Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
britoff nizke oblačnosti (3617 bralcev)
Ponedeljek, 17. 11. 2008
Urh



ob 7:05
...Olmert je prekinil premirje na področju gaze...

ob 8:05
...500 tibetanskih voditeljev v izgnanstvu se zbira v Indiji na posvetu...

ob 9:05
...aretacija domnevnega vojaškega vodje ETE...

ob 10:05
...Iraški kabinet je potrdil varnostni pakt z ZDA...
ob 7.05

Izraelski premier Ehud Olmert je prekinil premirje na področju Gaze, za svojo odločitev pa krivi Hamas zaradi obstreljevanja s tega področja, medtem ko aktivisti Hamasa na čelu z vodjo Ismailom Hanijo Jeruzalem obtožujejo, da ni končal svojih vojaških operacij in odpravil blokade Gaze ter nepravične zasedbe. Olmert je tako varnostne organe že pooblastil za načrt, ki naj bil končal vladavino Hamasa na območju Gaze, obstreljevanja pa se bodo kakopak povečala. Začasno premirje je bilo sicer doseženo 19. Junija ob posredovanju Egipta.

Po poročilu Združenih narodov naj bi ljudje na Kitajskem živeli v povprečju dlje kot kdaj koli in bili bolj pismeni kot v bližnji preteklosti, pri tem pa še paradoksalno navajajo, da se razlike med bogatimi in revnimi v povezavi z visoko gospodarsko rastjo seveda povečujejo kot se to dogaja tudi na zahodu. To marsikoga Kitajca verjetno bolj skrbi kot pa trenutna najdaljša življenska doba v državi. In tudi v tej luči bodo morali 'praznovati' 30 obletnico od delnega prehoda iz planskega gospodarstva v tržno.

Tajski premier Somachi Wongsawat meni, da bi morali za njegovo vlado zgraditi nove prostore nekje na območju Bangkoka, saj protivladni demonstranti že tri mesece zasedajo območje vladnih prostorov, tako da mora njegova oblast delovati na terminalu opuščenega letališča. Se pravi nekaj takšnega, kot uporniki v filmu Die Hard 2. Wongsawat še trdi, da so prostori, ki jih zasedajo protestniki, potrebni obnove, potem pa bi lahko postali muzej. Seveda se protestnikom te plani ne zdijo nič smešni.

Nič kaj preveč pa se niso smejali zagrebški policisti, ko so izsledili domnevno ukraden avtomobil Fiat uno, v njem pa je sedel kar lastnik sam. Ta je nato dejal, da je po prijavi kraje avtomobil čudežno našel in je to pozabil sporočiti na policijsko postajo. Medtem ko možje v plavem to čudežno odkritje za enkrat še raziskujejo, lastnika Unota bržkone za ta podvig čaka kazen.


ob 8.05

Več kot 500 tibetanskih voditeljev v izgnanstvu se bo zbralo v indijski Dharamsali z namenom, da prediskutirajo nove boje proti kitajski nadvaldi v Tibetu, še posebej sedaj, ko je Dalajlama izjavil, da ne verjame več v večjo avtonomijo njegove pokrajine pod trenutno politiko Pekinga. Srečanje bo največje v zadnjih 60 letih – nima pa vrh voditeljev v Dharamsali pravice sprejemati političnih odločitev, saj je mora vsa priporočila potrditi parlament v izgnanstvu.

Šest članic Evropske unije se ponosno in patetično hvali, da njihovi državljani ne potrebujejo več vize za potovanje v Združene države Amerike ne glede na ceno, ki jo to ima. To so Češka, Estonija, Madžarska, Estonija, Latvija in Litva, medtem pa unijo vključitve njenih članic v program visa waiver skrbi, saj morajo v ta namen z ZDA podpisati dogovore o razširitvi tako imenovanih protiterorističnih ukrepov po meri največje velesile. To pa seveda pomeni, da lahko te države Ameriki pošljejo več podatkov o svojih podanikih kot to dovoljuje zakonodaja EU.

Vodja Mednarodnega denarnega sklada Dominique Strauss-Kahn meni, da mora njegova organizacija investirati vsaj 100 milijard dolarjev več v naslednje pol leta, če hoče igrati večjo vlogo v trenutni ekonomski krizi. Strauss-Kahn še pravi, da morajo države še naprej zmanjševati obrestne mere. Če pa bo Mednarodni denarni sklad z morebitnim povečanjem invenstiranj deloval dobro za manj razvite države in države v razvoju, pa je več kot pod velikom vprašajem iz dosedanjih izkušenj.

Začenja se zasliševanje ministrskih kandidatov in kandidatk pred pristojnimi delovnimi telesi državnega zbora. Prvi bodo pred zatožno klop opzicijskih članov odborov stopili čez eno uro, Mandatar Borut Pahor pa lahko najkasneje tri dni po prejetju mnenja delovnega telesa zavrne kandidaturo ministra in predloži novega, kar pa se po vsej verjetnosti ne bo zgodilo, tako da nas čaka v petek izredna seja, na kateri bodo poslanci potrjevali ministrsko ekipo kot celoto. Več o prvih zagovorih pa boste lahko slišali ob treh popoldan v off programu.

ob 9.05

Domnevni vojni vodja Baskovske separatistične skupine ETA Garikoitz Aspiazu Rubina je bil po informacijah francoske notranje ministrice Michele Alliot-Marie aretiran na jugu Francije. Rubina je osumljen umora dveh španskih stražarjev v francoskem mestu Capbreton, ne ve pa se še, kakšen udarec – če sploh – bo njegova aretacija imela za ETO, ki je že pred časom prekinila premirje z špansko vlado.

Pod strogim varnostnim nadzorstvom – kjer bo zagotov prišlo do aretacij - so se začele volitve nove vlado v delu Kašmirja pod indijsko administracijo. Večje število ljudi v provinci Bandipora, kjer živi večinoma muslimansko prebivalstvo, volitve bojkotira, kot to počnejo tudi vse separatistične skupine, ki volitve vidijo kot velik test za Indijsko prevlado v tem delu Kašmirja. Medtem pa se volilci v hindujski pokrajini Jammu gnetejo v vrstah. Volitve bodo izvedene v sedmih fazah, končale pa naj bi se 24. decembra.

Hrvaško zunanje ministrstvo se je ostro odzvalo na besede srbskega predsednika Borisa Tadića, ki je ponovno dejal, da se Zagreb ni opravičil za zločine, ki jih je Hrvaška v zadnji Jugoslovanski vojni naredila nad srbi. Tadić še meni, da v hrvaški politiki sploh ne obstaja zavest o nujnosti opravičila. Zunanje ministrsvo v Zagrebu pa še enkrat zatrjuje, da Hrvaška ni vodila agresivne vojne in se ni bojevala na področju Srbije, zato tudi naj ne bi bilo potreb za opravičilo.

ob 10.05

Kabinet iraške vlade je odobril varnostni pakt z Združenimi državami Amerike, po katerem naj bi se ameriške čete umaknile z ulic mest do konca naslednjega leta, državo pa naj bi zapustile do konca leta 2011. Odločitev kabineta mora sedaj potrditi še parlament, kar pa od njega pričakuje tudi Amerika, saj je že pozdravila odločitev vlade. Na odločitev parlamenta čaka tudi Velika britanija, ki bo na tej osnovi podala načrt o umiku njenih 4.100 vojakov.

Barack Obama je tudi prvič izvolitvi napovedal, da namerava zapreti Ameriško taborišče Guantanamo za aktiviste proti imprializmu ZDA na Kubi, saj to ne more biti v ponos pravni in svobodni državi. Obama je še poudaril, da bo izbira lastne ekipe, ki naj bi skrbela za nacionalno varnost, prednostna naloga ob začetku njegovega vladanja. Bo pa Amerika v imenu nacionalne varnosti pod Obamo zagotovo tudi še naprej sprejemla zelo delikatne odločitve.

V organizaciji Filozofske fakultete in študentskega filozofskega društva se začenja filozofski maraton z naslovno temo: kaj napraviti z filozofijo? Namen dogodka je znotraj akademskih elit odpreti prostor živi in sovobodni filozofiji ter odpraviti oziroma osmisliti mite o filozofiji kot tudi premisliti vlogo, pomen in prispevek, ki ga daje sodobni družbi. Dogodek se bo končal s četrtkom, ko poteka tudi svetovni dan filozofije.

Britoffiral je Urh.



Komentarji
komentiraj >>