... V gruzijskem Goriju tli upor...
... Kongres v ZDA ni odobril financ za zaprtje Guantanama...
... Britansko kraljestvo s poimensko listo proti drugače mislečim...
... Upokojenci in sindikati z apelom za ločitev javnega in zasebnega zdravstva...
... V Nepalu ponovno ugodne razmere za nemire...
OFF NAPOVEDNIK
Svetovni dan astme, svetovni dan babic in še svetovni dan umitih rok so danes na tapeti in opominjajo na boj proti malim nepridipravom, kot so bakterije ali pa cvetni prah.
Pelin je ena izmed rastlin, kriva za kihanje, solzenje in še kaj. Njen plemeniti ekstrakt, absint, ne tako dolgo nazaj prisoten med veseljaki po Evropi, se je dolga leta krivil za norost slikarja Vincenta Vana Gogha. Pa so akademiki le očistili ime rože in krivdo za enouhega Van Gogha naprtili Gaugainu Pavlu, prijatelju, veščemu v sabljanju, ki naj bi se ujezil in prvemu odrezal uho. Debelo desetletje so premlevali dogodke, vire in pričevanja in dokončno prišli do sklepa, da absint, ki bi ga naj spil Van Gogh ni bil kriv za nenaden izbruh norosti.
Še en dokaz, da pojmovanje bilk kot zloveščih pa gob gologlavk kot norih, ne pove nič o teh bitjih, pove pa marsikaj o norosti ljudi.
OFF PROGRAM
Gruzijsko notranje ministrstvo je objavilo, da je preprečilo poskus državnega prevrata in napad na predsednika Mikhail Saakashvilija, takoj zatem pa se je uprl tankovski bataljon v vojaški bazi Mukhrovani, katerega cilj je preprečiti vojaško vajo med gruzijskimi in NATO silami. Upor se nadaljuje, gruzijske oblasti pa vidijo povod za ta upor v ruskih interesih, medtem pa v prestolnici še kar protestirajo podporniki opozicije, ki za naslednje dni pripravljajo blokado vseh večjih vpadnic v Tbilisi.
Še zadnjič naj bi se ameriški vojaški angažma financiral z izrednim zakonom preden to preide v regularni proračun. Barak Obama je kongres zaprosil za dobrih 87 milijard zelencev, dobil pa jih bo kar pet več, saj je po mnenju kongresa potreben nakup več raznih vojaških struktur, namenjenih uničevanju. Tako demokrati kot republikanci pa se niso strinjali s finančnim predlogom za zaprtje Guantanama, ki bi štel 50 milijonov dolarjev. Volitve v kongres so namreč blizu.
Dosedanji predsednik nepalske vlade, Prachanda, na obli prvi izvoljeni maoist, ki je zasedel oblast, je nekoliko jokavo zapustil stolček zatem, ko vojska med svoje vrste ni sprejela nekdanjih maoističnih borcev, ki sedaj posedajo v taborih Združenih narodov. Dvajset strank je brž pograbilo priložnost in se že pogaja za sestavo nove vlade, medtem pa se na ulicah množijo protesti, policija je že razvrščena po državi, nekatere pa skrbi, da bi nastala situacija državo ponovno pahnila v državljansko vojno.
Velika Britanija je sestavila »listo nezaželenih«, na kateri se je znašlo 22 oseb. Šestnajst je znanih, preostalih šest pa vlada ne želi imenovati, saj bi s tem v javnost pricurljale informacije, ki pa naj ne bi bile v interesu javne varnosti. Za ministrico za notranje zadeve, Jacqui Smith, bi se moral obisk kraljestva pojmovati kot privilegij, ministrica pa je še dodala, da imenovanje oseb, ki so nezaželene, razjasni, kaj je za Veliko Britanijo nesprejemljivo obnašanje. Obisk otočja odslej ni možen za nekdanje člane Ku Klux Klana, člana ruskih skinov, islamskih, krščanskih in sionističnih ekstremistov, novinarja in še koga. Leta 2005 je Britanija sprejela zakonodajo, ki omogoča prepoved vstopa v državo ljudem, ki vzpodbujajo sovraštvo, ta pa naj bi se v prihodnjih mesecih še zaostrila.
Iz zadnjega zasedanja Evropskega parlamenta pred volitvami pa poslušamo poročanje sodelavca APR-a Tadeja:
Zveza društev upokojencev Slovenije, z Matejo Kožuh Novak na čelu, je na vlado naslovila apel za strogo ločitev javnega in zasebnega zdravstva, ki so se mu že pridružili številni sindikati. Več nam bo povedala predsednica društva upokojencev, Mateja Kožuh Novak:
Komentarji
komentiraj >>