Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Interpelacija = samo-promocija (3095 bralcev)
Sreda, 1. 4. 2009
tomazza



Pogrošne želje predstavnikov Civilne iniciative izbrisanih aktivistov, ki so se pred današnjo spektakularno poslansko razpravo o interpelaciji zoper aktualno notranjo ministrico, s Katarino Kresal sestali, ji izrazili svojo podporo in čim manj sovražnega govora ter podobnih zadev danes v parlamentu, so seveda ostale neuresničene. Že ob dopoldanskem začetku seje Državnega zbora je bilo namreč napovedano, da bo žolčna razprava opozicijskih in pozicijskih poslancev trajala vsaj dolgih 15 ur ...
Pogrošne želje predstavnikov Civilne iniciative izbrisanih aktivistov, ki so se pred današnjo spektakularno poslansko razpravo o interpelaciji zoper aktualno notranjo ministrico, s Katarino Kresal sestali, ji izrazili svojo podporo in čim manj sovražnega govora ter podobnih zadev danes v parlamentu, so seveda ostale neuresničene. Že ob dopoldanskem začetku seje Državnega zbora je bilo namreč napovedano, da bo žolčna razprava opozicijskih in pozicijskih poslancev trajala vsaj dolgih 15 ur. Kljub temu pa je že vnaprej popolnoma jasno, da je možnost, da bi interpelacija opozicijskih poslancev SDS tudi dejansko spodnesla ministrico Kresalovo povsem znanstveno fantastične narave. Interpelacija kot, prosto po Slovarju slovenskega knjižnega jezika, zahteva skupine poslancev, da se obravnava določeno vprašanje iz dela vrhovnega izvršilnega organa oblasti, je namreč tako za predlagatelje, kot za interpelirano, predvsem prvovrstna politična samo-promocija.

Nasploh je samo-promocija ključen moment sodobnega umevanja politike v demokratsko-pluralnih pravnih državah in družbah, med katere se nekoliko pa že samovšečno prišteva tudi domovina. Uspešnost posamezne izvršne in s tem tudi zakonodajne oblasti, se namreč v prvi vrsti meri in ocenjuje na podlagi javnomnenjskih anket, na katere pa bistveno vplivajo prav neposredni televizijski prenosi maratonskih sej državnega zbora, kot osrednje politične arene v državi. Toda ker so izidi že naprej jasni, gre zgolj za politični šou naslavljanja enako-mislečih in prepričevanja že prepričanih. Resnica, podatki in argumenti običajno ostanejo v ozadju. Gre pač le za besedno-retorični spopad brez zmagovalcev in poražencev.

Tako je notranja ministrica Katarina Kresal pričakovano in celo strokovno podkovano zavrnila vse za lase privlečene očitke, s katerimi je v imenu predlagateljev interpelacije, poslancev Slovenskih demokratov z velikim in gotičnim S, vse naokrog opletal njihov dežurni agitpropovec Branko Grims. Ta sicer ni niti trznil, ko mu je Kresalova v obraz zabrusila, da je ta interpelacija zoper zdrav razum, ustavo in enakost pred zakonom. Že glede na določila koalicijske pogodbe, pa tudi zaradi lastne samovšečne javne podobe, je svojo notranjo ministrico strumno podprl tudi premier Borut Pahor. V imenu opozicijskih predlagateljev pa je s prvimi udarci pod pas - te v neposrednem televizijskem prenosu politično režirane predstave z že vnaprej znanim izidom - pričel prav Branko Grims.

Še sreča sicer je, da ima mož poslansko imuniteto, saj bi bilo moč drugače Branka Grimsa zaradi rušenja pravne države in njene ustavne ureditve nemara celo kazensko preganjati. Toda če Neplemeniti v imenu poslanske imunitete ne plačuje kazni za napačno parkiranje, potem je pa že samo po sebi jasno, da jo bo nekaznovano odnesel tudi Grims. Tako je dežurni SDS manipulator, ki ko dovoljkrat ponovi lastno laž, celo sam daje vtis, da si verjame, zgolj strumno obnovil vse gradivo, ki se ga je na pamet naučil, ko je ministrica Katarina Kresal v imenu sedanje izvršne in zakonodajne oblasti napovedala tako dolgo pričakovano izvršitev odločbe ustavnega sodišča za popravo krivice izbrisa.

Ključni pojmi, s katerimi na pamet naučeno te mesece in dni naokoli opleta Branko Grims, tako so: Odškodnine. Ustavni zakon. Napačna odločitev Ustavnega sodišča. Ignoriranje referendumske odločitve o tako imenovanem tehničnem zakonu o izbrisanih. Individualna obravnava. Špekulanti in agresorji. Neenakopravna obravnava žrtev vojnega nasilja. Oškodovanje davkoplačevalcev in kupovanje naklonjenosti volivk ter volivcev. Manj bistveno sicer je, kako te pojme špekulant in agitator Branko Grims povezuje v stavčne zveze. Važno je le, da jih vedno znova privleče na dan, pa naj bodo še tako zelo privlečeni za lase.

Toda kar Branko Grims gladko spregleda, pravzaprav pa zavestno ignorira, je, da je vladni pristop k izvrševanju odločbe ustavnega sodišča pravzaprav smrdljivo-sumljivo podoben izhodiščem, ki jih zagovarja opozicija, torej tudi on sam. Tako je Katarina Kresal brez dlake na jeziku za državnozborsko prižnico pribila, da bodo najprej izdali dopolnilne odločbe ljudem, ki so si v teh letih svoj status v Sloveniji že nekako uredili. Status preostalih izbrisanih pa bo vlada Boruta Pahorja uredila s posebnim zakonom, ki da bo predvideval individualno obravnavo in ne bo nikomur podeljeval državljanstva ali odškodnin.

Tega posebnega zakona zaenkrat še ni, gotovo pa bomo ob njegovi predstavitvi spet priča istemu naboru vsebinsko puhlih besed, s katerimi vehementno in brez sramu ali dlake na jeziku naokoli opleta Branko Grims. Sedanja oblast sicer z izdajo dopolnilnih odločb ljudem, ki so s takim ali drugačnim statusom že tako ali tako tu, torej so del domačega davkoplačevalskega telesa, zgolj za nazaj odpravlja leta 1992 zagrešeno nezakonitost, na katero je vsa ta leta zaman opozarjalo več zasedb Ustavnega sodišča. Kako pa se bo pisalo vsem preostalim izbrisanim in kaj pravzaprav to zanje pomeni, pa bo črno na belem jasno šele iz določil tega posebnega zakona.

Toda ker je izid poslanskega glasovanja o interpelaciji zoper notranjo ministrico Katarino Kresal le vnaprej znan in jasen, saj si tega, da ji opozicijski jurišniki z interpelacijo spodnesejo ministrico v imenu lastne verodostojnosti le ne more privoščiti prav nobena kolikor tolikor resna pozicija in vlada, se nujno zastavlja vprašanje, čemu je pravzaprav potrebna ter namenjena današnja 15 urna poslanska razprava? Politični katarzi? Niti ne. Predvsem ceneni politični samo-promociji. Tako vrlih predlagateljev, kot do predstavitve tega posebnega zakona po sili razmer pač še vrle ministrice in vlade.

ODPOVED: Tudi za tokratni N-euro moment sem z današnjo interpelacijo kot zgolj priložnostno politično samopromocijo v zobeh poskrbel TomažZ.


Komentarji
komentiraj >>