Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF britanskih skokov čez plot (3504 bralcev)
Sreda, 29. 10. 2008
Urh



... Znan je zmagovalec prvih demokratičnih volitev na Maldivih...

... Vojaški sodnik v Guantanamu Stephena Henleyja zavrgel z mučenjem pridobljeno priznanje afganistanskega obtoženca ...

... Britanska notranja ministrica Jacqui Smith bo na internetu objavila spisek posameznikov, ki jim bo vstop v državo prepovedan ...

... Slovenski predsednik Danilo Türk na posvetih z vodji poslanskih skupin o imenu kandidata za mandatarja za sestavo nove vlade ...

OFF NAPOVEDNIK

Po raziskavi inštituta ICM tretjina Britancev meni, da je monogamija nenaravna, medtem ko vsak peti trdi, da se mu zdi nezaželena. To naj bi veljalo za moško populacijo, medtem ko domnevno večina žensk meni, da je monogamija naravna in zaželena. Poročilo med drugim navaja, da so mladi Britanci bistveno bolj nagnjeni k promiskuiteti kot prejšnje generacije. Gre nekako takole: 18 odstotkov vprašanih je prevaralo trenutnega partnerja, od tega jih je 56 odstotkov varalo z osebo, ki jo njihov partner pozna.

49 odstotkov anketirancev je imelo spolni odnos samo za eno noč, 21 procentov pa je priznalo, da pri tam niso vedeli niti imena osebe, s katero so bili. Tu se Britanke bolj potrudijo, saj osebo, ki je ne poznajo pred spolnim odnosom, vprašajo vsaj za ime. Kakšno vlogo ima pri vsem tem alkohol, v poročilu ni pojasnjeno. Da pa ne gre za ne vemo kakšno liberalizacijo na spolnem področju v Angliji, pa dokazuje podatek, da kar 24 odstotkov Britancev meni, da bi morali biti homoseksualni spolni odnosi prepovedani, medtem ko 43 odstotkov ljudi ne bi hotelo imeti spolnih odnosov z osebo drugačne barve.

Vi pa berete tradicionalni OFF program Radia Študent!

OFF PROGRAM

Na Maldivih je na prvih baje demokratičnih predsedniških volitvah zmagal demokratski kandidat Mohamed "Anni" Nasheed proti dosedanjemu predsedniku Maumoona Abdula Gayooma, ki je državi vladal zadnjih 30 let. Pro-demokratični protesti iz leta 2003 so sprožili to, da je Gayoom letos prvič dovolil protikandidata, pred tem pa so bili vsi pretendenti na to mesto izgnani na kak neposeljen otok v okolici. Na podoben način je ravnal tudi s svežim predsedniškim zmagovalcem, ki mu je med njegovimi aktivistični prizadevanji v preteklosti večkrat odredil zapor. Tokrat pa mu ni več uspelo in je po državnem radiu priznal volilni poraz ter celo čestital zmagovalcu. Kakšna bo njegova usoda v prihodnosti, morda tudi zaporniška, pa bomo še videli.

Afganistanskemu zaporniku Mohamedu Džavadu, ki je zaradi obtožbe terorističnega dejanja zaprt v kubanskem Guantanamu, je sodnik Stephen Henley na podlagi dejstva, da so obtoženčevo priznanje izsilili s smrtnimi grožnjami, odredil zavrnitev priznanja dejanja. Džavadov sodni proces je zaznamoval protestni odstop tožilca, zaradi prikrivanja dokazov v prid obtožencu, nato pa so dokazi o mučenju s strani afganistanskih policistov in ameriških vojakov v Afganistanu pretehtali obtožencu v prid. Sicer pa naj bi zapor v Guantanamu deloval do izteka predsedniškega mandata Georgu Bushu, saj sta oba trenutna kandidata za predsednika Združenih držav Jonh McCain in Barack Obama povedala, da si prizadevata za zaprtje objekta. Več o dogajanju čez lužo v predvolilni mrzlici nam bo pa povedala redna poročevalka Radia Študent iz Združenih držav, Lidija Poljaček.



Britanci bodo javno na internetu objavili 230 imen prepovedanih posameznikov, ki zaradi svojih skrajnih stališč in nevarnosti državi vanjo ne bodo smeli pripotovati. Na tem spisku bodo poleg teroristov tudi neonacisti, nasilni borci za pravice živali ter aktivisti, ki se borijo proti splavu. Torej vseh, ki spodbujajo ali širijo ekstremizem in sovraštvo s podajanjem nasilnih sporočil, meni britanska notranja ministrica Jacqui Smith. Upa tudi, da bo s tem dosegla osramotitev tako imenovanih skrajnežev in nekakšno formalno blokado vstopa v državo. Britanske organizacije za zaščito človekovih pravic pa so že odvrnile, da seznam skrajnežev ne bo prepričal v spremembo njihovih stališč.

Zaradi rušenja enega nelegalno zgrajenega objekta v alternativnem centru Christiania je v danski prestolnici Koebenhaven prišlo do nasilnega obračunavanja med policijo in prebivalci največjega skvoterskega naselja, ki je bilo leta 1971 zavzeto s strani alternativcev in kjer danes živi okoli tisoč ljudi. Do tovrstnih nasilnih protestov je sicer prišlo že lani, ko so v večdnevnih protestih zaradi prisilnih izselitev prebivalcev aretirali okoli 650 ljudi. O dogodku smo spregovorili s tiskovnim predstavnikom Christianie Thomas Karamel.



Slovenski predsednik Danilo Türk bo po posvetih z vodji poslanskih skupin odločal o imenu kandidata za mandatarja za sestavo nove vlade in ga najpozneje do začetka prihodnjega tedna tudi predlagal v izvolitev državnemu zboru. Medtem ko se neuradno seveda ve, da bo Tûrk predlagal Pahorja, kar je na sestanku s predsednikom poslanske skupine SDS Jožetu Tanku pričakovano povedal, je Tanko že napovedal, da podpore s strani SDS ne bo, ker naj bi se Socialni demokrati v koalicijskih pogajanjih obnašali preveč izključevalno, saj je za SDS vsebina koalicijske pogodbe neznanka.

Izbrisani so v okviru turneje potovanja po Evropi izvedli še sedmo etapo. Tako so se po obisku Avstrije, Danske, Nemčije, Madžarske, Belgije ustavili tudi v Srbiji. O pogovorih in zaključkih s tamkajšnjimi predstavniki oblasti smo govorili z Blažem Kovačem iz Amnesty International Slovenija.



Ob 60. obletnici izhajanja revije Borec se bo ob šestih zvečer v knjigarni Konzorcij zgodila predstavitev zbornika 'Oddogojenje zgodovine – primer Jugoslavije'. V okviru tega bodo nastopali avtorji člankov v zborniku, potekala pa bo tudi diskusija. Govorili smo z enim od udeležencem dogodka, Levom Centrihom.



Blizu Konzorcija, natančneje v Linhartovi dvorani v Cankarjevem domu, pa bo po projekciji filma Maje Weiss in Toma Križnarja Dar-fur potekalo še predavanje Križnarja in odgovarjanje na vprašanje javnosti. Križnar je za Radio Študent povedal tole:



ODPOVED: off sta pripravila Tamara in Urh.



Komentarji
komentiraj >>