Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Mastne korupcije polni Kroff (3689 bralcev)
Četrtek, 22. 1. 2009
APR



...Gvinejska vojaška vlada je nekdanje ministre pozvala pred preiskovalno komisijo...
...Zaradi somalijskih piratov manjši izplen tune...
...Rimsko katoliška duhovnika kradla cerkveni denar...
...Kazenski pregon zoper poslanca SD Janka Vebra...
...Roman Čefurji raus Gorana Vojnovića žali policijo...
KROFF

Gvinejska vojaška vlada, ki je pretekli mesec po smrti predsednika Lansane Conta prevzela oblast je več nekdanjih ministrov, in državnih funkcionarjev pozvala pred komisijo, ki preiskuje obtožbe o korupciji. Gre za eno prvih odločnih korakov novega predsednika Moussa Dadisa Camare k zmanjševanju korupcije v državi.

Nekdanji finančni minister Ousmane Dore bo tako moral pojasniti, kam je izginilo 5 milijonov dolarjev namenjenih za proslavo ob 50-letnici neodvisnosti. Nekdanji športni minister Baidy Aribot je pobasal 15 milijonov dolarjev namenjenih udeležbi Gvinejske nogometne ekipe na Afriškem prvenstvu. Nekdanji šef protokola Idrissa Thiam pa si je prisvojil kar 40 milijonov dolarjev in nato izginil iz države.

Iz poročila vodje komisije za tune v Indijskem oceanu Alejandra Anganuzija je razviden 'pravi' namen somalijskih piratov. Zaradi njihovih akcij se je pretiran izplen tune na tem področju zmanjšal za dobrih 30 odstotkov. Zajetje 42-ih tovornih ladij s strani piratov v preteklem letu torej ni bilo zaman.

Dva rimsko katoliška duhovnika John Skehan in Francis Guinan, ki sta službuvala na Floridi, sta obtožena, da sta si iz cerkvene skrinjice prisvojila 800 tisoč dolarjev. Z izkupičkom sta načrtovala nakup zemljišč, počitnice, kockanje in seksualne storitve, za katere sta namenila 100 tisoč dolarjev. Po ameriških zakonih duhovnikom ne morejo soditi za kraje, ki so se zgodile pred letom 2001, toda Skehan je svoje dejanje že priznal, medtem ko se bo Guinan zagovarjal kot nedolžen.

Mandatno volilna komisija je državnemu zboru predlagala, naj dovoli začetek kazenskega pregona zoper poslanca Socialnih demokratov in kočevskega župana Janka Vebra, ki ga obtožnica bremeni kaznivega dejanja hujskanja. Kočevske občane naj bi namreč pozival na protestni shod proti priselitvi romske družine Strojan v njegov okraj, kar je eskaliralo kot nasilno upiranje zakonitim odločbam in ukrepom državnih organov.

Roman "Čefurji raus" Gorana Vojnovića pod lupo kriminalistov zaradi domnevne razžalitve in obrekovanja policije.

Goran Vojnović, avtor prodajne uspešnice Čefurji raus!, ki je lani izšla pri Študentski založbi v zbirki Beletrina
in bila že trikrat ponatisnjena, je zaradi prijave (po neuradnih podatkih je prišla iz samega vrha policije)
pristal pod drobnogledom ljubljanskih kriminalistov. Vojnovića so ovadili zaradi domnevne razžalitve in obrekovanja dela slovenske policije.
Po današnjem zaslišanju na Sektorju za gospodarski kriminal, na katerem je Vojnović izjavil, da gre v romanu za fikcijo
in se nikakor ni v nobenem trenutku naslonil na realne dogodke ali osebe, bo zadeva predana tožilstvu.

Domnevamo, da se policiji zdita v romanu najbolj sporni poglavji z naslovoma Zakaj smo končali na policijski postaji in Zakaj je slovenska policija v pizdi, na založbi pa se sprašujemo predvsem, zakaj slovenska policija ne prenese kritike niti v fikcijski literaturi in zakaj je najbolj ažurna prav pri preganjanju avtorske svobode. Posebej zaskbljujoče pa je to, da za razliko od primerov Pikalo in Smolnikar tokrat ne gre civilno tožbo, ampak za za kazensko ovadbo!

Izjava odgovornega urednika zbirke Beletrina Mitje Čandra:

Si predstavljate, da bi policaji preganjali vse tiste, ki pripovedujejo ali zapisujejo policajske vice? Žal Vojnovićev primer ni šala. V poosamosvojitvenem času smo doživeli nekaj odmevnih pritiskov represivnega aparata na pisateljsko svobodo. Prepričani smo bili, da je z epilogoma primerov Pikalo in Smolnikar tega konec. Očitno nekateri še vedno ne razumejo, kaj je pisateljska svoboda in kaj je sploh literatura. Sprašujemo se, kaj so se učili v policijski ali kaki drugi šoli. So jim predavali o literaturi s pojmi devetnajstega stoletja? Zastraševanje umetnikov in intelektualcev ni atribut demokratične družbe.

Kroff je za vas polnil Janez


Komentarji
komentiraj >>