Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
CORKSCREW: To Be Continued ... (RSQ/ On Parole Productions, 2009) (ponovitev 20. 5. '09 ob 00.30= (3503 bralcev)
Sreda, 13. 5. 2009
mcolner



Miha colner recenzira z gosti naphan prvenec kamniških nažigačev in kruljačev Corkscrew ... (v celoti!)
* Na domačem glasbenem prizorišču so zasedbe, ki so šele po dolgoletnem delovanju prišle do uradnih izdaj oziroma studijskih albumov, povsem običajna stvar. Spomnimo se le Godscard, Wet Bed ali trenutno aktualnih Dickless Tracy. Vsi našteti in številni drugi so ustvarjali na principu izdajanja plošč retrospektivnega tipa po recimo desetih letih delovanja. Ta princip pa se je zaradi neaktualnosti ponujene glasbe že velikokrat izkazal za neposrečenega.

Namesto da zasedba sproti beleži svoje delovanje tudi na posnetkih slabše kakovosti, ki brez sramu krožijo v podzemni distribuciji, rajši predelujejo stare komade v nove, produkcijsko in kompozicijsko zahtevnejše preobleke. Tako so tudi kamniški Corkscrew po skoraj desetih letih delovanja prišli do svojega studijskega debija. Njegovo poimenovanje je dokaj pomenljivo in ambiciozno: '...To Be Continued'.

Izkušena zasedba je tako po dveh neposrečenih snemanjih plošče za nekaj časa izginila iz prizorišča. Temu so botrovale tudi kadrovske rošade, kjer se je na koncu na vokalno mesto vrnil pevec in kričač Burger, ki je vmes poskušal srečo tudi v zabavnjaških vodah z zasedbo Los Ventilos. Za Corkscrew se zdi, kot da so po vseh teh letih zamudili čas svoje aktualnosti, ko jih je publika lahko spremljala na njihovih utrganih koncertnih nastopih.

Kakor koli, '...To Be Continued' je tretja izdaja domače glasbene revije RSQ, ki po uspešno preizkušenem globalnem in domačem principu ponuja cedejko ob nakupu tiskovine. Čeprav so Corkscrew v določenih krogih prepoznavna zasedba, ki izhaja z začetka tega tisočletja, je njihova estetika morda že malce pozabljena in odrinjena. Tedaj so se pojavili in prodrli kot perspektiven band s svojo specifično estetiko hibridnega sodobnega metala, ki je bil v svojem času dokaj trendovski.

Corkscrew so bili udeleženci Klubskega maratona Radia Študent, kasneje pa so bili izpostavljeni kot zmagovalci natečaja Young Gunz. Tako so zdaj očitno vse svoje razpoložljive materiale s posameznih kompilacij in demo posnetkov skupaj z novimi materiali združili na pričujočo ploščo, ki skriva kar 34 komadov in 74 minut glasbe. Album je že na prvi pogled dokaj eksperimentalen ali konceptualen, če hočete, saj se na njem izmenjujejo petminutni komadi in nekaj sekundni vmesniki, različni povezovalni predeli in enote, ki bi lahko bile nekje vmes.

Kot se dostikrat zgodi zasedbam na prehodu v tako imenovano resnejše delovanje – prelomnico ponavadi pomeni prav plošča –, so tudi Corkscrew ubrali zmernejše note. Tako so fantje opustili svojo prvinsko in surovo udarno energijo in se podali v eksperiment, ki se giblje nekje med popom, grungeom, industrijskim pridihom in nu metalom. Res da je plošča s produkcijskega gledišča docela profesionalna in kakovostna, a kljub temu izpade že na prvi posluh mlačno.

Tako smo priča otvoritveni udarni kompoziciji 'One Fit...' in nadaljevanju '...Seizes All', ki se spogledujeta s Korn, Pantero ali Soulfly. Poslušalca v nadaljevanju pričaka Nine Inch Nailovsko turobni 'Mortal', ki pokaže drugi obraz zasedbe. In pri tem tudi ostane. Vse naprej od tega, v nadaljnjih 65 minutah je monotono ciklanje teh osnovnih nastavkov, ki so sicer kompleksni, premišljeni, kakovostno odigrani, a vseeno skrajno dolgočasni in duhamorni.

Corkscrew izjemno radi lomijo svoje komade, jih prekinjajo in spreminjajo osnovne motive, poigravajo se z različnimi žanri in slogi v istem komadu. Tako se pevec zelo potrudi pri zganjanju vokalnih vragolij in izkazovanju pregovorno velikega razpona svojih glasilk, ki zmorejo živalsko kričati ali infantilno prepevati. Podobno se godi tudi sicer trdni ritem sekciji, ki lomi ritme brez napak, in kitarskim vragolijam med akustičnim in surovo distorziranim zvokom.

Vse naštete danosti pa žal ne morejo prevagati jezička na tehtnici in predstaviti plošče '...To Be Continued' kot nadpovprečnega ali celo prelomnega izdelka na domačem prizorišču. K temu ne pripomorejo niti premnogi gostje kot so Nicky iz Godscard, Buda iz Elvis Jackson, Peter Dekleva, Lara Baruca in celo moralistični raper Murat. Corkscrew so se za prvenec odločili posneti, če karikiramo, zrelo, konceptualno ploščo, ki skorajda zanika njihovo prvinsko izrazno moč. Ta pa zanika pregovorno udarno moč prvencev. Na žalost se je iskrivost in udarnost fantov iz Kamnika izgubila nekje v toku preteklih let in pretenciozni želji po kompleksni in nepredvidljivi plošči.

pripravil Miha Colner


Komentarji
komentiraj >>

Re: CORKSCREW: To Be Continued ... (RSQ/ On Parole Productions, 2009) (ponovitev 20.
goro [13/05/2009]

a se še komu zdi tole tak Joker tlačenka dizajn? sem bil kr mal razočaran ko sem dobil prejšnji RSQ na hišo
odgovori >>

Re: CORKSCREW: To Be Continued ... (RSQ/ On Parole Productions, 2009) (ponovitev 20.
potica [13/05/2009]

odlična recenzija.. očitno je da to le ni najboljša slovenska plošča, kot zmotno mislijo nekateri...
odgovori >>