Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Povolilni OFF (4852 bralcev)
Ponedeljek, 22. 9. 2008
tadejla



. . . volitve, volitve, volitve . . .
. . . odstop južnoafriškega predsednika . . .
. . . francoski parlament glasuje o usodi svojih vojakov v Afganistanu . . .
. . . kratkotrajno odprtje meje z Gazo . . .
. . . ETA ponovno razstreljuje . . .
. . . dve militantni iz Pakistana . . .
. . . sobotni AntiFA protesti v Celovcu . . .

OFF NAPOVEDNIK

Včeraj se je z objavo sicer še neuradnih rezultatov volitev končal letošnji volilni cirkus, v katerem smo bili priča neverjetno slaboumnim retoričnim bravuram, skrajnemu pomanjkanju konkretnih vizij, letečim slonom in podcenjevanju človeškega razuma. Poraženci in zmagovalci ter tisti vmes za pokušino, glavna jed zvečer ob dvajsetih v Zeitgeistu.







Poslušate OFF program Radia Študent, katerega mandat je neomejen.


OFF PROGRAM

Zaradi zahtev v lastni stranki, Afriškem nacionalnem kongresu, je včeraj odstopil južnoafriški predsednik Thabo Mbeki. Že danes naj bi stranka imenovala začasnega predsednika, ki bo dolžnost opravljal do volitev naslednje leto. Prav v rivalstvu znotraj stranke za predsedniško kandidaturo na prihodnjih volitvah pa tudi tiči razlog za zahtevo po odstopu Mbekija, saj naj bi se vmešaval v proces, ki je potekal proti njegovemu največjemu rivalu in hkrati tudi predsedniku stranke Jacobu Zumi zaradi obtožb o korupciji. Kot smo že poročali, je sodišče pred dobrim tednom primer opustilo prav zaradi suma o politični motiviranosti obtožb. Dosedanji predsednik je zanikal rovarjenje proti svojemu nasprotniku in napovedal, da bo ostal v stranki, verjetno pa bo tudi nadaljeval svojo posredniško vlogo v Zimbabveju. Njegov mandat je zaznamovala predvsem visoka gospodarska rast in oblikovanje črnega srednjega razreda, hkrati pa tudi najbolj neenakomerna porazdelitev ustvarjenega bogastva.

Francoski parlament bo glasoval o usodi svojih vojakov v Afganistanu, potem ko je bilo v avgustovskem napadu talibanskih upornikov ubitih deset vojakov. Čeprav je javno mnenje izrazito nenaklonjeno sodelovanju v okupatorski misiji Nata pod patronatom Združenih držav Amerike, bo parlament verjetno podprl nadaljevanje misije. Malce nemira pa je v francosko vojsko zasejala tudi objava domnevnega tajnega Natovega poročila, po katerem naj bi bili talibanski vojščaki neprimerno bolje opremljeni in izurjeni v primerjavi s svojimi francoskimi »kolegi«. Zveza Nato in francoski uradniki so zanikali obstoj kakršnega koli podobnega dokumenta.

Obroč, v katerega je vklenjena Gaza po zmagi Hamasa na volitvah leta 2005, se bo za dva dni razklenil na meji z Egiptom. V tem času naj bi se za izhod iz Gaze potegovalo okoli tri tisoč prebivalcev, med njimi naj bi bilo 650 romarjev v Savdsko Arabijo, preostali pa so predvsem študenti na tujih univerzah in bolniki, ki se v sesuti Gazi ne morejo nadejati ustrezne oskrbe. Na zahodnem bregu pa se medtem nadaljujejo izbruhi nasilja, predvsem v okolici judovske naselbine Yitzhar. Najprej je prejšnji teden palestinski napadalec z nožem ranil judovskega otroka, v maščevalnem pohodu pa je okoli sto njegovih rojakov demoliralo bližnjo palestinsko vas. Za še eno črtico pa je poskrbela izraelska vojska, potem ko je ubila napadalca z molotovko.

Odločitev španskega vrhovnega sodišča o prepovedi dveh baskovskih nacionalističnih strank zaradi domnevnih povezav z ETO je očitno poskrbela za ponovno aktivizacijo le-te. V zadnjih štiriindvajsetih urah so tako na severu Španije eksplodirali trije avtomobili bombe, napadi pa so, čeprav je ETA v telefonskem klicu nanje opozorila, zahtevali smrt vojaškega oficirja, dober ducat mimoidočih pa je bilo lažje ranjenih. Španski premier Jose Luis Zapatero je v odzivu obsodil napade in hkrati poudaril, da se družba ne bo vdala diktatu kriminalnega združenja. Štirideset let boja ETE za neodvisno Baskijo je doslej terjalo več kot osemsto trupel.

Potrpežljivost počasi mineva tudi pakistansko vojsko, ki se očitno ne bo sprijaznila, da ameriški vojaki samovoljno izbirajo cilje bombardiranja v Pakistanu, predvsem v Severnem Vaziristanu. Ameriška helikopterja sta bila zaradi toče izstrelkov prisiljena odleteti nazaj v Afganistan, že prejšnji teden pa so pakistanske čete s streljanjem v zrak pognale ameriške kopenske čete v beg. Predstavniki obeh vojsk so kakršne koli incidente sicer zanikali.
Za las pa so celo kožo odnesli tudi pakistanski top liderji, predsednik, predsednik vlade in šef vojske, ki so nameravali večerjati v islamabadskem hotelu Marriott. Tega je v soboto samomorilski napadalec dodobra uničil in pri tem na oni svet poslal najmanj triinpetdeset ljudi, med njim tudi češkega ambasadorja. V zadnjem trenutku je omenjena trojica spremenila načrt in se na obed odpravila v premierjevo hišo, s tem pa preprečila katastrofo - kot je dogodek, ki se ni zgodil, označil notranji minister Rehman Malik.

V soboto je bilo na Ulrichsbergu - ali po naše Na Vrhu - tradicionalno zborovanje avstrijskih veteranskih organizacij iz 2. svetovne vojne, ki je namenjeno predvsem sentimentalnemu izogibanju odgovornosti za nacistične zločine. Prav tako tradicionalno pa so v Celovcu potekali tudi antifašistični protesti proti prej omenjeni druščini. Za povzetek dogodkov smo zaprosili udeleženca akcije Andreja Pavlišiča:



OFF je pripravil Tadej. Ne zamudite Zeitgeista danes ob dvajsetih o volitvah 2008.





Komentarji
komentiraj >>