Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Evangelij na nedeljskih volitvah (3733 bralcev)
Sreda, 17. 9. 2008
tomazza



Nobenega dvoma ni, da je Slovenija večinoma rimskokatoliška dežela. To vsaj povsem nedvoumno potrjujejo po vsej deželi kar se da na gosto posejane in ne zgolj z božjo milostjo pač pa tudi konkretnim davkoplačevalskim denarjem obsijane cerkve in kapelice ter nedeljsko običajna gneča v njih. Brez dvoma bo tako tudi to naposled le volilno nedeljo 21. septembra, ko bodo, tako kot vsako nedeljo, tam navzoče vernike nagovorili lokalni oznanjevalci dobrega oznanila.

 

Nobenega dvoma ni, da je Slovenija večinoma rimskokatoliška dežela. To vsaj povsem nedvoumno potrjujejo po vsej deželi kar se da na gosto posejane in ne zgolj z božjo milostjo pač pa tudi konkretnim davkoplačevalskim denarjem obsijane cerkve in kapelice ter nedeljsko običajna gneča v njih. Brez dvoma bo tako tudi to naposled le volilno nedeljo 21. septembra, ko bodo, tako kot vsako nedeljo, tam navzoče vernike nagovorili lokalni oznanjevalci dobrega oznanila, kot po starogrški skovanki prevajamo izraz evangelij, ki ga po običajni novozavezni rabi uporabljajo za izražanje Božjega odrešenja po Jezusu Kristusu. Zato ni prav nobenega dvoma tudi v to, da bo evangelij tudi to nedeljo pred zbranimi verniki oznanjal, koga ali kaj je tudi tokrat dobro voliti.

In ker so lokalne izpostave Rimskokatoliške cerkve na Slovenskem, torej posamezni župnijski uradi, sicer celo v Poslovni imenik Republike Slovenije vpisani kot povsem običajni poslovni subjekti, njihovi lokalni direktorji, torej duhovniki pa predvsem konkretne osebe iz krvi in do volilne skušnjave ne preveč trdnega mesa, se je tudi v tej predvolilni kampanji na primeru predvolilnih napotkov župnijskega urada Bevke pokazalo, koga ali kaj se bo tako ali drugače kot dobro rimskokatoliško izbiro izza prižnic po vsej domovini oznanjalo to volilno nedeljo. Da reč tako po evangelijskem nauku, kot tudi po konkretnih političnih razmerah na tako imenovani strankarski desnici, za katero običajno izza prižnic agitirajo lokalni Jezusovi odposlanci, ni bila primerna, sicer priča odziv Nadškofije Ljubljana in naknadna odstranitev teh predvolilnih napotkov.

Nenazadnje se namreč ne Jezus Kristus in ne kak lista pod njegovim imenom na nedeljskih volitvah za vstop v domači državni zbor ne potegujeta. Kljub temu pa je v Oznanilih župnije Bevke, avtorja in urednika Janeza Očkona, ki so jih še pred odstranitvijo gotovo na varno domov odnesli številni rimskokatoliškega boga boječi se lokalni verniki, črno na belem zapisanih kar nekaj stvari, za katere so bili celo v Nadškofiji Ljubljana primorani ugotoviti, da nasprotujejo uradnemu učenju Cerkve in vere, kateri naj bi bil tudi njihov avtor podložen.

Takole se je med drugim brez dlake na evangelija polnem jeziku zapisalo direktorju, uredniku, novinarju in nenazadnje župniku iz Bevč Janezu Očkonu. »Prav je, da se zavedate, da je kristjan dolžan dati svoj glas stranki, ki ne nasprotuje in ne uničuje Cerkve. Vsak, ki voli stranko, ki s svojim delovanjem nasprotuje moralnim predpisom in sami ustanovi Cerkve, smrtno greši.« Nadalje si lokalni Jezusov zastopnik iz Bevč privošči še nekaj dodatnih političnih nekorektnosti, iz katerih pač ni moč razbrati, da so domači volivci in rimskokatoliški verniki tudi na tokratnih volitvah upravičeni do osebne presoje, kateremu kandidatu ali stranki naj oddajo svoj glas, kakor izhaja tako iz normalne politične in demokratične kulture ter celo dokumenta Odgovorni za življenje in prihodnost Slovenije, katerega kot edina predvolilna navodila priznavajo v Nadškofiji Ljubljana.

Tisto, kar je po mnenju župnika Janeza Očkona na slovenskem parlamentarna levica, je tako izrazito manipulativno, krivo tako za novinarsko stavko pred štirimi leti, kot celo umor Ivana Krambergerja. Kot poseben primer spreobrnjenca za potrebe volitev, pa se mu je zdelo potrebno izpostaviti še podpredsednika Socialnih demokratov, drugače pa tudi predavatelja politologije na Fakulteti za družbene vede doktorja Igorja Lukšiča. Njegov izvirni greh je sicer v tem, da je v sklopu vaj s svojimi študenti poskušal dokazati in opozoriti na splošno znano dejstvo, da se evangelij izza prižnic izrablja in uporablja tudi za povsem konkretne in pritlehne politične namene agitiranja in mobiliziranja bogaboječih se volivcev. Da je sicer temu res tako, bi lahko študentje profesorja Lukšiča na terenu preverili tudi to nedeljo. Toda da temu tokrat le ne bo tako, bodo pač poskrbele povsem konkretno pritlehne politične ambicije stranke, ki ji pod-predseduje.

Toda ne glede na te že vnaprej na politični poraz obsojene sredinske ambicije, za Socialne demokrate bodo pač statistične omembe vredno volili le rimsko katoliško verujoči Primorci, je Igor Lukšič z javnim angažmajem zoper predvolilno agitacijo izza prižnic na Slovenskem gotovo nekaj prispeval tudi k tokratnemu uradnemu stališču Nadškofije Ljubljana in naknadni odstranitvi Oznanil iz oglasne deske pred cerkvijo v Bevkah. Toda hkrati je jasno tudi to, da pa so za stališče zaslužne tudi konkretne politične razmere na sami strankarski desnici.

Izvirni greh župnika Janeza Očkona, ki se je s pomočjo evangelija, pravzaprav pa grožnje z večnim prekletstvom smrtnega greha črno na belem odločil poseči v tokratno predvolilno kampanjo, pa je pravzaprav v tem, da je za predvolilno manipulacijo levice med drugim označil tudi ustanovitev Krščanske demokracije. Kajti če bi to še nekako vzdržalo za same Krščanske socialiste, ki na teh volitvah, razen da so s Socialnimi demokrati podpisali nekakšen sporazum o sodelovanju, res ne bodo odigrali vidnejše vloge, to le še ni tako povsem gotovo za Krščansko demokracijo Jožeta Duhovnika.

Prav gotovo bodo tudi na to volilno nedeljo rimskokatoliški duhovniki širom dežele prav po evangeliju oznanjali, koga ali kaj je dobro voliti. Če ne verjamete, pojdite to nedeljo k maši v denimo osrednjo cerkev župnijskega urada Čatež ob Savi. Toda politično ideološka zmeda, ki jo je med svoje ovčice z uvrstitvijo Krščanske demokracije med manipulacijo levice, vnesel župnik Janez Očkon, je za Vatikan d.d. vendarle nepotrebna in neumestna, saj zanj namreč spet ni tako važno, katere konkretne politične stranke bodo dejansko zmagale, pač pa da jim bodo dosedanji privilegiji ostali zagotovljeni. Za kar pa je mimogrede tako ali tako s sklenitvijo Vatikanskega sporazuma poskrbel prosto po Janezu Očkonu levi Janez Drnovšek.

Odpoved: Tudi za tokratni N-euro moment sem z evangelijem na nedeljskih volitvah v zobeh poskrbel Tomaž Z.



Komentarji
komentiraj >>