Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
THE STONE QUARTET: DMG @ The Stone (DMG Arc, 2008) (3341 bralcev)
Sreda, 6. 5. 2009
LukaZ



Tokrat poslušamo koncertni posnetek The Stone Quarteta, ki ga vodi francoska kontrabasistka Joelle Leandre ob sošpilavcih: pianistki Marilyn Crispell, torbentaču Royu Campbellu mlajšemu in violinistu Matu Maneriju. Joelle Leandre bo letos gosja festivala Jazz Cerkno! (v celoti!)
* Pričujoči kvartet predstavlja stapljanje tradicije evropske veje svobodno improvizirane godbe z ameriško izkušnjo ognjevitega, ekstatičnega svobodnjaškega jazza. The Stone Quartet, poimenovan preprosto po placu, kjer je kvartet nastopil, placu, ki osredinja en del razvejane njujorške kreativne glasbene scene pod patronažem neumornega Johna Zorna. The Stone je pod Zornovo iniciativo zapolnil vrzel po zaprtju kluba Tonic, vendar pa še zdaleč ni odpravil težav, ki jih na sceni povzroča predvsem aktualna mestna politika, ki z višanjem najemnin in oderuških stremljenj na trgu nepremičnin izrinja številne glasbene in umetniške ustvarjalce iz sredine downtowna. Del scene se je tako v zadnjem času že preselil v Brooklyn, še bolj simptomatičen primer tega stanja pa predstavlja Downtown Music Gallery, osrednja ploščarna, epicenter scene, ki se je pred kratkim iz stare lokacije preselila- motreno kot rahlo ironično v širšem, globalno ekonomsko političnem smislu- v kitajsko četrt. DMG je v lanskem letu založila omenjeno ploščo, ki predstavlja skupinsko zlitje dveh tradicij pod vodstvom francoske kontrabasistke Joelle Leandre.

Programska politika The Stonea, v katerem so zgolj koncerti, brez pijače in pretiranega druženja je sledeča. Zorn in ekipa povabi določenega ustvarjalca, ki nato tam nekaj časa oblikuje program. L. 2006 je tam Joelle Leandre planirala igrati več duetov z njujorškimi glasbeniki, med njimi pa je povabila trobilca Roya Campbella mlajšega, violinista Mata Manerija in pianistko Marilyn Crispell. Kemija in vzdušje, ki se je postavilo na odru The Stonea pa je bilo takšno, da je iz njega vzniknila skupinska improvizacija kvarteta, ki se sicer tekom koncerta lomi na manjše enote, ki koncertu zagotavljajo svežino, nepredvidljivost in raznolikost. Glasba predstavlja odlično zmes, prehajanja med bolj komorno zvenečim jazzom z odmevom klasične glasbe v njem, za kar poskrbita pretežno predvsem Leandrin kontrabas in mikrotonalna lokanja, značilna v igri Mata Manerija. Ob tem pa se jima v mehkih zvenih klavirja pridružuje tudi odlična znanka slovenskih odrov, pianistka Marilyn Crispell s lirično podanimi, čutnimi pasažami, ki pa skupaj s celotnim kvartetom lahno in tekoče v dvignjeni in zgoščeni dinamiki preidejo v bolj vihrave in ognjevite free jazz pasuse. Vendar je prevladujoče občutje pričujoče godbe neka vznesena mirnost, v kateri se odstira tankočutnost v poslušanju med špilavci, naostrenost sluha in hitre reakcije, bodisi v kvartetu, bodisi v delih, ko poslušamo duet kontrabasa in violine, bodisi v duetu, ki nas izraziteje vodi v jazzovske vode dueta Campbellove otožno zveneče trobente in Crispellinega mehko zvenečega klavirja. Brez odvečnih besed v tem poznem terminu odlična glasba vrlih mojstrov direktno iz gnilega jabolka v vaša ušesa …

Za konec ne pozabimo, da bo Joelle Leandre letošnja gotja festivala Jazz Cerkno, kjer bo nastopila kar dvakrat- v solo kontrabasovskem recitalu in v triu z violinistom Carlosom Zingarom in pozavnistom Sebijem Tramontana.Pričujoči užitkarski koncert njenega The Stone Quarteta naj tako služi kot uvertura in povabilo hkrati …

pripravil Luka Zagoričnik


Komentarji
komentiraj >>