Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
AIDS - še en jebeni svetovni dan (3518 bralcev)
Ponedeljek, 1. 12. 2008
Urh



Ob svetovnem dnevu boja proti Aidsu se je tudi pri nas odvijala truma dogodkov o tako imenovanem osveščanju, ki jih je seveda spremljalo deljenje kondomov in kvazi-kulturni dogodki s pretirano osladnostjo. Geslo letos sliši na ime 'uporabi kondom, izberi življenje', čeprav v resnici seveda ni tako preprosto. Tako se kot v Evropi tudi v Sloveniji baje število ljudi, ki so okuženi z virusom HIV povečuje, predsodkov proti tej bolezni pa se ne da reševati zgolj z medicinsko preventivo...
Ob svetovnem dnevu boja proti Aidsu se tudi pri nas odvija truma dogodkov o tako imenovanem osveščanju, ki jih seveda spremlja deljenje kondomov in kvazi-kulturni dogodki s pretirano osladnostjo. Geslo letos sliši na ime 'uporabi kondom, izberi življenje', čeprav v resnici seveda ni tako preprosto. Tako se kot v Evropi tudi v Sloveniji baje število ljudi, ki so okuženi z virusom HIV povečuje, kar pa se lahko sicer sklepa iz uradnih podatkov, ki ne izražajo nujno resničnega stanja. V letošnjem letu so na Inštitutu za varovanje zdravja prejeli 41 prijav diagnoz okužbe z Hivom. Je pa toliko bolj verodostojen podatek ta, ki govori o številu ljudi, ki se gredo na leto testirati, če so pozitivne ali ne.

Tukaj Slovenija nazaduje glede na druge članice Evropske unije, razloga pa sta lahko neosveščenost in predsodki, ki so v naši družbi proti bolezni Aids in seksu še vedno močno prisotni. Strokovnjaki kot razlog za nizko testiranje navajajo predvsem predsodke. Drži pa, da pri nas še vedno nimamo sistematične spolne vzgoje v šolah, kaj šele, da bi govorili o Aids-u. Najprej smo se ob tem dnevu pogovarjali z Evito Leskovšek, ki je pri Inštitutu za varovanje zdravja nacionalna koordinatorka v programu za preventivo HIV AIDS.



Kot smo že slišali iz prvega pogovora, naj bi večina statistično okuženih bila istospolno usmerjena, čeprav takšne nepopolne statistike, ki temeljijo na zelo majhnem vzorcu, zlahka zapeljujejo. O tem in o globljih težavah, ki pri Aidsu niso povezane samo z medicinsko stroko, smo se pogovarjali z aktivistom in sociologom Mihom Lobnikom.



Največjo akcijo na letošnji prvi december so sicer pripravile v skupnem projektu pripravili Društvo študentov medicine, Študentska organizacija univerze v Ljubljani, Društvo za integracijo homoseksualcev in Zveza študentskih klubov Slovenije. Tako naj bi po vseh krajih razdelili 60.000 kondomov za promiskuitetno mladino ter opozarjali na pomen testiranja pri spolno prenosljivih okužbah – to pa je tudi meja vprašanj, do kamor sežejo. Govorili smo z predstavnico ŠKIS-a Saro Drašković.



Zeitgeist je pripravil Urh.


Komentarji
komentiraj >>