Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF DEMOKRATIČNE GLADOVNE STAVKE (3087 bralcev)
Petek, 10. 4. 2009
igorp



…Mexico city brez vode…
…Japonska zaostruje odnose s Severno Korejo…
…primorski študentje obsodili fizični napad na filozofski fakulteti…
…društvo Škuc pripravlja akcijo proti papeževi izjavi o kondomih…

OFF NAPOVEDNIK

Gladovna stavka je verjetno eno zadnjih orodij, s katerim posamezniki poskušajo opozarjati na svoje težave in zahteve. Povsem novo raven pa je instrument gladovne stavke dosegel z odločitvijo bolivijskega predsednika Eva Moralesa, ki se je odločil za odpoved hrani zaradi odločitve zgornjega doma parlamenta, ki ne bo sprejel novega zakona o volitvah. Opozicija, ki nadzoruje senat, namreč nasprotuje zakonu, ki bi večjo politično moč podelil bolivijskim Indijancem, večinskemu prebivalstvu, ki mu pripada tudi Evo Morales.
Nova razporeditev volilnih okrajev naj bi omogočila večino bolivijskim Indijancem. Zaradi naraščajočih trenj med opozicijo in aktualno vlado Bolivijo pretresajo notranji nemiri, ki so se tokrat kanalizirali v odločitvi predsednika Moralesa, da izsili sprejetje zakona. Na Moralesovo odločitev pada majhna senca, saj ga opozicija obtožuje, da si z novim zakonom skuša zagotoviti zmago na prihajajočih predsedniških volitvah, ki bodo v decembru. Če bo Morales z gladovno stavko dosegel svoje politične zahteve, potem lahko pričakujemo vzklitje tovrstnega izsiljevanja po celem svetu.

Vi pa berete OFF program, ki si želi, da bi slovenski politiki izgubili nekaj kilogramov.

OFF PROGRAM

Prestolnica Mehike, Mexico city trpi zaradi velikega pomanjkanja pitne vode. Oblasti so namreč zaprle glavno vodovodno linijo, ki je zagotavljala oskrbo z vodo četrtini mestnega prebivalstva oziroma petim milijonom ljudi. Razlog za pomanjkanje vode so majhna količina padavin in velike izgube v vodovodnem sistemu zaradi dotrajanosti materialov. Tokratno zaprtje vode je že tretje v zadnjem letu. Potem ko so bila podvodna jezera sredi 60. let izčrpana, se mesto spopada s hudim pomanjkanjem pitne vode.

Japonska vlada je zaostrila sankcije proti Severni Koreji zaradi raketnega poskusa, ki so ga Severnokorejci izvedli pred nekaj dnevi. Vsak transfer nad deset milijonov evrov mora tako odobriti japonska vlada, ljudje, ki bodo potovali v Severno Korejo, bodo morali dobiti posebno dovoljenje. S temi ukrepi je japonska vlada udarila po severnokorejski skupnosti v državi, ki v domovino pošilja finančna sredstva. Poleg vsega je prepovedan izvoz luksuznih dobrin, s čimer naj bi prizadeli najbogatejše predstavnike režima. Da bodo sankcije verjetno udarile le stradajoče ljudstvo, pa Japonske verjetno ne zanima.

Iranski predsednik Mahmoud Ahmadžinejad je javno odprl prvo tovarno za proizvodnjo jedrskega goriva. Po predsednikovih besedah je iransko vodstvo pripravljeno na pogovore z zahodom, toda le, če bodo ti temeljili na pravici in medsebojnem spoštovanju. Po ocenah analitikov je Iran zmožen proizvesti zadosti goriva za dve jedrski bombi letno. Kljub strahovom zahoda pa predsednik zavrača tovrstna namigovanja in poudarja, da je Iran jedrsko tehnologijo razvija zgolj v energetske namene. Kljub vsemu pa sta Iran k novim pogovorom z mednarodno skupnostjo pozvala tudi tesna trgovska partnerja Kitajska in Rusija.

Zaradi nemirov, ki so izbruhnili po končanih parlamentarnih volitvah v Moldaviji, je predsednik Vladimir Voronin ustavno sodišče pozval, naj dovoli ponovno štetje vseh glasov. Opozicijski voditelji so vladajočo komunistično stranko obtožili prevare. S protesti in nemiri pa se soočajo tudi na Tajskem, kjer so protivladni protestniki dosegli območje, kjer naj bi potekalo srečanje azijskih voditeljev, Asean. Protestniki, podporniki bivšega premierja Thaksina Shinawatre, zahtevajo odstop tajskega premierja Abhisita Vejjajiva. Protestniki skušajo izkoristiti politično srečanje za dodaten pritisk na aktualno vlado.

ŠOU Univerze v Ljubljani se bo pridružil osveščanju volivk in volivcev o Evropskem parlamentu s petnajstimi uličnimi akcijami. V akcijah bodo prebivalce pozivali k udeležbi na volitvah. Ljudem bodo predstavili poudarke programov političnih strank in značilnosti kandidatov. Vsebino in namen akcij, prva se že dogaja v Ljutomeru, nam je opisal vodja kampanje Jan Škoberne:










Fizično nasilje na filozofski fakulteti sta obsodila tudi Študentski svet Fakultete za humanistične študije v Kopru in društvo študentov te fakultete. Na današnji novinarski konferenci, ki je potekala v prostorih filofaksa, pa je vodstvo univerze obsodilo vse oblike nasilja, istočasno pa tudi pozvalo medije, naj o porastu šovinizma poročajo na vsebinski ravni. O problematiki novinarskega poročanja sta spregovorili tudi organizatorki okrogle mize Sovražni govor, nacionalizem in neofašizem v Sloveniji:









Društvo Škuc vse zainteresirane vabi na sobotno akcijo Kondom za papeža. Akcija, ki jo je sprožilo papeževo nasprotovanje uporabe kondomov, ki naj ne bi preprečevali okužbe s spolno prenosljivimi boleznimi, se bo pričela ob dvanajsti uri na Wolfovi ulici v Ljubljani. Več o akciji pa je povedal Brane Mozetič:









Komentarji
komentiraj >>