre tako rekoč za krizni menedžment. Kar pa le ni tako nerazumljivo, saj bi utegnila zgodba o zaenkrat še pač domnevnem podkupovanju slovenskih obrambnih uradnikov, sedanjega predsednika vlade in celo njegove stranke usodno vplivati na rezultate volitev.

Toda, da ne bo pomote, zaenkrat je pač še prezgodaj, da bi lahko dokončno ugotovili, komu bo to zgodbo, ki jo je finskemu novinarju pomagal razkriti Janši dežurni novinarski trn v peti Blaž Zgaga, uspelo obrniti sebi v prid. Samo po sebi jasno je, da je zgodba, ali je predsednik vlade kot oseba J. prejel podkupnino, ki da jo po navedbah finskih virov potrebuje za pokojnino, iz medijskih naslovnic in prime time terminov popolnoma izpodrinila ostalo predvolilno dogajanje. Resnici na ljubo je potrebno priznati tudi to, da je temu nekoliko na prvo žogo nasedla tudi samooklicano leva državnozborska opozicija.

Tako med drugim več ni pomembno, da je na mednarodnem javnem razpisu ministrstva za obrambo za nabavo pehotnih bojnih vozil 8x8 uspešna Patria, gotovo podkupovala tudi na Slovenskem. Nenazadnje so provizije posrednikom sestavni del vsakega takega orožarskega posla, kar je nenazadnje isti novinar finske nacionalne televizije prav na primeru poslovanja Patrije razkril tudi v njenem poslu z Egiptom. Tako v ospredju pomembnosti ni več niti dejstva, da zadevo intenzivno preiskujejo finski pravosodni organi in da se je zaradi tega vsega s položaja že moral posloviti Patrijin direktor, ki ga je bilo moč vsega nasmejanega videti ob obrambnem ministru, ko so s podpisi zapečatili to 278 milijonov evrov vredno nabavo. Ker pa gre le za največjo orožarsko nabavo in transakcijo v zadnjih desetih letih na Slovenskem, to torej logično pomeni, da so bile tudi provizije, kot se sicer v uradni latovščini reče podkupninam, temu primerno rekordne.

Toda vse to je nekako v drugem planu. Vsa debata se pravzaprav vrti zgolj okoli tega, ali je podkupnino dejansko prejel tudi predsednik vlade Janez Janša. Ne glede na to, da so v zgodbo tako ali drugače vpletene osebe blizu predsednika vlade in same okoliščine presenetljivo podobne začetkom slovenske navidezne demokratičnosti iz prve polovice poosamosvojitvenih devetdesetih let prejšnjega stoletja, ko je bil sedanji premier dokler ni temu konec naredil pokojni Janez Drnovšek še obrambni minister, Janez Janša vse navedbe finske državne televizije kategorično zanika. Takisto vse obtožbe na svoj račun zanika denimo v oddaji prav tako izpostavljeni brigadir Dragan Bavčar, ki bi naj prav tako kot sedanji premier in takratni obrambni minister ter še njegov brat - sedanji tajkun in takratni notranji minister - Igor Bavčar – z orožjem teritorialne obrambe po Balkanu trgoval v začetku devetdesetih let prejšnjega stoletja.


Toda reakcija v tem demokratično povsem nenormalnem predvolilnem času iz Finske napičenih oseb, je povsem razumljiva. Obtožb kategorično ne zanikati oziroma kar molčati, bi bilo namreč enako priznanju. Tega, pa tudi če bi se denimo utegnilo izkazati, da so vse navedbe finskih virov povsem resnične, si v tem predvolilnem času tako izpostavljena oseba kot je te dni Janez Janša pač preprosto ne more privoščiti. Zato je jasno, da je uradno stališče premierja, da gre za tipičen politični konstrukt in povsem neresnične obtožbe, če že ne skrajni absurd. Toda ker Janez Janša ni izpustil priložnosti, da se ponovno profilira kot politična žrtev, za kar naj bi šlo že leta 1994 pri njegovi odstavitvi iz mesta obrambnega ministra ter še pri domnevni ugrabitvi pojočega majorja Trohe, stvar dobiva nekoliko drugačne obrise.


Na upajmo pa da le dokončno poslednji izredni seji državnega zbora v tem mandatu tako le ne bomo prav nič bližje resnici, ali si je oseba J. oziroma predsednik vlade Janez Janša dejansko preskrbel pokojnino ali ne. Bo se pa na državnozborskem političnem parketu v neposrednem prenosu državne televizije ponovno odprl prostor za nastop premierja v vlogi domače dežurne politične žrtve, kot smo jih bili vajeni v njegovih opozicijskih časih. V tej vlogi, in to je le potrebno priznati, pa na domačem političnem parketu Janez Janša blesti brez prave konkurence. Tako osrednje vprašanje te volilne kampanje pač niso več konkretni programi in idejne rešitve, ki da jih ponujajo za dostop k državnozborskemu koritu potegujoče se posamezne stranke, pač pa ali se osebi J. dejansko godi krivica, ali ne.

Toda dokončen odgovor na to, bomo seveda dobili šele po volitvah, na katerih pa bo Janez Janša - ne glede na to ali je za svojo pokojnino dejansko poskrbel ali ne – pred volilci ponovno nastopil v vlogi na kožo mu pisane politične žrtve temačnih sil politične kontinuitete. Kar pa mu pravzaprav še kako ustreza. Toda tako to gre.

ODPOVED: Tudi za tokratni N-euro moment sem s pokojnino osebe J. in ljudmi na pravi poti v zobeh poskrbel Tomaž Z.



Komentarji
komentiraj >>