Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Carla Kihlstedt & 2 Foot Yard!!! (4692 bralcev)
Sreda, 18. 3. 2009
Bozji_dar



Božidar Plesnik recenzira nastop violinistke in vokalistke Carle Kihlstedt in njenega tria 2 Foot Yard ... (v celoti!)
Carla Kihlstedt & 2 Foot Yard, 17. 3. '09; Klub Cankarjevega doma, Ljubljana

* Navidezna lahkost, s katero Carla Kihlstedt v svojih mnogoterih glasbenih projektih združuje številne vplive, se zdi fascinantna in priča o širini te izredno zanimive glasbenice. Glasba, ki jo soustvarja v zasedbah Sleepytime Gorilla Museum, Tin Hat in The Book of Knots, ali tista, ki jo ustvarja samostojno, lahko služi kot referenca, kot okvir, v katero smer bo neslo njeno godbo, vendar je pozornejši poslušalec včeraj v Klubu Cankarjevega doma, v bogati zvočni sliki projekta 2 Foot Yard, lahko med drugim ujel tudi afriško kitarsko drobencljanje, goslaško folk motiviko iz Apalačev, čudaške kabarejske odvode in spontane improvizacijske izlive. 2 Foot Yard so se spretno sprehajali po občutljivem terenu robnih muzik, ki v sebi nosijo občuten in prepoznaven avtorski potencial, hkrati pa posedujejo tisto redko kvaliteto v tovrstnih praksah, da so dostavljene v poslušalcu prijazni formi. Razbite, disonančne harmonije v njihovem primeru pogostokrat dosežejo prav nasproten, soglasno ubran učinek in včeraj smo bili priče šolskemu prikazu tovrstne glasbeno-ustvarjalne filozofije.

Ob odlični glasbi in kvalitetnem razvoju koncerta, se je zazdel nekoliko nepotreben izpad ameriškega ponosa nad novim predsednikom in njegovo administracijo. Ob uglasbljeni pesmi Red-Rag & Pink-Flag ameriškega pesnika E. E. Cummingsa, ki ga očitno pozna alarmantno malo Slovencev, je Carla po daljšem traktatu izjavila naslednje: »Ponosni smo, da ta komad lahko igramo ne več pod Bushevim režimom.« Rahlo naivno gledano, z neprizadetimi očmi, toda očitno je zgodba z Obamo pomembno zaznamovala vse Američane, tudi tiste, ki se sprehajajo po družbenem obrobju. In verjetno bi se slepili, če bi mislili, da naši včerajšnji prijatelji sodijo kamor koli drugam.

Včeraj smo prisostvovali izjemno finemu, malodane filigranskemu igranju in harmonično usklajenemu petju vseh treh ustvarjalcev, ki se na odru odlično razumejo. Z ravno pravo mero avantgardnega občutja in improvizacijskih kosov, ki se niso vlekli po nepotrebnem, so se navdušeno sprehodili skozi repertoar skladb zasedbe 2 Foot Yard. Zelo intimni aranžmaji, ki svoje bistvo nemalokrat iščejo v mikrotonalitetah, so se v maniri komorne glasbe odvijali pred nami, in srečni smo lahko bili, da koncertu prisostvujemo v kultiviranem okolju Cankarjevega Kluba - drugod bi nam sicer ušel pomemben segment včerajšnjega koncerta. Ta je v prvem delu nastopa kulminiral v energični izvedbi skladbe Crisis z njihovega lanskega albuma Borrowed Arms.

S še bolj rokerskim občutjem so nadaljevali po premoru, saj so takoj užgali z najbolj razposajeno skladbo z zadnjega albuma, Seven Houses. Virtuoznost izvedbe, bogastvo skladateljskih idej in zavidljive improvizacijske sposobnosti posameznikov, so bile glavno vodilo njihovega koncerta. Vsega naštetega je bilo včeraj v izoobilju. Na vokalni ravni je treba omeniti njihovo izjemno harmonično usklajenost in profesionalnost, ki se je kazala vsaj na treh ravneh. Najprej v prepričljivi večglasni interpretaciji, ki se je večino časa manifestirala v čudoviti vokalni interakciji violinistke Carle in čelistke Marike Hughes, sem in tja pa se je v skupno sliko vključil tudi simpatični tolkalist in kitarist Shazhad Ismaily. Nadalje so nas prepričali v trenutkih, ko so svoje glasove zaposlili kot dodaten inštrument in z njimi ustvarili atraktivne aranžmaje. Obvladanje pevskih tehnik in nastopanja pred mikrofonom je bilo na zavidljivi ravni. Carla s svojim bogatim glasovnim razponom in mnoštvom pevskih tehnik skorajda lahko parira znameniti inkovski princesi Ymi Sumac, prej ali slej pa se v misli prikrade tudi primerjava z islandsko pop divo Björk, s katero so jo primerjali že ob mnogih priložnostih. Tej primerjavi se le stežka izognemo, saj Carla v določenih trenutkih s svojo vokalno narativo tako zelo sumljivo spomni nanjo, da je že kar neverjetno. Globljim primerjavam in vlečenjem vzporednic med obema ustvarjalkama se bomo na tem mestu ognili, saj glasba obeh protagonistk izvira iz povsem drugih izhodišč. Naj to omenimo zgolj kot utrinek - kratko vinjeto s koncerta, ki se je zarisala v spomin.

Sporočilo, ki so ga glasbeniki skušali posredovati tekom včerajšnjega koncerta, nosi v sebi več pomenov. Sistem vrednot v njihovem svetu gotovo ni zgolj didaktične narave. S svojim glasbenim ustvarjanjem trojica odpira nove perspektive, četudi se njihove zgodbe zdijo univerzalne. Generičnost glasbenega izraza je nekaj, česar se 2 Foot Yard izogibajo kot hudič križa, končno pa je njihova glasba resnično vzpodbudna, nepredvidljiva in osupljivo krasna. Pravo veselje za običajnega gledalca, ki je včeraj prišel na kraj zločina zaradi glasbenih užitkov, pa tudi za vse morebitne profesionalce, ki so lahko uživali v njihovem prefinjenem stilu in tehniki.

pripravil Božidar Plesnik


Komentarji
komentiraj >>

Re: Carla Kihlstedt & 2 Foot Yard!!!
črnozanohtam [18/03/2009]

Vse res!! Prelepo doživetje ...
odgovori >>