Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
"NL, L. 2, št. 8" (3105 bralcev)
Ponedeljek, 24. 11. 2008
Lan




Tudi Neuradni list ta teden obrača stran. Lepo in prav je, da smo današnjo izdajo posvetili bivšemu premierju, ki vsaj 4 leta ne bo predmet naše obdelave. Štafeto je predal Pahorjevi vladi. A naše poslanstvo ostaja nespremenjeno. In Janez – HVALA TI. Uredništvo Neuradnega lista.

Neuradni list Radia Študent je štirinajstdnevni prestreznik in prežvekovalec osnutkov in predlogov zakonov, pravilnikov, uredb, javnih naročil ter drugih aktov in dokumentov, ki šele nastajajo po ministrskih kuloarjih. Prestreči jih je pomembno pred njihovo potrditvijo na seji vlade, saj je po njihovem pristanku v državnem zboru za vsebinske popravke praviloma prepozno. Naivno bi bilo namreč verjeti, da vsakokratna večinska koalicija svojega dela ne bo opravila skladno z voljo političnih botrov z Gregorčičeve.

Izšlo je poročilo o delu vlade med letoma 2004 in 2008. Tole je izvleček predgovora, ki ga je podpisal Janez Janša.

Štiri leta so za nami. Mandat so bistveno zaznamovali predvsem uvedba evra, predsedovanje OVSE-ju, sprejetje strategije razvoja Slovenije ter gospodarske in socialne reforme, predsedovanje Evropskemu svetu in Svetu Evropske unije, vstop v schengensko območje, predsedovanje svetu guvernerjev Mednarodni agenciji za jedrsko varnost, začeto vključevanje v OECD in resolucija o nacionalnih razvojnih projektih za obdobje 2007–2023. Nekateri od teh dosežkov so zgodovinski. Postavili so nas ob bok večjim in bolj razvitim. Nam omogočili, da gremo naprej bistveno bolj izkušeni in samozavestni. Nanje je lahko upravičeno ponosen vsak posameznik v Republiki Sloveniji.

Ustavili pa se nismo samo pri velikih stvareh. Poskrbeli smo za podjetništvu prijaznejše okolje, znižali smo davke in poenostavili davčni sistem, prisluhnili težavam obrtnikov in malih podjetij ter izboljšali njihov položaj, odpravili številne administrativne ovire, povečali konkurenčnost Slovenije in naredili strukturne premike pri raziskovalno-razvojni in inovacijski dejavnosti.

Poskrbeli smo, da je Slovenija postala družini prijaznejše okolje, izboljšali smo položaj upokojencev, zagotovili večjo varnost na slovenskih cestah, uvedli vinjetni način cestninjenja in uspešno črpali evropska sredstva. Slovenijo smo s sodobno avtocesto končno povezali od morja do madžarske meje.

Sprejeli smo zakon o Slovencih po svetu, o romski skupnosti, o registraciji istospolnih zvez. Ustanovili smo agencijo za knjigo in s tem okrepili temelj slovenske kulture in narodove identitete. Zagotovili smo brezplačne učbenike. Uredili smo prehrano za celo šolajočo se generacijo.

Nekateri pomembni projekti pa so kljub mnogim vloženim prizadevanjem ostali na pol poti. Nekateri zato, ker jih v enem mandatu ni mogoče izvesti, drugi, ker ni bilo skupne politične volje. Pokrajinska zakonodaja, nekateri nacionalni razvojni projekti, odpravljanje sodnih zaostankov, umik države iz gospodarstva in prilagajanje podnebnim spremembam.

Slovenijo predajamo novi vladi v dobri kondiciji. S precejšnjimi rezervami, ki omogočajo učinkovito spoprijemanje s posledicami svetovne finančne krize. Z najvišjo gospodarsko rastjo po osamosvojitvi, z rekordno nizko brezposelnostjo in rekordno nizkim javnim dolgom. S prepoznavno in ugledno vlogo v Evropi in svetu.

Predajamo tudi nekatere odprte probleme. Kljub vidnemu napredku v zadnjih letih se bo treba dodatno potruditi za izboljšanje položaja najšibkejših in socialno ogroženih ter predvsem poskrbeti za nadaljnje povečevanje konkurenčnosti slovenskega gospodarstva.

K naštetim dosežkom so poleg podjetnih in marljivih Slovenk in Slovencev ter državljanov prispevali tisoči, ki so v okviru vlade in celotne izvršilne oblasti vodili različne projekte in programe, ki smo jih uresničili. Hvala vsem. Še posebna zahvala pa pripada članom in članicam vladne ekipe v širšem smislu, ki je v iztekajočem se mandatu vodila ne samo Slovenijo, temveč šest mesecev tudi Evropsko unijo. V zgodovini Slovenije je samo še čas osamosvojitve primerljiv s tem izzivom.

Ponosen in hvaležen sem, da sem bil lahko v tem posebnem času na čelu usposobljene, požrtvovalne in iznajdljive ekipe, ki je bila kos pritisku velike odgovornosti. O njej ni govorila, temveč jo je sprejela in spremenila v uspeh. Prihodnji vladi želimo uspešen mandat. Po štirih letih bomo lahko dosežke primerjali. Za vse nas bo dobro, če bodo enaki ali celo še boljši kot v iztekajočem se obdobju. Slovenija si uspeh vedno zasluži. Janez Janša.

Tudi Neuradni list ta teden obrača stran. Lepo in prav je, da smo današnjo izdajo posvetili bivšemu premierju, ki vsaj 4 leta ne bo predmet naše obdelave. Štafeto je predal Pahorjevi vladi. A naše poslanstvo, opredeljeno v uvodu, ostaja nespremenjeno. In Janez – hvala tebi. Uredništvo Neuradnega lista.


Komentarji
komentiraj >>