Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Obama OFF (3769 bralcev)
Torek, 20. 1. 2009
Nejc M.



... ZDA pred Obamovo prisego...
...tamilski tigri in šrilanške vladne sile obračunali na morju....
... Ruski plin za Evropo v ukrajinske plinovode ponovno s polno močjo...
...Komisija državnega sveta za mednarodne odnose in evropske zadeve predlaga preložitev ratifikacije Hrvaške v Nato...

OFF NAPOVEDNIK

Predsednik sosednje Hrvaške, Stipe Mesić, znan po večkrat neuspešnih retoričnih akrobacijah, je ponovno pokukal čez severno mejo in poskušal duhovičiti. Potem ko je prejšnji teden razburkal nasedajočo javnost s preciznim »poznavanjem« vlog slovenskih in še bolj hrvaških partizanov pri osvobajanju Trsta, se je pred dnevi z več simpatijami kot njihovih moških, partizanskih sodržavljanov, dotaknil Slovenk.

V priljubljeni nedeljski oddaji Nedeljom u 2 hrvaške nacionalke je predsednik Mesić dobrim sosedam polaskal z intimnim priznanjem, da je bil »večkrat zaljubljen v Slovenko«. Pa ne le eno. Zaljubljeni Stipe je ob tem potarnal, da je bil ob tem vselej na koncu nesrečen.

S tem pa osladnosti in politične patetike ni bilo konec. Mesić, oblečen v Murino obleko, je vse prisotne in gledalce podučil, da ne gre za zaostrovanje odnosov med Slovenijo in Hrvaško, pač pa za »dobro sodelovanje«, kar naj bi izkazovala tudi njegova oziroma Murina oprava.

Zgodovinarju, ljubimcu Slovenk in Murinemu manekenu so sicer v oddaji prikimavali dobri sosedje: Zoran Janković, Zoran Predin, Radko Polič in Peter Vilfan.


OFF PROGRAM

Združene države Amerike bodo čez slabe tri ure tudi uradno dobile novega, 44. predsednika. S svečano prisego naj bi »zvesto opravljal naloge predsednika ZDA in po najboljših močeh ohranjal, ščitil in branil ustavo ZDA«. Barack Obama bo kot prvi temnopolti ameriški predsednik Ameriko popeljal v kao novo obdobje. Obamova prisega pred predsednikom vrhovnega sodišča ZDA, Johnom Robertsom, in z roko na Bibliji bo samo vrh sicer množične in umirjenemu novoletnemu veseljačenju podobne inavguracijske slovesnosti. Več o dogajanju prek luže pa bo povedala poročevalka Radia Študent, Lidija Poljaček:










Obama bo, podobno kot že Ambraham Lincoln, prisegel z roko na Bibliji in, ker bo pri prisegi prosil tudi boga, »naj mu pomaga«, smo Lidijo vprašali, kakšne pomisleke ima ateistično prebivalstvo Amerike:










Požar, ki je izbruhnil po spopadu policije in protestnikov v južnokorejski prestolnici Seul, je pokopal pet protestnikov in policista. Približno 40 protestnikov je s svojimi telesi v centru Seula branilo stavbo, namenjeno rušitvi, policisti pa so z nespretno intervencijo zanetili spopade, ki so dobili nepričakovane in grozljive dimenzije. Nekateri mediji s prstom kažejo na protestnike, ki da so na policijo metali molotovke, protest pa naj bi imel tudi politične aplikacije. Pred dvema dnevoma je bil namreč zamenjan državni policijski šef, znan kot zagovornik trdih ukrepov proti protivladnim protestnikom, iz katerih naj bi izhajali tudi omenjeni nasprotniki rušitve stavbe v Seulu.

Spopadi med šrilanškimi vladnimi silami in aktivisti za lastno državo, tamilskimi tigri, se nadaljujejo. V morju na severovzhodni obali otoka naj bi vladne sile napadle in potopile štiri tamilske čolne, ob tem pa tudi same občutile izgubo enega. Protamilska spletna stran je takšne navedbe zanikala in uspešen napad pripisala tigrom. Vladne sile so sicer v preteklih tednih z zasedbo tamilskega centra Jaffne dosegle enega večjih uspehov v 25-letnem boju obeh strani, zdaj pa pritisk vršijo na administrativni center tigrov Kilinoči in varujejo severovzhodno obalo pred morebitnim eksodusom upornikov.

V soboto oziroma nedeljo sklenjeno premirje med Izraelom in Hamasom tudi tretji dan prinaša prebivalcem Gaze nekoliko mirnejše življenje. Z območja postopoma odhajajo izraelski vojaki, a le v neposredno bližino, pripravljeni na morebitno novo posredovanje. Izrael ob tem opozarja, da o »popolnem umiku iz Gaze nihče ne govori«. V palestinskih enklavi pričakujejo obisk generalnega sekretarja Združeni narodov Ban ki Moona, ki pa bo po večtedenski izraelski moriji lahko le pomagal šteti trupla in ruševine. Po zadnjih podatkih je izraelska agresija štela 1310 žrtev.

Dva tisoč ruandskih vojakov je v skladu z dogovorom vkorakalo na vzhod Demokratične republike Kongo. Kongo in Ruanda sta sprejeli odločitev pretekli mesec s ciljem skupne akcije proti hutujski militantni skupini FDLR in njihovih voditeljem, domnevno vpletenim v ruandski genocid leta 1994. Različne mirovniške skupine se bojijo nove humanitarne katastrofe, ob tem pa mnogi opozarjajo, da vpletene bolj kot Hutujci, ki v vzhodnem Kongu povzročajo »nestabilnost«, zanimajo mineralni viri. Skupne operacije Ruande in Konga se razumljivo boji tudi vodja hutujskega FDLR-ja, njihov vodja Ignace Murwanashyaja pa izraža pripravljenost na dialog s kongovsko vlado.

In vendar teče. Ruski plin namreč, ki je po skoraj štirinajstih dneh ponovno s polno močjo napolnil ukrajinske plinovode in stekel proti Evropi. Rusi so v omejenih količinah dobavo plina vzpostavil sicer že v noči na torek, potrošnike pa bo dosegel najhitreje v enem dnevu. Dobavo plina, ki pri lenih 40 kilometrih na uro samo za pot skozi Ukrajino potrebuje 36 ur, so potrdili tudi pri ukrajinskem Naftogazu.

Komisija državnega sveta za mednarodne odnose in evropske zadeve, podobno kot tudi nekatere parlamentarne sile, državnemu zboru predlaga preložitev odločanja o ratifikaciji vstopa Hrvaške v Nato. Več o razlogih za takšno odločitev pa predsednik državnega sveta Blaž Kavčič:










Parlament bo o vstopu Hrvaške v Nato odločal na redni januarski seji, in sicer 26. januarja.

Notranja ministrica Katarina Kresal se je srečala s predstavniki nevladnih organizacij, delujočih na področju človekovih pravic, migracij in azila. H Kresalovi so bili na kavico in pogovor tako vabljeni predstavniki Slovenske filantropije, Amnesty International Slovenije, Mirovnega inštituta, Socialnega centra Rog, Društva izbrisanih Slovenije, Pravno-informacijskega centra nevladnih organizacij, pa tudi predstavnika izbrisanih. Tik pred začetkom sestanka smo pred ministrstvom ujeli predstavnika izbrisanih Aleksandra Todorovića, ki je strnil pričakovanja:









Več o vsebini sestanka boste izvedeli ob 18. uri v kroff-u.

V Šentjurju pri Celju tamkajšnji forum organizira debatni večer o »aktualnih dilemah slovenske družbe in cerkve«, kjer bosta sodelovala celjski nadškof Anton Stres in nekdanji poslanec LDS-a Aleš Gulič. O podrobnostih pa predstavnik šentjurskega foruma Franc Kovač:












Komentarji
komentiraj >>